Skocz do zawartości
Forum

28 tc i skrócona szyjka macicy!


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie dziewczyny! Jestem w 28 tc i tydzien temu stwierdzono u mnie skrocona szyjke. W 22 tc miala dlugosc 4,5 cm a w 27 tc niecale 2,4cm. Zalecono mi odpoczynek, ale nie lezenie plackiem. Tak naprawde nie wiem co moge a czego nie. Oczywiscie leze ile moge, w kazdej chwili wolnej, ale mam 2 letniego synka no i wiadomo. Dodam , ze pierwsza ciaza zakonczyla sie porodem przedwczesnym w 31 tc z powodu odejscia wod plodowyxh. Lekarz ktory prowadzil 1 ciaze nie badal mi szyjki, wiec nie wiem czy jej skracanie bylo przyczyna pekniecia pecherza. Czy ktoras z Was mialla badz ma podobne problemy?

Odnośnik do komentarza

Witaj. Jestem w 22 tc. Moja szyjka 2,61. Jest to 4 c, 3 poprzednie stracone. Mam prowadzić spokojny tryb życia. Spacery owszem ale krótkie i wolno. Też mówiła że plackiem mam nie leżeć bo to nic nie da. Jeżeli za dwa tyg będzie tak samo to zwiększy mi dawki luteiny. Jeżeli będzie źle to do 24 tc jest czas żeby założyć szew albo paser.

Odnośnik do komentarza

Hej,
Duzo zabardzo nie moge Tobie podpowiedziec, ale mojej kolezance juz od 25 tygodnia(chyba) mowili ze szyjka macicy sie skraca w przyspieszonym tepie i zeby przygotowala sie na przedwczesny porod. Rowniez maja 2 letnia coreczke ktora jest dosc aktywnym maluchem wiec czas spedzany w ruchu. Zostal jej juz tydzien do planowanego terminu porodu a malej sie nawet nie spieszy.
Wiec spokojnie napewno wszystko sie ulozy tylko sprobuj sie nie zamartwiac.

Choc nasz oczy Cie nie widzialy,
to nasze serca dawno pokochaly.
[*] 24.06.2017

Odnośnik do komentarza

Dorisss a w jakich dawkach przyjmujesz luteine? Masz oprocz tego jakies inne leki? Ja biore luteine 1x2tabletki 100g, nospe 3x1 i aspargin 3x1. Skurczy jako takich nie mialam, robili mi ktg 2 razy i zapis byl prawidlowy. Czasami twardnieje mi brzuch, ale kilka razy na dzien i ponoc to normalne. A Ty np.gotujesz? Bo ja to boje sie robic co kolwiek :/ misiaaaaaa dzieki, zawsze takie odpowiedzi podnosza troche na duchu i robi sie lżej :)

Odnośnik do komentarza
Gość Klaudia951007

Hej :-) w 27 tygodniu moja szyjka miala 2.5 cm wtedy dostalam nakaz oszczednego trybu zycia. Po 4 tyg kolejna wizyta i szyjka miala wtedy 2.1 cm i dostalam skierowanie do szpitala byl to 31 tydzien. Po 3 dniach w szpitalu miala 1.8 cm i dostalam wtedy sterydy na rozwoj pluc maluszka. Lezalam tydzien w szpitalu. Gdy wychodzilam szyjka miala.ok 1.5 cm. Dostalam nakaz lezenia w domu moglam wstawac tylko do wc. Z tabletek.mialam 2x1 nospa i 2x2 luteina. Ja stosowalam sie do nakazu lezenia ale raczej za duzo to nie dalo bo w 36 tyg mialam rozwarcie na 2 cm. Bylo to 2 tygodnie temu. Dzis kolejna wizyta wiec dowiem sie co dalej. Nie umiem tutaj powiedziec czy lezenie jest dobre czy nie bo nie wiem jak to by sie potoczylo wszystko gdybym nie lezala. Pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza

Hej Klaudia :) ja takze mialam zalecony oszczedny tryb zycia. Oczywiscie stosuje sie do zalecen, nie sprzatam, nie gotuj e, nie dzwigam, zakupy tez robi mąż. Staram sie jak najwiecej lezec, chociaz strasznie ciezko. Troche siedze i chodze po domu. W poniedzialek mialam wizyte u lekarza prowadzacego i nawet nie spojzal co dzieje sie z szyjka chociaz zwrocilam mu na to uwage. Bo najpoerw on skierowal mnie do szpitala a tam mnie nie przyjeli i zalecili wlasnie odpoczynek w domu i kontrole szyjki przynajmniej raz w tyg. W poniedzialek id znowu na wizyte i zobaczymy

Odnośnik do komentarza

ja pojde do lekarza w poniedzialek i mam nadzieje ze nie skrocila mi sie bardziej. A jak u Ciebie z ruchami dzidzi? Ja odczuwam je bardzo nisko, powiedzialabym nawet ze w pochwie :p ale lekarz powiedzial ze widocznie tak sie mala ulozyla. Wczoraj czulam tez lekki bol w pachwinach. I nie wiem czy powinnam pojechacwczesniej na IP czy juz zaczekac do tego poniedzialku :/

Odnośnik do komentarza

Od 24tc miała 2,6cm w 28tc poniżej 2,5cm. W 32tc 2cm a w 34tc zgładzona całkowicie + rozwarcie. Mój lekarz też nie poleca krążków ze względu na ryzyko infekcji która może być groźniejsza dla dziecka niż skracająca się szyjka. U mnie zaczęła się skracać bo córka w 24tc była już w kanale rodnym, główką w dół więc strasznie mi na nią napierała. Była tak nisko że nie można było dokładnie zmierzyć obwodu główki bo już nie było jej widać podczas usg a wszystko skończyło się dobrze :)

Lili
https://www.suwaczek.pl/cache/d407dd5760.png
Magda
https://www.suwaczek.pl/cache/34551c88a3.png

Odnośnik do komentarza

Unikałam sprzątania, spacerów i stania "przy garach"ale jakiś szybki posiłek sobie sama robiłam. Prysznic normalnie brałam codziennie, jeździłam (mąż prowadził) do rodziny, znajomych, restauracji czy nawet krótkie zakupy. Nic nie dźwigałam no i mąż rozczesywał mi włosy żeby za bardzo rąk do góry nie podnosić. Zdaniem mojego lekarza leżenie bardziej szkodzi niż pomaga.

Lili
https://www.suwaczek.pl/cache/d407dd5760.png
Magda
https://www.suwaczek.pl/cache/34551c88a3.png

Odnośnik do komentarza

Fajnie, ze jest kolejna mamusia, ktorej sie udalo wytrwac :) No coz, u mnie tak narawde wszystko okaze sie w poniedzialek. Pewnie jezeli dalej bedzie sie skracac czeka mnie pobyt w szpitalu, a jakos nie potrafie sobie wyobrazic kilku dni bez mojego synka. I to jest dla mnie najgorsze. Ale przeciez jakby nie bylo mam tez drugiego skarba dla ktorego trzeba zrobic wszystko zeby posiedziala w brzuszku tyle ile potrzeba

Odnośnik do komentarza

Ja w 26 tc miałam szyjkę skróconą do 1,5 cm i rozwarcie wewnętrzne 4 mm. Mój lekarz zareagował dość zdecydowanie, po 4 dniach założył pessar i kazał normalnie funkcjonować (nie skakać przez płotki, ale też nie leżeć plackiem). Ściągnął go w 37 tygodniu chyba, kilka dni później stwierdził, że szyjki już praktycznie nie ma a urodziłam w 42 tc. Więc generalnie różnie bywa ale na Twoim miejscu naciskałabym na założenie krążka. Sama mam aktywnego dwulatka w domu i jestem w ciąży. Wiem, że oszczędny tryb życia to w takim wypadku czysta fikcja a z pessarem zawsze bezpieczniej:)

Odnośnik do komentarza

Witajcie dziewczyny! Obiecalam ze dam znac po wizycie co i jak :) a wiec szyjka sie mocniej nie skrocila. Dalej jest taka jak byla. Jest twarda i zamknieta. Mowilam tez lekarzowi o tym krazku, ale on powiedzial ze takie rzeczy robia w szpitalu a przeciez tam mnie nie przyjeli wiec on oprocz tych lekow ktore mi wypisal nie moze nic wiecej zrobic. Dalej mam prowadzic oszczedzajacy tryb zycia, duzo lezec i odpoczywac. No i za tydzien kolejna wizyta.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...