Skocz do zawartości
Forum

ZUS - wstrzymanie wypłaty


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,
piszę z prośbą o wyjaśnienie mi pisma, które dostałam z ZUS. Jestem na umowie o pracę od 01.02.2017 r. Los chciał, że zaszłam w ciąże o, której dowiedziałam się z początkiem marca. Chciałam pracować jak najdłużej, na co nie pozwolił mój stan zdrowia i od kwietnia poszłam na l4. Księgowa zwlekała z dostarczeniem papierów do czerwca, ale w końcu się udało i dostałam dziś pismo, że wstrzymali mi wypłatę pieniędzy do 5.08, muszą sprawdzić czy przysluguje mi w ogóle zasiłek, i tu moje pytanie, dlaczego? Czemu ma to sluzyc? Jak wyglada taka kontrola? Proszę o pomoc, najpierw problem z księgową, teraz to....

Odnośnik do komentarza

A czy to twoja pierwsza praca? Czy przepracowałaś 30 dni zanim poszłaś na L-4? Są jakieś przepisy, które uzależniają udzielenie zasiłku od przepracowania 30 dni albo 90 dni, nie pamiętam dokładnie.
ZUS ma 30 dni (od dostarczenia mu dokumentów) na udzielenie odpowiedzi, tudzież przyznanie zasiłku. Czasem jak jest skomplikowana sprawa, to termin ulega wydłużeniu, ale jeśli wszystko będzie ok i zasiłek ci przysługuje, to dostaniesz oczywiście wyrównanie od pierwszego dnia L-4 (pierwsze 33 dni i tak płaci pracodawca).
A dlaczego ZUS to sprawdza? Najczęściej jest tak, że ciężarne, które idą na L-4, a wcześniej krótko pracowały (np. do 3 m-cy przed pójściem na L-4) są sprawdzane przez ZUS, ponieważ jest bardzo dużo wyłudzeń zasiłku, czyli ktoś specjalnie się zatrudnia tylko po to, by zaraz pójść na L-4 i mieć zasiłek.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...