Skocz do zawartości
Forum

Drobna uwaga do wszystkich mam


Gość Marikar

Rekomendowane odpowiedzi

Dziewczyny mam dla Was bardzo ważną informację: NIGDY nie obliczajcie długości trwania ciąży po wyniku B-hCG. Nie ma to żadnych podstaw medycznych. Jedyny sposób na obliczenie tygodnia ciąży to data ostatniej miesiączki plus USG transwaginalne. Wtedy wiemy czy terminy te się pokrywają, czy jednak doszło do przesunięcia owulacji i ciąża w USG jest młodsza czy starsza.
Jednak dobrym odruchem przyszłych mam jest robienie dwóch czy trzech badań B-hCG w odstępie 48h. Jest to najbardziej miarodajna metoda oceny rozwoju wczesnej ciąży. Należy pamiętać jednak, że nieprawdą jest że wynik musi się podwoić co 48h! Powielanie tej nieprawdy jest dla wielu kobiet krzywdzące, ponieważ się stresują od samego początku, że coś jest nie tak, gdy de facto może być lepiej z dobrostanem jej ciąży niż u mamy u której beta się potroiła w tym czasie. Podsumowując "beta" w ciągu 48h na początku ciąży (do 2000 mlU/ml) powinna wzrosnąć o minimum 60%, jednak znane są przypadki prawidłowych ciąż gdy procent ten wynosił zaledwie 30%. Poniżej 60% zdecydowanie należy się skontaktować z lekarzem prowadzącym. Natomiast powyżej 6000 mlU/ml przyrost (kluczowe słowo - przyrost) "bety" jest już całkowicie niemiarodajnym czynnikiem rokowniczym (spadek wartości to już inna sprawa). W starszych ciążach liczy się już tylko i wyłącznie USG ciąży.

Na koniec kochane mamy pamiętajcie, że każda ciąża jest inna i porównywanie ich nie ma najmniejszego sensu. A pisanie odpowiedzi w stylu "masz słaby wynik ja miałam dużo wyższy w tym tygodniu ciąży" itp uważam osobiście za NIEMORALNE. Uspokajajmy się tu nawzajem, a nie siejmy strachu w młodych matkach. Wiadomo, że polecić wizytę u lekarza zawsze należy gdy coś odbiega od normy, ale bez porównań i historii wątpliwej treści. Chyba, że opowiadamy historię ze szczęśliwym zakończeniem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...