9 miesięcy, ciąża

Lekarze i różne zdania co do witamin w ciąży

Odpowiedzi znajdują się poniżej

MadziaK83

MadziaK83

Dla mnie to nabija ie kieszeni firmom farmaceutycznym. Pytam Panią dr po co mam brać Wit d jak mam w normie, profilaktycznie!! Dba mam brać, po co jak jem ryby?? Profilaktycznie. No błagam. Rozumiem kwas foliowy ale profilaktycznie cała reszta? A potem się rodzą dzieci po 5 kg.

--

https://www.suwaczki.com/tickers/zud3dqk3c4q16tbz.png
https://www.suwaczki.com/tickers/dqprj44jr7rdz2pr.png

52759 madziak83 Kobieta, 36 lat, Kraków
~Tolilka

~Tolilka

Ponoć najlepiej jest uzupełniać witaminy i mikroelementy odpowiednią dietą, jednak jesli chodzi o kwas foliowy to warto jest go uzupelniać tabletkami. Ma bardzo duże znaczenie dla formowania sie cewy nerwowej dziecka.

Warto wiedzieć, że kwas foliowy jest wrażliwy na działanie wysokiej temperatury, promieni słonecznych oraz niewłaściwego pH. W praktyce oznacza to, że przygotowując produkty bogate w tę witaminę, najlepiej spożywać je surowe lub lekko podgotowane. Długie gotowanie warzyw, które maja w składzie kwas foliowy może sprawić, ze całkowicie go zniszczymy.

MadziaK83

MadziaK83

Natalie współczuję, wiaodmo różnie to bywa, ja akurat wolę robić badania niż kykac profilaktycznie. Zwłaszcza że patrząc na skład tabletki to tam jest tona wypełniacza i na końcu składu to co wartościowe. Często też w tabletkach podawane są różne rzeczy które się wykluczają np wapń i zelazo, jak tabletka zawiera wapń to zelazo się nie wchlonie. Takze nie zawsze wszystko w jednej tabletce oznacza dobrze.
W pierwszej ciąży brałam te tabletki dla kobiet w ciąży plus dha plus euthyrox na tarczyce i jeszcze magnez nie wiem na co no nawet skurczow nie mialam cała ciąże. Synek jest niby zdrowy ale nie toleruje białek zwierzęcych i glutenu, odkąd skończył rok jest na diecie weganskiej bezglutenowej, ponadto ma refluks i jest nerwusem. Takze w tej ciazy biorę tabletkę dla ciężarnych co drugi dzień bez kwasów, i sam kwas foliowy co drugi dzień, plus euthyrox. I to tyle.
A czytałam też o badaniach które pokazują że nadmiar Wit b12 lub kwasu foliowego w ciazy zwiększa ryzyko autyzmu dwukrotnie. Myślę że nie przedawkuje się trgo biorąc po jednej kapsulce dziennie ale należy też wziac pod uwagę to że nadmiar też nie jest dobry często nawet gorszy niż niedobór.

--

https://www.suwaczki.com/tickers/zud3dqk3c4q16tbz.png
https://www.suwaczki.com/tickers/dqprj44jr7rdz2pr.png

52759 madziak83 Kobieta, 36 lat, Kraków
~vercasa

~vercasa

Kiedyś dla ciekawości poszukałam sobie ile czego powinnam jeść żeby wszystkie te zalecane ilości przyjąć, musiałabym kilogramami dziennie jeść szpinak, jajka i ryby, orzechy, no nie da się a ryzykować ze maleństwu czegoś zabraknie też nie chcę, wolę dlatego wybierać takie witaminy [reklama usunięta].

~peperra

~peperra

Ja starałam się prowadzić dobra, zdrową dietę i oprócz mama dha premium nic nie brałam. A chodziłam w ciąży wiosną i latem także miałam dostęp do świeżych warzyw i owoców.

~irrrka

~irrrka

Sama dieta nie wystarczy na pewno, zwłaszcza w ciąży, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na niektóre składniki, jak np. kwas foliowy, kwasy DHA, witamina D, jod czy magnez. Nawet PTG zaleca, żeby te składniki przyjmować, a resztę witamin można dostarczyć zdrową i zbilansowaną dietą. Ja akurat brałam mama dha, lekarz mi zalecił już na pierwszej wizycie.

~nunka12

~nunka12

No właśnie samą dietą nie dostarczymy np odpowiedniej ilości kwasu foliowego, który jest bardzo istotny zwłaszcza na początku ciąży, dlatego suplementacja jest ważna. Nie trzeba brać mnóstwa witamin, wystarczy kilka ważnych jak kw. foliowy , kwasy dha, wit D czy jod. Dlatego ja brałam mama dha premium z krótkim składem. Tez nie bałam się, że mogę coś przedawkować.