Akademia Zdrowego Brzuszka

Zielona kupka u niemowlaka

~kamila_nycz

~kamila_nycz

Dzień dobry,

bardzo proszę o poradę w następującej sprawie. Zaobserwowałam u swojego synka zielonego kupkę. Karmię jeszcze piersią. Proszę mi powiedzieć, czy to zdrowy objaw, czy powinnam się niepokoić?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Dr n. med. Agnieszka Krzywicka

Odpowiedź eksperta

Dzień dobry,
najczęściej zielonkawa barwa stolca nie wiąże się z poważnym problemem zdrowotnym. Często jest zupełnie naturalnym zjawiskiem związanym z czasem pasażu barwników żółciowych przez przewód pokarmowy tzn. barwa stolca zależy od tego jak długo pozostają one w przewodzie pokarmowym człowieka. Innym powodem mogą być drobne zaburzenia składu flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Można podawać dziecku probiotyk. W przypadku, gdyby pojawiły się inne niepokojące objawy (słaby apetyt, brak przyrostu masy ciała czy zmiana konsystencji stolca) można rozważyć wykonanie posiewu kału oraz podstawowych badań laboratoryjnych (w tym badania ogólnego moczu z posiewem).

55663 dr-n-med-agnieszka-krzywicka Kobieta, 46 lat, Katowice
andzelika_kolebuk

andzelika_kolebuk

Dzień dobry,

mam ten sam problem. Bardzo proszę o podpowiedź, jakiego rodzaju probiotyk można podać niemowlakowi, kiedy robi zieloną kupkę?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc

55727 andzelika-kolebuk Kobieta, 25 lat, Lublin

Odpowiedź eksperta

Dzień dobry,
wybór probiotyku jest dość dowolny w takiej sytuacji. Wydaje się, że najłatwiejsze w dawkowaniu, a jednocześnie skuteczne są Dicoflor i Vivomixx w kroplach, a dawkowanie 1x5kropli jest wystarczające.

55663 dr-n-med-agnieszka-krzywicka Kobieta, 46 lat, Katowice