Aktualności

Powrót pozytywki

Odpowiedzi znajdują się poniżej

zubek67

zubek67

Irytuje cię fakt, że wszyscy wiedzą lepiej niż ty, co byłoby najbardziej odpowiednie dla ciebie i twojego malca? Nauczymy cię, w jaki sposób powstrzymać lawinę niechcianych, dobrych rad.

Kiedy jesteś w ciąży, możesz się poczuć jak prawdziwa gwiazda. Wszyscy nagle interesują się twoim życiem i komentują każdy twój krok.

Ponad 70 proc. Polek ankietowanych przez psychologa pracy, Ewelinę Marek, uważa, że ich środowisko przekracza pewne granice.

Współpracownicy i dalecy znajomi ingerują w intymne sprawy przyszłych rodziców, ba, często nawet podważają podjęte przez nich decyzje, które dotyczą nie tylko ciężarnej, ale także jej dziecka i partnera.

Większość przyszłych mam uśmiecha się wtedy nerwowo, nie wiedząc, co odpowiedzieć, żeby nie obrazić rozmówcy.

Podpowiemy ci, w jaki sposób poradzić sobie w takich sytuacjach i kulturalnie, acz stanowczo, dać do zrozumienia, że - bez względu na to, co sądzi otoczenie - ty i tak zamierzasz pozostać przy swoim zdaniu.

Więcej na stronach:
Moje dziecko, moje decyzje - Dziecko w INTERIA.PL - ciąża i wychowanie dzieci, planowanie ciąży, forum dla rodziców

--

278 zubek67 Kobieta, 0 lat, Szczecin
zubek67

zubek67

Każdemu noworodkowi, jeszcze w szpitalu, bada się słuch. Wczesne wykrycie i leczenie nieprawidłowości daje szanse m.in. na prawidłowy rozwój mowy.

Słuch odgrywa ogromną rolę w prawidłowym rozwoju ruchowym i psychicznym dziecka. – Brak stymulacji ośrodkowego układu nerwowego w początkowym etapie rozwoju owocuje spowolnieniem dojrzewania psychoruchowego. W okresie szkolnym, w przypadku braku leczenia, staje się problemem w edukacji.

Dzieci z nawet lekkim niedosłuchem uczą się gorzej, zdecydowanie częściej powtarzają klasy. Nieleczona choroba utrudnia dorastanie i funkcjonowanie w społeczeństwie – mówi dr n.med. Jarosław Mielnik, specjalista otolaryngolog z Oddziału Otolaryngologii i Ośrodka Protezowania Słuchu Niemowląt w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu oraz we wrocławskim Lux-Medzie.

Od ponad siedmiu lat, dzięki sfinansowaniu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zakupu sprzętu do badań słuchu, diagnostyką jest objętych ponad 95 proc. noworodków w Polsce. Bezbolesne, krótkie badanie, zwane otoemisją, wykonywane jest już w drugiej – trzeciej dobie po urodzeniu. Jego nieprawidłowy wynik nie musi świadczyć o wadzie słuchu.

Więcej na stronach:
Najważniejsze szybkie rozpoznanie - Rzeczpospolita

--

278 zubek67 Kobieta, 0 lat, Szczecin
zubek67

zubek67

Sprawdź, jak w ciąży poradzić sobie z różnymi dolegliwościami, by jak najszybciej poczuć ulgę, a jednocześnie nie zaszkodzić maluszkowi.

Dopóki nie spodziewałaś się dziecka, niewielkie dolegliwości, takie jak ból głowy, gorączka czy przeziębienie, przeważnie nie wzbudzały w tobie silnego niepokoju.

Rozwiązanie było proste: tabletka przeciwbólowa, trochę odpoczynku i... po kilku dniach odzyskiwałaś formę.

Teraz jednak sytuacja się zmieniła. Obawiasz się, że twoje złe samopoczucie może w jakiś sposób zaszkodzić maluszkowi.

Do leków, które zwykle brałaś, podchodzisz z rezerwą, zastanawiając się, czy są bezpieczne dla dziecka.

Sprawdź zatem, w jaki sposób możesz sobie poradzić z najczęstszymi dolegliwościami tak, byś ty poczuła się lepiej, a maleństwo nie odczuło zgubnych skutków twojej kuracji.

Więcej na stronach:
Bezpieczne leki - Ciąża - Dziecko w INTERIA.PL - ciąża i wychowanie dzieci, planowanie ciąży, forum dla rodziców

--

278 zubek67 Kobieta, 0 lat, Szczecin
zubek67

zubek67

Od szóstej ma dla mnie czas, bo wraca o piątej, a o szóstej kończy sprzątanie po tacie - oznajmił nam jeden z naszych małych rozmówców. Warto się czasem przejrzeć w cudzych oczach. Zwłaszcza w oczach naszych własnych dzieci.

Więcej cytatów z dzieci na stronach:
Moja mama... Jak nas widzą własne dzieci

--

278 zubek67 Kobieta, 0 lat, Szczecin
zubek67

zubek67

Surowe czy gotowane, ze skórką czy bez, tarte czy gryzione? Jakie owoce powinny jeść dzieci?

Kiedy w diecie dziecka powinny pojawić się owoce?

Rozszerzanie diety zwykle zaczynamy w 5.-6. miesiącu. Na początku możemy dziecku zaproponować warzywo, owoc lub kaszkę - nie ma znaczenia, co będzie pierwsze. Chyba że jest powód, by tę kolejność wyraźnie określić. Jeśli malec np. cierpi na zaparcia (jego kupki są twarde i zbite), sięgamy najpierw po owoce, które mają dużo błonnika i pomagają w prawidłowych wypróżnieniach. W takiej sytuacji możemy podać je nawet wcześniej, po ukończeniu przez dziecko 4 miesięcy. Nie wcześniej. Kiedyś podawało się sok z jabłka już trzymiesięcznym niemowlętom, ale dziś żyjemy w świecie bardziej zanieczyszczonym, częściej zdarzają się alergie i nowości lepiej nie wprowadzać zbyt wcześnie.

W Polsce najczęściej zaczynamy od podawania jabłek. Dlaczego?

Bo są bogatym źródłem witamin i błonnika, są łagodne i rzadko uczulają, jest ich wiele odmian i można wśród nich odnaleźć tę ulubioną. A każda z nich ma nieco inny skład i wartości. Warto podawać dziecku odmiany nie tylko słodkie, mdłe, ale i kwaskowe, jak antonówka.

Więcej na stronach:
Jakie owoce powinny jeść dzieci?

--

278 zubek67 Kobieta, 0 lat, Szczecin
Małgosia

Małgosia

Eurodeputowani kończą prace nad nowelizacją unijnych przepisów, które zapewnią pracownicom w ciąży jednakowe we wszystkich krajach UE urlopy i ochronę przed zwolnieniem.
Okazuje się bowiem, że nie wszędzie pracownice spodziewające się dziecka, a także ojcowie nowo narodzonych pociech mogą liczyć na takie same urlopy.

Zgodnie z obowiązującą dyrektywą Rady 92/85 z 19 października 1992 r. w sprawie wprowadzenia środków służących wspieraniu poprawy w miejscu pracy bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży, pracownic, które niedawno rodziły, i pracownic karmiących piersią minimalny wymiar urlopu macierzyńskiego w UE wynosi jedynie 14 tygodni.

Duże rozbieżności

Z danych zebranych w 2008 r. z poszczególnych państw UE wynika, że każde państwo członkowskie ma inne regulacje. Przykładowo w Austrii, Hiszpanii, Francji i Holandii pracownicy przysługuje 16 tygodni urlopu macierzyńskiego, w Belgii tylko 15, a na Malcie może liczyć jedynie na 14 tygodni takiego urlopu.

Na drugim biegunie jest Irlandia z 42 tygodniami macierzyńskiego czy Anglia, która w związku z ciążą gwarantuje pracownicom aż 52 tygodnie zwolnienia z pracy. Z tamtejszych przepisów wynika jednak, że niecały okres tego urlopu jest płatny.
W Irlandii pracownica dostaje 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia przez 26 tygodni, później zaś może liczyć na ok. 250 euro tygodniowo. Podobnie jest w Zjednoczonym Królestwie. Tam pracownica otrzymuje 90 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, ale tylko przez sześć tygodni. Później dostaje już tylko 123 funty tygodniowo do końca urlopu macierzyńskiego.

całość możesz przeczytać : Wp.pl

3 malgosia Kobieta, 41 lat, Warszawa
zubek67

zubek67

Mama z egzotycznego podgatunku siedzi w autobusie zamyślona i bimba sobie na pytania dziecka. Ciągnięta za rękaw strząsa zniecierpliwiona brzdąca i warczy: "Przestań!". Dziecko nudzi się najwyraźniej, zaczyna śpiewać. Mama nie reaguje. Dziecko zaczyna opowiadać historię z przedszkola, Mama milczy uznając najwyraźniej,że dość już jednego gaduły w autobusie i nie ma co dokładać decybeli. Nie ustaje w przytrzymywaniu kapiącej nóżki i zasłanianiu ręką ust coraz głośniej krzyczącego dziecka. Uporczywie próbuje trafić czapeczką na uciekającą na wszystkie strony główkę i stara się odwrócić uwagę dziecka od zaburzania spokoju pasażerom. Z ulgą oddycha gdy wreszcie opuszczają autobus.

Inna mama szarpie płaczące na cały regulator dziecko i syczy, że mu wleje jak się nie uspokoi. Warczy, wznosi oczy do nieba i wzdycha na swoje utrapienie. Czasem zniecierpliwiona wyrwie maluchowi sznurowadła z ręki, bo przecież ona wiąże szybciej i sprawnej, a bachor się ślamazarzy.

Z nóg powalają mnie złowrogie groźby, że jak dziecko nie ruszy się z miejsca to je zaraz ktoś zabierze albo co gorsza mama odda je zaraz temu strasznemu panu. Złości widok palców zaciśniętych na ramieniu dziecka i wulkan agresji werbalizowany teatralnym szeptem przez zęby.

Więcej na stronach:
Wieczne utrapienie - siec-milosci - Onet.pl Blog

--

278 zubek67 Kobieta, 0 lat, Szczecin
zubek67

zubek67

Czy i kiedy pozwolić przedszkolakowi na samodzielne podejmowanie decyzji w sprawach z nim związanych?

Człowiek samodzielny to człowiek wolny i odpowiedzialny za podejmowane przez siebie działania.

Samodzielność jest cechą, która rozwija się etapami i przechodzi od niższych do wyższych form rozwoju i działania. W momencie urodzenia człowiek jest w porównaniu z innymi istotami najbardziej niesamodzielny i uzależniony od pomocy otoczenia. W miarę rozwoju i nabywania doświadczeń uzyskuje tę zdolność do aktywności samodzielnej, obejmując nią coraz to nowe obszary rzeczywistości. Pierwsze oznaki samodzielności pojawiają się u dziecka około pierwszego roku życia, kiedy próbuje pokonać trudności przy chodzeniu, spożywaniu posiłków, myciu itp. Choć niektórym trudno w to uwierzyć, do samodzielności warto zachęcać już ośmiomiesięczne niemowlę - zwłaszcza, że na tym etapie nauka to przede wszystkim świetna zabawa. W późniejszym okresie kiedy dziecko zaczyna już mówić jego samodzielność wyraża się w powiedzeniu "ja sam".

Wraz z wiekiem rozszerza się także zakres działań samodzielnych, w których dziecko nie tylko nie żąda pomocy, ale i wyraża protest oraz bunt w przypadku, gdy chce się udzielić mu jej wbrew jego woli.

W okresie wieku przedszkolnego nasila się rozwój samodzielności umysłowej, praktycznej i społecznej. Jej efektywność zależy jednak od wielu czynników.

Więcej na stronach:
Czy i kiedy pozwolić przedszkolakowi na samodzielne podejmowanie decyzji w sprawach z nim związanych? - dziecko24.pl

--

278 zubek67 Kobieta, 0 lat, Szczecin
zubek67

zubek67

Nie tylko mamy cierpią na tzw. baby blues, czyli poporodową depresję – wynika z badań przeprowadzonych przez Amerykanów. Okazuje się, że jeden na dziesięciu świeżo upieczonych ojców również zmaga się z takim problemem.

Naukowcy z Eastern Virginia Medical School w Norfolk zebrali dane z 43 badań, które dotyczyły w sumie 28 tys. osób z różnych krajów. Badania te dokumentowały depresję u ojców od pierwszych miesięcy ciąży ich towarzyszek, do roku po tym, jak na świat przyszło ich potomek.

Więcej na stronach:
Ojcowski „baby blues” - Najważniejsze informacje - Informacje - portal TVN24.pl - 19.05.2010

--

278 zubek67 Kobieta, 0 lat, Szczecin