Dietetyk

Siemię lniane

Kasiorek

Kasiorek

Witam..
Jak podawać 6-miesięcznemu dziecku siemię lniane i jakie ma ono właściwości?

Chciałam też spytać jak podawać małej żółtko.. ile i co jaki czas..

Pozdrawiam

--

http://www.suwaczek.pl/cache/7a61423504.png

http://www.suwaczek.pl/cache/73ef5b1ebc.png

4037 kasiorek Kobieta, 34 lata, Rybnik

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Beata_Jabłonowska

Beata_Jabłonowska

Droga Mamo Julii,

Siemię lniane ze względu na swe prozdrowotne właściwości znane jest już od kilku tysięcy lat. Jest bowiem produktem wysoce odżywczym jak również leczniczym.
Składniki odżywcze zawarte w siemieniu lnianym to jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik pokarmowy, białka (w tym cenne aminokwasy egzogenne),witaminy: E, B1 i B6 , składniki mineralne: magnez, żelazo, cynk, a także flawonoidy, fito estrogeny i lecytyna.
Wymienione wyżej związki powodują, iż udział siemienia lnianego w diecie zapewnia sprawne działanie przewodu pokarmowego. Usprawnia bowiem perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom, a zawarty w jego nasionach śluz ochrania ściany przełyku, żołądka i dwunastnicy, zmniejszając m.in. ryzyko wystąpienia wrzodów . Siemię lniane korzystnie wpływa na profil lipidowy we krwi oraz metabolizm glukozy, działając przeciwmiażdżycowo i przeciwnowotworowo. Warto również dodać, iż siemię lniane poprawia kondycję skóry i włosów, wykazując także korzystne działanie na pamięć i poprawę samopoczucia.
6-miesięcznemu dziecku można podawać wywar z siemienia lnianego zalewając 1-2 łyżeczki zmielonego ziarna gorącą wodą. Jeśli dodatek siemienia ma przynieść ulgę w zaparciach ziarno siemienia można dodawać np. do przecierów owocowych i warzywnych w słoiczkach.

Jeśli chodzi o żółtko, aktualny model żywienia niemowląt karmionych naturalnie zaleca podawanie jajka w następujący sposób:
-od 7 miesiąca życia dziecka podajemy 0,5 żółtka co drugi dzień, dodając je do zupy jarzynowej lub przecieru jarzynowego z gotowanym mięsem (lub rybą 1-2 razy w tygodniu). Należy przy tym pamiętać by przed połączeniem z potrawą jajko wcześniej wymieszać z kilkoma łyżeczkami gorącej zupki w osobnym naczynku. Rozdrobnione żółtko można również dodać do potrawy po ówczesnym ugotowaniu go na twardo;
-od 10miesiąca połówkę żółtka podaje się do obiadu codziennie;
-w 11 miesiącu wprowadza się jajko w całości, z częstotliwością od 3 do 4 razy w tygodniu.

Model żywienia niemowląt karmionych sztucznie przewiduje wprowadzenie połówki żółtka co drugi dzień w 7 miesiącu ,połówki żółtka codziennie w miesiącu 9, jak również włączenie całego jajka 3-4 razy w tygodniu w 11 miesiącu życia.

Z życzeniami Wesołych Świąt
Beata Jabłonowska

--

7195 beata-jablonowska Kobieta, 0 lat
Kasiorek

Kasiorek

Witam..
Bardzo dziękuję za odpowiedź i z małym opóźnieniem życzę szczęśłiwego nowego roku ;-)
Pozdrawiam

--

http://www.suwaczek.pl/cache/7a61423504.png

http://www.suwaczek.pl/cache/73ef5b1ebc.png

4037 kasiorek Kobieta, 34 lata, Rybnik
Justi24

Justi24

Przepraszam, że się wtrącę, ale nie chcę już otwierać nowego wątku, a mam podobne pytanie.
Czy można 6,5 miesięcznemu dziecku podawać olej lniany tłoczony na zimno?
Jeżeli tak to jak go podawać?
Pozdrawiam.

--

http://www.suwaczki.com/tickers/km5sio4pypf2dp4m.png
http://www.suwaczki.com/tickers/ug37krhmce321ajs.pnghttp://s8.suwaczek.com/20071006560120.png

3864 justi24 Kobieta, 34 lata, Poznań
~carrry

~carrry

Nie powinna być zbyt wysoka. Tak jak ze wszystkim, nie powinno się nadużywac ilości siemienia lnianego. U małych dzieci siemię lniane także nie powinno być stosowane w bardzo dużych ilościach. U starszych dzieci maksymalna ilość nie powinna przekraczać pół do 1 łyżeczki na dzień Więcej informacji jest na tej stronie:
https://zdrowie.tvn.pl/a/siemie-lniane-na-wlosy-odchudzanie-i-gardlo-wlasciwosci-siemienia-lnianego-i-stosowanie

Sama podaję dzieciom siemię do regulowania pracy przewodu pokarmowego. Zmniejsza biegunki oraz zaparcia.

Sylwia311

Sylwia311

Siemię reguluje wypróżniania, zawiera też zdrowe tłuszcze i witaminy. Dziecku podaje się mielone- możesz np. dodać do przecieru owocowego.

60904 sylwia311 Kobieta, 35 lat, Warszawa