Skocz do zawartości
Forum

urlop dla taty


Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę dziewczyny - brakuje mi paru postów, żeby wysłać pytanie do kadrowej, a jest to bardzo ważna sprawa. Czy któraś z was może nam odpowiedzieć lub ewentualnie skopiować tego posta do działu "porady - kadrowa"?
Problem wygląda następująco: jestem w 9 miesiącu ciąży i studiuję w trybie dziennym, ojcicec dziecka jest zatrudniony na pełny etat. Czy przysługuje mu urlop macierzyński? Dodam, że bez jego urlopu będę miała problem z zaliczeniem roku. :(

Odnośnik do komentarza
Gość patusia23

wikuszka
Mam prośbę dziewczyny - brakuje mi paru postów, żeby wysłać pytanie do kadrowej, a jest to bardzo ważna sprawa. Czy któraś z was może nam odpowiedzieć lub ewentualnie skopiować tego posta do działu "porady - kadrowa"?
Problem wygląda następująco: jestem w 9 miesiącu ciąży i studiuję w trybie dziennym, ojcicec dziecka jest zatrudniony na pełny etat. Czy przysługuje mu urlop macierzyński? Dodam, że bez jego urlopu będę miała problem z zaliczeniem roku. :(

Czy urlop macierzyński może otrzymać także ojciec dziecka?

Tak, ale po tym, jak matka wykorzysta pierwsze 14 tygodni. Pozostałą część urlopu może wykorzystać ojciec. W tym celu matka musi złożyć pisemny wniosek do pracodawcy o skrócenie urlopu i dołączyć zaświadczenie pracodawcy ojca potwierdzające termin rozpoczęcia przez niego urlopu macierzyńskiego. W okresie korzystania z urlopu ojcu przysługuje zasiłek macierzyński, a później - urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop na identycznych zasadach przysługuje również pracownikowi w rodzinach adopcyjnych i zastępczych.

Odnośnik do komentarza

Nie, nie, nie... Moja kochana, nie pytalibyśmy o to bez wcześniejszego przeczytania kodeksu pracy i wyszperania w necie wszystkich niezbędnych informacji. To, co napisałaś kompletnie nas nie dotyczy z uwagi na fakt, że jestem STUDENTEM, a więc nie mam stosunku pracy i NIE PRZYSŁUGUJE mi coś takiego jak urlop macierzyński. Umiem szukać na forum, nie zadałabym dwa razy tego samego pytania. Sytuacja jest specyficzna, bo, jeszcze raz napiszę, nie mogę się zarejestrować jako bezrobotna z uwagi na studia ale nie mam jednocześnie stosunku pracy więc urlop i zasiłek macierzyński mnie nie dotyczą. Potrzebujemy urlopu męża!!!

Odnośnik do komentarza
Gość patusia23

Po prostu źle zrozumiałam,ale tu jest odpowiedź do Pani posta znalazłam w internecie

Urlop macierzyński, tak jak i inne urlopy to przywilej osoby (kobiety) będącej pracownikiem. Studentka niestety, nie jest pracownikiem.
Dlatego też przepisy kodeksu pracy nie mają tu zastosowania.

Odnośnik do komentarza

Z uwagi na fakt, gdy kobieta nie ma statusu pracownicy, mężczyzna nie moze skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Wprawdzie Kodeks pracy przewiduje możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka, jednak jest to prawo wtórne, uzależnione od uprzedniego wykorzystania po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Pracownik, którego żona w chwili urodzenia dziecka nie pozostaje w stosunku pracy, nie ma możliwości skorzystania z części urlopu macierzyńskiego, gdyż prawo do tego urlopu w ogóle nie powstanie, bowiem żona nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji nie można wnosić o część urlopu, który nie zaistniał.

Nie ma dla mnie większego szczęścia niż świadomość, że moje dzieci s

Odnośnik do komentarza

a chcialaś zacząc studia czy kontynuować? bo jeśli kontynuować, to spokojnie.. wykładowcy z pewnoscią pójdą Ci na rękę. Moja znajoma zaszław ciażę na miesiac przed rozpoczeciem studiów i dała radę skończyc je w terminie. Jesli dzidzia nie bedzie chorowała i będzie w miarę spokojna to dacie radę, choc łątwo nie będzie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...