Skocz do zawartości
Forum

Menu 6-miesięcznego malucha karmionego piersią...


polcia83

Rekomendowane odpowiedzi

Moja córeczka karmiona piersią niedługo skończy 6 miesięcy.Chciałbym jej urozmaicić dietę. Do tej pory oprócz piersi podawałam jej obiadek oraz deserek. Wygląda to tak
7.00- pierś
10.00- pierś
13- obiadek ( jarzynki z indykiem, zupka)
15- pierś
17- deserek ze słoiczka lub skrobane jabłuszko
19.30 pierś ( ostatnie karmienie przed snem)

Czy powinnam dodatkowo coś małej podawać... myślałam nad kaszką np przed snem ?jak Pani uważa lub co Pani proponuje?
Pozdrawiam

http://suwaczki.maluchy.pl/li-56039.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-56377.png

Odnośnik do komentarza

Witam,

Dieta 6 miesięcznego dziecka jest dość urozmaicona. Wprowadza się nowe produkty, gdyż organizm 6 - miesięcznego dziecka wykazuje większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż te występujace w mleku kobiecym.

Bardzo mało informacji piszę Pani o warzywach wprowadzonych do diety córeczki.
6 miesięczny bobas może już jeść:
- marchewkę (gotowana i surówa)
-ziemniak
- brokuły (gotowane)
- pietruszka(korzeń, natka pietruszki)
- pomidor (bez skórki i ziarenek)
- jabłuszko (sok, przecier)
- brzoskwinia
- banan
- maliny,
- jagody

Można spóbować na 2 śniadanie ppodać małemu kleik ryżowy z musem jabłkowym (gotowane przetarte jabłuszko) lub bananowym lub malinowym. Jdenakże początkowo po takim posiłku warto dziecku podać również pierś.

Do obiadku proszę podawać prószę pół surowego żółtka (co 2-3 dzień). Żółtko jaja jest dobrym źródłem witaminy A, D i żelaza. Do jarzynek mozna dodawać kilka kropel (max 0,5 łyzeczki) oliwy z oliwek extra virgin, która jest dobrym żródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbednych po prawidłowej budowy i działa układu nerwowego.
Zgodnie z nowym schematem żywienia do diety dziecka 6 miesięcznego wprowadza się w małych ilościach gluten w postaci kaszy manny.
W Pani przypadku pół łyżeczki kaszki (wczesniej ugotowanej) mozna dodać do obiadku lub deserku. Oczywiecie każdorazowo nowy pokarm podaję się w małej ilościach co 2 dzień i obserwuje się reakcję malucha.

Do picia mozna podawać rozcieńczone soki z wodą przegotowaną (1:1) oraz słabą zieloną herbatkę - źródło polifenoli.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Dziekuje za odpowiedz. Pyta Pani jakie jarzynki podaje.. tak więc podaje jak narazie obiadki w słoiczkach,próbowałam gotować małej ale jak narazie woli obiadki w słoiczkach.
Jadła wszystko co jest po 4 czyli marchewke, marchewke i ziemniak, marchewke i dynie,po 5 miesiącu obiadki... naprawdę tego jest sporo.
CO do owoców do daję przetarte jabłuszko, w słoiczku deserek- marchew i jabłko, jabłko i morela, jabłko i brzoskwinia, jabłko i jagoda.
Gluten również podaje od jakiegoś czasu tak jak Pani pisze pół łyżeczki,
Zastanawia mnie natomiast to żółtko- według schematu żywienia 2012 żółto zalecają podawać w 9 a nawet w 10 miesiącu. Więc jak to jest ???Przy synku dawałam właśnie tak później z tego co pamiętam i nie żółtko surowe a gotowane żółtko do zupki lub obiadku.
Więc jak to jest??

http://suwaczki.maluchy.pl/li-56039.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-56377.png

Odnośnik do komentarza

Witam,

Przeszukałam publikacje naukowe dotyczące i nie znalazłam żadnej informacji o nowym modelu żywienia niemowląt. Ostatni schemat żywienia niemowląt został opracowany w 2007 roku. http://cornetis.pl/pliki/PW/2007/4/PW_2007_4_292.pdf

Jeżeli chodzi o żółtko to dodaje się surówe do zupki, a następnie się ją zagotowuje aby się ścieło. Można również je ugotować a następnie podać do gotowej zupki, nie ogrzewając jej ponownie.
Według modelu zywienia niemowląt żółtko wprowadza się po 6 miesiącu życia.

Odnośnik do komentarza

Witam

Prosiłabym o pomoc w kwestii ustalenia jadłospisu dla córki (karmiona piersią, waży 7,5kg). Parę dni temu rozpoczęła 6 miesiąc. Pod koniec 5 miesiąca zaczęłam wprowadzać marchewkę, marchewka+ziemniak. Aktualnie mała ma takie menu:

7.00 mleko
10.30-11.00 mleko
14.00 mleko
17.00 marchewka, marchewka + ziemniak itd.; dopajam mlekiem
20.00 mleko

Czy do któregoś z porannych karmień mogę dodać np.
bezmleczna kaszka ryżowa (nie zawiera glutenu, mleka, bez dodatku cukru.
bezmleczna kaszka orkiszowa (nie zawiera glutenu, mleka, bez dodatku cukru.
bezmleczna kaszka razowa 3-zboża (nie zawiera glutenu, mleka, bez dodatku cukru.
bezmleczna kaszka owsiana (zawiera gluten, nie zawiera mleka, bez dodatku cukru
kaszka razowa z pszenicy (nie zawiera mleka, zawiera gluten, bez dodatku cukru)

Czy jak dziecko będzie zjadać całą porcję np. marchewki powinnam zrezygnować z dopajania go piersią a w zamian podać coś do picia, wodę?

Odnośnik do komentarza
Gość Magdalena Sałamacha

Witam, nie wiem czy ktoś tu jeszcze zagląda ale mam problem i proszę o pomoc i sugestie. Mleka w piersi juz prawie nie mam dlatego zdecydowałam sie jakiś czas temu na karmienie mlekiem modyfikowanym (synek ma 7 miesięcy, 74 cm wzrostu oraz waży niecałe 9 kg). Okazało się wtedy ze synek ma alergie na mleko jedna nie tak bardzo silna bo klasa I - jednak przepisano mu nutramigen bądź neocate. I tutaj pojawił sie problem prawidłowego menu dziecka.
Od jakiegoś czasu podaje mu następujące porcje:
7:00 - mleko 150-160 ml
10:00 - mleko 150-160 ml
13:00 - obiadek ok 130-140 g
13:30 - 14:00 - mały deserek (mały słoiczek gerber)
16:00 - 16:30 - mleko 150-160ml
19:30 - mleko 150-160 ml + 2-3 miarki kaszki.

Jaś budzi sie w nocy max 2-3 razy i jako że w piersi jeszcze cos tam jest przystawiam go do niej.

Proszę o pomoc czy taki schemat żywienia nie zaszkodzi mojemu dziecku.
Nadmienię ze wody nie chce pic wcale a soczku pije ok 80 ml dziennie przy wielkiej walce.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...