9 miesięcy, ciąża

Zasiłek macierzyński / zwolnienie chorobowe

~ANA567

~ANA567

Witam, przepracowacłam rok na niższym wynagrodzeniu, w tym czasie jestem w ciąży i dostałam podwyżkę. Jaki czas muszę pracować na wyższym wynagrodzeniu aby urlop chorobowy do porodu był wyplacany w wyższej kwocie? Czy urlop chorobowy jak i zasiłek macierzyński będzie mimo wszystko obliczony po stawce przed ciąża? Proszę o odpowiedź.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Liath

Liath

Jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę to wysokość zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego liczone są od podstawy według kwoty wynagrodzenia na umowie.

--

https://www.suwaczki.com/tickers/17u96iyerr760asd.png
http://www.suwaczki.com/tickers/qb3c20mmhtsnfha6.png

42664 liath Kobieta, 35 lat, Bydgoszcz
~ANA1

~ANA1

Czy jest to liczone z ostatnich 12 m przed ciąża czy ostatnich przepracowanych miesięcy łącznie z dniami przepracowanumi w ciąży? Jeśli umowa skończy się za 3 m a nie będzie przedłużona czy należy mi się zasiłek macierzyński i zwolnienie chorobowe?

~ANA13

~ANA13

Opiszę jak sprawa wyglada. Przepracowacłam rok czasu na umowie z podstawą 2 tys netto, teraz dostałam podwyżkę 3tys netto... Jestem w ciąży pracodawca o tym jeszcze nie wie, początki. Umowa kończy mi się z końcem 04.2019 jeśli od maja rozpoczne zwolnienie lekarskie bo wydaje mi się że pracodawca nie przedłuży umowy na mój stan, nie zwołani mnie bo umowa sama ma swój koniec... Jakie przysługuje mi wtedy ochrona, przywileje itd? Jaka kwota zasiłku chorobowego oraz Macierzyńskiego? Czy muszę przepracowac 3 m na stawce wyższego wynagrodzenia ale zasiłek chorobowy był naliczane %z 3 tys? Proszę o odpowiedź

Liath

Liath

W przypadku umowy o pracę nie liczy się składek od przepracowanych miesięcy (tak liczone są dla przedsiębiorców) tylko od kwoty na umowie. Jeśli masz już aneks z podwyżką to zasiłek powinien być liczony od tej kwoty po podwyżce. Pracodawca nie może cię zwolnić jeśli jesteś w ciąży - nie wiem dokładnie jak to jest jeśli umowa jest na czas określony, ale jeśli pójdziesz na zwolnienie przed końcem to przysługuje ci zasiłek chorobowy a potem macierzyński przez cały czas obowiązywania. Po 30 dniach zwolnienia chorobowego wypłatę zasiłków przejmuje ZUS. Po macierzyńskim chyba po prostu nie masz kontynuacji umowy.

--

https://www.suwaczki.com/tickers/17u96iyerr760asd.png
http://www.suwaczki.com/tickers/qb3c20mmhtsnfha6.png

42664 liath Kobieta, 35 lat, Bydgoszcz
Delicata

Delicata

A jeśli w czasie ciąży ma l4 krótsze niż 30 dni, to przysługuje mi 80% czy 100%?

57071 delicata Kobieta, 32 lata, Gliwice
~An90

~An90

zaświadczenie od ginekologa= przedłużenie umowy do dnia porodu po tym okresie normalnie macierzyński
l4 na którym jest zaznaczone że niezdolność do pracy jest w okresie ciąży płatne 100% niezależnie ile trwa

~hiacynta91

~hiacynta91

Z tego co ja czytałam i jak rozumiem te przepisy prawne, to zasiłek macierzynski czy chorobowe za czas l4 w czasie ciazy, liczone jest podstawy wymiaru którą stanowi średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesiecy. Jeśli tak jest i jeśli dobrze to rozumiem to wezmą pod uwagę Twoje ostatnie 12 miesiecy pracy z wyjątkiem miesiąca w którym odchodzisz czy to na l4 czy na macierzynski. Tak więc jeśli na l4 chcesz isc od maja, to podstawę wymiaru będzie stanowiło wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy aż do kwietnia. Jeśli w tym czasie dostałaś podwyżkę to nie znaczy to że podstawa wymairu będzie stanowila ta kwota z umowy po podwyżce ale w dalszym ciągu średnia z ostatnnich 12 miesięcy, łącznie z tą podwyżką więc im więcej miesięcy przepracujesz z tym wyższym wynagrodzeniem tym logiczne że ta średnia będzie wyższa. Znalazłam tez przykład że jeśli podpisaliscie nową umowę z tym samym pracodawcą która zmienia etat czyli wymiar czasu pracy to byłobby to tylko wtedy brane pod uwgę jako zupełnie "nowa" umowa i wtedy tylko ta kwota z tej umowy stanowiła by podstawe wymiaru zasiłku. Jeśli jednak nowa umowa przewiduje tylko i wylacznie podwyżkę ale nic poza tym nie zmienia to wciąz do sredniej wliczają Ci sie wczesnniejsze miesiace na kwocie z poprzedniej umowy.
Jeśli źle rozumiem to proszę mnie poprawić ale jestem w prawie identyntycznej sytuacji i przestudiowalam te przepisy dosc dokladnie i wlasnie tak je rozumiem :D

~Ana786

~Ana786

Rozmawiałem z Panią kadrowa i okazuje się że muszę przepracowac na tym stanowisku 3 m (pełne czyli bez dni chorobowych) i mój zasiłek chorobowy będzie liczony z ostatnich 3m ponieważ jest klauzula iz trzeba przepracowac na wyższej stawce min 3m aby l4 było liczone z tej kwoty. Następnie jeśli nie przedłuża umowy automatycznie zostanie przedłużona do dnia porodu a zasiłek macierzyński należy mi się czyli średnia z ostatnich 12 miesiącu

pena89

pena89

Koleżanka pracowała 4 miesiace zaszła w ciążę i od razu była na zwolnieniu 9 miesięcy płatne 100% macierzyński dostała 80% kwoty która zarabiala przez rok. Więc l3 też się wlicza do tych 12 miesięcy. Kiedyś można było założyć firmę na miesiąc płacąc najwyższa skladke i potem przejść na l4 i dostawalo się duża kwote przez całą ciążę i macierzyński jednak Zus to wylapal i zmienił zasady stąd te 12 miesięcy.

--

Marzenia są po to by je spełniać :-)
M ❤ 08.2018
J ❤ 03.2020

49667 pena89 Kobieta, 30 lat, Katowice
pena89

pena89

L4 nie L3 ;-)

--

Marzenia są po to by je spełniać :-)
M ❤ 08.2018
J ❤ 03.2020

49667 pena89 Kobieta, 30 lat, Katowice