9 miesięcy, ciąża

Lekarze i różne zdania co do witamin w ciąży

~Joasia88

~Joasia88

Mam jednego lekarza, który prowadzi moją ciążę w rodzinnym mieście, przepisuje mi różne witaminy, kwasy foliowe, itp. Za radą teściowej poszłam do "najlepszego" lekarza w rodzinnym mieście męża, który na mnie nakrzyczał, ze się szprycuje różnymi tabletkami, a po co? Żeby jeść zdrowo i tyle wystarczy...
I co o tym myślicie? Bo teraz nie wiem co robić...

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Margeritka

Margeritka

ja tam uważam, że zdrowa dieta nie zawsze wystarczy, trzeba o nią dbać, ale na przykład, kiedy w ciąży spada Ci żelazo, to trzeba je uzupełniać nie tylko dietą, ale też farmakologicznie, np. kwasu foliowego nie znajdziesz tyle w diecie i dlatego trzeba suplementować, w ciąży nie brałam tylko witamin typowo dla ciężarnych, bo to dla mnie nie właściwa mieszanka, bo niektórych witamin nie można ze sobą łączyć

27583 margeritka Kobieta, 33 lata, Lublin
Mari

Mari

Ja popieram zdanie drugiego lekarza. Prawidłowa dieta wystarczy.
Ja w ciąży brałam tylko kwas foliowy, a resztę byłam w stanie sobie zapewnić dietą. Całą dieta przebiegła zdrowo, bez braków gdziekolwiek, cały poród i okres poporodowy również idealnie, dziecko całkowicie zdrowe.
Jestem zdania, że najlepsze jest to co jest naturalne.
Co do żelaza to jest masa produktów bogata w żelazo, trzeba tylko pamiętac, że najlepiej się wchłania w towarzystwie produktów z witaminą C.

--

http://www.suwaczki.com/tickers/uannxzkr1zq23rgd.png

http://www.suwaczki.com/tickers/43kthdge3hmnk8e8.png
http://www.zapytajpolozna.pl/components/com_widgets/view.php?sid=42339

28342 mari Kobieta, 34 lata, Zielona Góra
~lulka1

~lulka1

Zdrowa dieta jest ważna, ale jeśli chodzi o kwas foliowy to każda kobieta w ciąży ma go za mało, co jest potwierdzone. Dlatego ja brałam femibion, gdyż zawiera metafolinę, a jeśli ma się defekt enzymatyczny jak połowa kobiet to sam kwas i tak nic nie da.

~kamama84

~kamama84

czy ten najlepszy lekarz w mieście mówił tak na pewno o kwasie foliowym? bo o ile wiem w tym punkcie eksperci są pewni, że trzeba go brać profilaktycznie w postaci suplementów od momentu pierwszej myśli o dziecku. jestem zdziwiona takim podejściem, bo to, że nie możemy pozyskać go z diety, podobnie jak wystarczającej ilości jodu, DHA czy witaminy D jest faktem, a nie jakimś wymysłem koncernów farmaceutycznych.

profilaktycznie oznacza dla mnie, że kiedy biorę zmniejszam ryzyko, że moje dziecko urodzi się chore. nie oznacza to, że jesli nie będę brała moje dziecko urodzi się z jakąś wadą - oczywiście może przyjśc na świat całkowicie zdrowe. ale jeżeli mogę zwiększyć na to szansę i zmniejszyc ryzyko biorąc coś, co mi nie szkodzi - wybieram rozsądny wybór z dostepnych preparatow.

bo nie zdziwiłabym się, gdyby "nakrzyczał" za branie całej tablicy mendelejewa. ale za składniki, których niedobory są powszechne i nie da się ich pozyskać z diety? dziwne.

justyska28

justyska28

ja od początku zazywam femibion i jestem zadowolona a lekarz mi powiedział ze nie zaszkodzi ich brać w ciąży przynajmniej organizm uzupełnia moje niedobory a po tym femibionie nie odczuwam zebym miała jakiś wilczy apetyt

--

http://www.suwaczek.pl/cache/d136501879.png

41903 justyska28 Kobieta, 33 lata, Łaziska Górne
ola2710

ola2710

Ja brałam witaminy w ciąży,był to pharmaton prenatal (nie jestem pewna nazwy).Dzięki temu miałam dobre wyniki,przed ciążą nie miałam nawet tak dobrego Np żelaza,jak w jej trakcie.Nie przekonuje mnie argument,że dieta wystarczy - nawet gdyby,to ja nie byłam w stanie jeść odpowiednich produktów (nie przełknęłabym wielu produktów o dużej zawartości żelaza).
Do tej pory biorę witaminy-karmię piersią i muszę uzupełniać braki.

--

https://www.suwaczki.com/tickers/qb3c3e5ewahdy8r5.png

35411 ola2710 Kobieta, 33 lata, Brzeg
Trinny

Trinny

Mnie się wydaje, że trzeba też wziąć pod uwagę tryb życia przyszłej mamy i ogólne zdrowie. Jeśli ciężarna pracuje zawodowo, żyje w pośpiechu, ma już starsze dzieci, którymi się zajmuje, nie ma czasu aż tak dokładnie zwracać uwagę na dietę to powinna moim zdaniem brać witaminy. Jeśli przyszła mama jest entuzjastką zdrowego odżywiania i ma czas planować super zbilansowaną dietę to pewnie można ograniczyć ilość przyjmowanych suplementów np. do kwasu foliowego.. Ja np. mam problemy z tarczycą i biorę Pregnaplus - zalecił mi to zarówno endokrynolog i ginekolog aby uzupełniać witaminę D3 i jod. Pracuję, staram się jeść zdrowo w miarę możlwości, ale nie będę się oszukiwać, moja dieta nie jest super zbilansowana i zaplanowana, nie jem 5 porcji warzyw i owoców dziennie (Staram się jeść chociaż dwie)... itp. Dziwi mnie takie "generalizowanie" u lekarzy, że coś jest złe albo dobre - powinno się to jednak dopasować do pacjenta.

--

http://www.suwaczki.com/tickers/oar8rjjgmctbq59n.png

41923 trinny Kobieta, 34 lata, KRK
Basik01

Basik01

no właśnie ciekawe - do tej pory mój lekarz jak si e starałam zalecałm mi rózne rzeczy nawet zioła na płodność i owulację z Baby Mama Med, a jak mi sie w końcu udało to jak będzie? no ciekawe...

40542 basik01 Kobieta, 28 lat, Warszawa
marzen@

marzen@

Kwas foliowy zaleca się brać przed ciąży i w I trymestrze, gdyż wiele kobiet (nie wszystkie) ma jego niedobór. Żelazo suplementuje się w razie niedoborów (w ciąży zdarzają się często spadki żelaza, szczególnie w II trymestrze). Z pozostałymi ostrożnie - to nie jest tak, że witaminy nie szkodzą. Niektóre odkładają się w organizmie, a nadmiar może być groźniejszy niż niedobór.
Dziś mamy przez cały okrągły rok dostęp do różnorodnych produktów spożywczych i warto z tego korzystać. Jeść po prostu różnorodnie, a dziecku niczego nie braknie. Poza tym witaminy i mikroelementy z suplementów wchłaniają się wiele gorzej niż ze źródeł naturalnych. Gotowe wieloskładnikowe preparaty są w ogóle bez sensu, gdyż, jak wyżej pisała Margeritka, niektóre składniki wzajemnie się wykluczają i przyjmowane razem zmniejszają swoją wchłanialność do niemal zera.

--

Z. 2011, J. 2014

Przepraszam za brak polskich liter - mam stara klawiature i alt mi nie zawsze działa

26646 marzen Kobieta, 13 lat, gdzieś daleko stąd...
Basik01

Basik01

ale chyba po to ktoś to przygotowuje zeby bubla który się sam neutralizuje nie wypuszczać sa jakieś normy i w ogóle - zreszta i tak co lekarz zaleci wiedomo

40542 basik01 Kobieta, 28 lat, Warszawa