Skocz do zawartości
Forum

Prawo jazdy ze starym nazwiskiem, czy ważne???


Rekomendowane odpowiedzi

Gość agaaaaa123

a moje pytanie z innej beczki chodz podobne, robiac prawko dostałam je na czas nieokreslony, za niedlugo czeka mnie jego wymiana i doszły mnie sluchy ze dostane juz na nie date ważności czy to prawd? czy to nie jest lekko nieuczciwe. Wiecie cos na ten temat ?

Odnośnik do komentarza

Mandatu nie ma, ja w takim przypadku prawa jazdy nie zatrzymuję, nie widzę też żadnego obligu do zatrzymania dokumentu chyba że jest zniszczone i nieczytelne, zawsze dane można potwierdzić, ale ogólne lepiej wymienić. Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Mazowsza.

Odnośnik do komentarza

Dowód osobisty to dokument tożsamościi dlatego dane na nim powinny być aktualne, a prawo jazdy potwierdza posiadane uprawnienia do kierowania pojazdem. Uprawnień nie traci się wraz ze zmianą nazwiska czy adresu. Ja mam prawo jazdy ze starym nazwiskiem i adresem i nigdy nie miałam z tego powodu problemów. Z tego co rozmawiałam z policjantami to w zasadzie powinnam zmienić dokument, by te dane były aktualne, ale jesli tego nie zrobię to oni nie mogą mi nic zrobić. Po prostu nie ma stosownych przepisów, co najwyżej pogadankę mogą strzelić ;-)

Odnośnik do komentarza

Prawo to prawo, nie wszyscy nadążają za zmianami, niestety nieznajomość prawa niestety nie tłumaczy ;)
Znalazłam takie info:
W sytuacji zmiany danych takich jak zmiana nazwiska po ślubie, miejsca zamieszkania, kierowca powinien w ciągu 30 dni od daty zaistnienia zdarzenia złożyć wniosek o wydanie wtórnika dotychczasowego prawa jazdy.
https://www.infor.pl/prawo/powiat/prawo-jazdy-2015/716091,Zmiana-danych-osobowych-w-prawie-jazdy.html

Odnośnik do komentarza

A nie nie. Ja nie neguję, że prawo jazdy powinno się wymienić, ale dokument z nieaktualnymi danymi adresowymi czy nazwiskiem (w przeciwieństwie do dowodu osobistego) nie traci ważności (czy też nie tracimy uprawnień). No i nie ma możliwości ukarania kierowcy za brak dopełnienia obowiązku zgłoszenia zmainy danych
"Co ciekawe, za nie wywiązanie się z tego obowiązku, ustawodawca nie przewidział kary grzywny. Ponadto, policjant nie ma podstaw do zatrzymania prawa jazdy działając w granicach obowiązujących regulacji prawnych. Kierowcy nie grozi mandat, ale może otrzymać pouczenie wzywające go do obowiązku zawiadomienia starosty o zaistniałych zmianach."
Więcej: http://moto.pl/MotoPL/7,88389,22395013,niewlasciwy-adres-w-prawie-jazdy-czy-policjant-zabierze-dokument.html

Odnośnik do komentarza

Ja 8 lat po ślubie, stare nazwisko, stary adres podczas kontroli pokazuje tylko dowód po weselu mają że mam uprawnienia przynajmniej tak zrobiłam jak mnie na zakazie parkowania dojechali, ale byli spoko bo po sprawdzeniu że jak nie mam żadnego punktu karnego stwierdzili że nie będą psuć dobrej passy i nie dali mi mandatu 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...