Skocz do zawartości
Forum

Cesarka na życzenie?


agmi

Rekomendowane odpowiedzi

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie 3 USG w ciągu ciąży. Czyli lekarze, którzy robią swoim pacjentkom USG co wizytę nie stosują się do zaleceń Towarzystwa, więc gdzie sens i logika.

A tak szczerze, latają mi koło (nie napiszę czego) zalecenia PTG, choćby wysyłali mnie psychoterapię, uświadamiali, a przy porodzie obecny miał by być sam Benedykt XVI z relikwiami krzyża świętego (i ch... wie czym) i tak nikt nie zdoła mnie przekonać do rodzenia siłami natury. Amen

Odnośnik do komentarza

Mafinko, w zdrowej ciąży kobieta ma 3 usg...
W pierwszej ciąży, w publicznej przychodni, w Polsce miałam dokładnie 3! usg... w 8, 12 i 20 tygodniu :)
Jak chciałam więcej to szłam prywatnie...

Masz rację, że często lekarze nie stosują się do zaleceń, ale co daje Ci porównanie tych dwóch rekomendacji, bo nie czaję ??? :lol:
Cesarka, to operacja, dzięki której dziecko przychodzi na świat... usg to badanie...

http://suwaczki.maluchy.pl/li-30733.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-53788.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-53787.png

Odnośnik do komentarza

Mia
Mafinko, w zdrowej ciąży kobieta ma 3 usg...
W pierwszej ciąży, w publicznej przychodni, w Polsce miałam dokładnie 3! usg... w 8, 12 i 20 tygodniu :)
Jak chciałam więcej to szłam prywatnie...

Masz rację, że często lekarze nie stosują się do zaleceń, ale co daje Ci porównanie tych dwóch rekomendacji, bo nie czaję ??? :lol:
Cesarka, to operacja, dzięki której dziecko przychodzi na świat... usg to badanie...

Moja pierwsza ciąża należała do zdrowych a USG miałam robione co 3 tygodnie.
A tak między prawdą a Bogiem nikt jeszcze nie wykluczył, że badanie USG może szkodzić nienarodzonemu dziecku.

Porównując obie rekomendacje dążę do do tego, że PTG nie jest alfą i omegą, jest to tylko banda lekarzy (jak w każdym Towarzystwie) którzy rekomendują to co jest im:
a wygodne,
b nakazane przez ministra zdrowia,
c firma farmaceutyczna (za słoną opłatą) zaleciła etc, etc.
PTG swego czasu rekomendowało szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy u nastolatek, co się okazało szczepionka nie była do końca przebadana, w kilku przypadkach spowodowała śmierć oraz ciężkie powikłania poszczepienne, a co najlepsze jest skuteczność nie została w 100% potwierdzona. Kilka Gmin w Polsce dało się naciąć na finansowanie szczepień u młodzieży szkolnej (koszt szczepionki to o ile dobrze pamiętam wahał się w granicach 1 400zł) tylko dlatego, że ktoś wziął grubą premię za rekomendację. Tak więc summa summarum dla mnie rekomendacja PTG nie jest żadnym wyznacznikiem bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza

Aguu
Mafinka, bez obrazy ale.....

Zaleca 3 USG - znaczy ze mają być co najmniej 3, aby choć w minimalnym stopniu móc kontrolować przebieg ciąży i zadbać o zdrowie matki i dziecka!

No ale nie będę się kopać z koniem :sofunny:

ZALECENIA POLSKIEGO TOWARZYSTWA GINEKOLOGICZNEGO

zawarte są w przedstawionych poniżej Rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Standard ultrasonograficznego badania położniczego obejmuje:
1. Wykonanie trzech badań ultrasonograficznych-przesiewowych w ciąży:
- 11-14. tydzień ciąży
- 20. tydzień ciąży(2 tyg.)
- 30. tydzień ciąży(2 tyg.)
2. W wyjątkowych sytuacjach klinicznych zalecane jest wykonanie dodatkowego badania USG głównie ze wskazań lekarskich przed 10. tygodniem ciąży.
3. Wynik badania USG powinien zawierać następujące dane:
- Imię, nazwisko, datę urodzenia lub PESEL pacjentki,
- Miejsce i datę badania, imię i nazwisko wykonującego badanie,
- Informację dotyczącą nazwy aparatu ultrasonograficznego oraz rodzaju i częstotliwości głowic, którymi badanie zostało wykonane
- Rozpoznanie wstępne lekarza kierującego
- Data ostatniej miesiączki (OM) i tydzień ciąży według OM
- Zaawansowanie ciąży według ewentualnych poprzednich badań USG
- Dokumentację badania
a) Ultrasonogramy (wideoprinter)
b) Taśma magnetyczna (wideo)
c) Dyskietka, płyta (komputer)

Wymagania aparaturowe:
Aparat ultrasonograficzny w diagnostyce położniczo-ginekologicznej powinien posiadać:
- Prezentację 2D w czasie rzeczywistym, co najmniej 128-stopniową skalę szarości, powinien mieć możliwość pomiaru odległości (co najmniej dwóch pomiarów), obwodu i pola powierzchni oraz program położniczy.
Powinien być wyposażony w trzy rodzaje głowic:
- Przezbrzuszną typu convex (sektor) o częstotliwości 3,5-7,5 MHz,
- Liniową o częstotliwości 4,0-7,5 MHz,
- Dopochwową typu convex (sektor) o częstotliwości 4,0-7,5 MHz.
Cennym uzupełnieniem możliwości aparatu ultrasonograficznego powinna być opcja kolorowego Dopplera i dokumentacji fotograficznej.
(Zródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki ultrasonograficznej w położnictwie i ginekologii).

Pisze ja wół Wykonanie trzech badań ultrasonograficznych-przesiewowych w ciąży a nie co najmniej trzech.

No cóż należałoby najpierw poczytać a potem się kopać :hahaha:

Odnośnik do komentarza

jestem przeciwna cesarce. Miałm pecha bo nie przebadano mnie przed porodem mimo że był na to czas jak ze skurczami regularnym co 2,5 min trafiłam do szpitala, urodziłam pośladkowo i gdybym wiedziała, gdyby mnie przebadali to bym się darła o cesarke nie ze względu na siebie bo dupa się wygoiła mimo że pocerowali mnie jak stare skarpety, ale ze względu na dziecko bo pupa i udka jeden krwiak (siniakiem ciężko nazwać), problem z bioderkami i deformacja główki (podejżewano wodogłowie ale to nie od pośladkowego porodu). Tak że jestem za przy sytuacjach gdzie jest to niezbędne, a tak to polecam poród naturalny. Dupa nie szklanka się nie zbije :D

Odnośnik do komentarza

ja jeszcze dodam że rodziłam bez znieczulenia i jeśli będe w ciąży z następnym dzieckiem też rodze naturalnie o ile wszystko będzie ok.
Moja siostra ma 10-cio letnią córeczkę i bardzo by chciała następne ale panicznie boi się porodu, na życzenie cc nie weźmie bo to jeszcze gorsze (tak ona sama twierdzi), woli adoptować dzidzie. A boi się porodu bo urodziła dzidzi a łożyska nie, była pod narkozą jak ją czyścili, dostała krwotoku i mocnej anemi gdzie dochodziął do siebie 7 lat bo nie podano jej jednostki krwi. No i okropnie się boi bólu nawet jak się skaleczy w palec to panikuje i płacze jak małe dziecko... u niej cc odpada na 100%
Ale każdy ma swoje zdanie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...