Skocz do zawartości
Forum

USC a nieformalny związek


Rekomendowane odpowiedzi

Dziewczyny,może któraś z Was już to przerabiała: jestem w nieformalnym związku (narzeczeństwo), niebawem poród,nie zamierzamy teraz brać ślubu. Jak to wygląda jeśli chodzi o tzw. "uznanie dziecka" w urzędzie stanu cywilnego? Czytałam,że można wybrać się tam jeszcze przed porodem i załatwić już jakieś formalności-żeby nie denerwować się po samym porodzie i móc tam wysłać tatusia samego...? Czy jest to problematyczne? Zamierzam rodzić w innym mieście niż moje-gdzie będę musiała załatwiać te formalności?

https://www.suwaczki.com/tickers/qb3c3e5ewahdy8r5.png

Odnośnik do komentarza

Witam Cie serdecznie przechodziłam to tez kiedys tz. z moim byłym urodziła nam sie coreczka i poszlismy do USC razem tam on zgodził sie przy pracownikach i na pismie nadac dziecku nazwisko wszystko odyło sie fajnie i w miłej atmosferze wiec nie masz sie czym denerwowac potem trzeba było chwilke poczekać i zaproszono nas do kierownika USC tam nam pogratulował i wreczył akty urodzenia :) wiec nie martw sie i mozesz isc spokojnie po urodzeniu zajmie wam to chwilke :) pozdrawiam i życze szybkiego a za razem lekkiego rozwiazania

Odnośnik do komentarza

ola2710
Formalności z rejestracją dziecka załatwia się w USC właściwym dla miejsca urodzenia się dziecka.

Ja rodziłam w Warszawie a mieszkam 100 km dalej i aby zarejestrować malucha mąż musiał jechać do Warszawy by załatwić formalności, ale my już byliśmy małżeństwem.
Więc jak jest jakaś możliwość by po porodzie pojechał tylko twój narzeczony to warto to załatwić wcześniej bo inaczej będziecie musieli wybrać się tam razem.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

malinka86 - nie ma co,wybiorę się po prostu do odpowiedniego USC i dowiem się dokładnie co mam zrobić (próbowałam dzwonić,ale nie miałam tego szczęścia,żeby ktoś raczył odebrać...).Słyszałam,że można załatwić to inaczej: przed urodzeniem się dziecka idzie się razem z partnerem do USC i potem,po porodzie,już nie musiałybyśmy się tam wybierać...jak już będę coś wiedziała,dam znać :)

https://www.suwaczki.com/tickers/qb3c3e5ewahdy8r5.png

Odnośnik do komentarza

Niestety dziewczyny wydaje mi sie to nie możliwe bo naprawde tych formalności nie jest duzo to po pierwsze a po drugie jesli nadajecie nazwisko partnera to musi on być zeby wyraził zgode czyli uznal maleństwo a po trzecie to jest tam potrzebna kartka ze szpitala ze przyszedł dany obywatel na świat :) moim zdaniem nie potrzebnie sie denerwujecie w moim odczuciu przy Oliwce była to całkiem miła wizyta jedna z niewielu w taich uzedach ;) http://www.suwaczki.com/tickers/f2w3skjon18gty0o.png

Odnośnik do komentarza

Hej dziewczyny!

Jeśli któraś z Was jest zainteresowana (dowiadywałam się "u źródła",czyli pofatygowałam się do USC :)
Dziecko rejestrujemy po urodzeniu,nie trzeba nic robić przed porodem.Rejestracji dokonujemy razem z partnerem (oczywiście jeśli chcemy dokonać tzw "uznania dziecka";jeśli nie chcemy,to idziemy same i w akcie urodzenia nie będzie nazwiska ojca).Matka dziecka zgłasza się ze swoim aktem urodzenia,ojciec dziecka tylko z dowodem osobistym,plus oczywiście papierek ze szpitala.Wszystko załatwiamy w miejscu,gdzie dziecko się urodziło (w odpowiednim USC do miejsca urodzenia dziecka);trwa to tylko 1 dzień i jest darmowe :)

Pani mnie uspokoiła,bo nie bardzo mi się uśmiechało załatwianie papierów w kilka dni...

https://www.suwaczki.com/tickers/qb3c3e5ewahdy8r5.png

Odnośnik do komentarza

Dziewczyny, jeżeli chcecie, aby partner uznał dziecko przed urodzeniem to należy zebrać dokuemnty:
- skrócony akt urodzenia matki (czyli wasz) opłata 22 zł,
- zaświadczenie od lekarza, ze spodziewacie się dziecka, przewidywany termin porodu i przewidywana płeć dziecka
- udajecie się do USC razem z tatusiem i z dowodami osobistymi i tam ojciec uznaje dziecko poczęte, ale jeszcze nie narodzone. Wy musicie wyrazić na to zgodę.
Sporządzany jest protokół.

Po urodzeniu dziecka - ojciec jest już ojcem również na papierze - i on sam może załatwiać formalności związane z aktem urodzenia.
Po porodzie nie musicie tam latać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...