Skocz do zawartości
Forum

Krzywica, czy Wasze dzieci otarły się o tą przypadłość?


Rekomendowane odpowiedzi

Narazie jestem na etapie podawania małej przez tydzień dwóch kropli vigantolu, bo od tygodnia strasznie zaczęła pocić jej się głowka. Jesli nie przejdzie to za tydzień idę zrobić badania.

Oto informacje które znalazłam o tej przypadłości w necie.

Przyczyną krzywicy jest niedobór witaminy D3. Przy karmieniu głównie sztucznym lub mieszanym zawartość witaminy D w pokarmach, zwłaszcza dla niemowląt jest za mała.

Ilość wit D3 powstająca w skórze z prowitaminy pod wpływem promieni nadfioletowych światła słonecznego jest na ogół w naszym klimacie niewystarczająca, szczególnie w dużych miastach, gdzie promienie słoneczne są pochłaniane przez dym i kurz. Pochłanianie promieni nadfiloletowych nasila się w sezonie jesienno-zimowym. W związku z tym, na krzywicę narażone są głównie niemowlęta w dużych miastach, karmione sztucznie. Krzywica występuje zwykle między 3 miesiącem a 2 rokiem życia. Ciężkie postacie krzywicy spotyka się u niemowląt szybko rosnących, otyłych, które są karmione sztucznie lub/i nie otrzymujących wit D3.

Krzywica powstaje na skutek braku działania wit D3 co powoduje zaburzenie wchłaniania wapnia z jelita, nadmierne wydzielanie fosforanów z moczem, spadek ilości wapnia w surowicy krwi. Organizm dążąc do zachowania prawidłowego poziomu wapnia w organizmie wytwarza parathormon mobilizujący wapnń z kośca, co w konsekwencji doprowadza do odwapnienia kośca czyli do powstania objawów czynnej krzywicy.

Najwcześniejszym objawem krzywicy jest pocenie się potylicy.
W wyniku rozmiękania kości czaszki występuje craniotabes tj miękkość potylicy, która ugina się przy uciskaniu palcami. Potylica ulega spłaszczeniu. Kości pokrywy czaszki stają się grube, co nadaje czaszce kwadratowy kształt i zwiększa jej obwód. Opóźnia się zarastanie ciemienia, wyrzynanie się zębów. Powiększa się wątroba i śledziona, zmniejsza się obwód klatki piersiowej. Pojawiają się deformacje kostne-tzw garb krzywiczy, "różaniec i bransolety" krzywicze, koślawe i szpotawe kolana. Wiotkość mięśni powoduje opóźnienie rozwoju motorycznego, powiększenie się obwodu brzucha, wzdęcia i zaparcia. Osobnym objawem krzywicy jest tężyczka. Objawy wczesne często, przynajmniej częściowo mijają w późniejszym wieku.

Do objawów późnych, zwykle pozostających na całe życie należy płaskostopie, wady kręgosłupa i budowy klatki piersiowej.

Objawy laboratoryjne krzywicy to spadek poziomu fosforu w surowicy krwi, wzrost poziomu fosfatazy alkalicznej, w końcu obniżony poziom wapnia. Można też (co jest metodą bardziej skomplikowaną i droższą) stwierdzić obniżony poziom 1,25(OH)D3.

Zapobieganie krzywicy polega na poddawaniu dziecka działaniu promieni nadfioletowych, karmieniu piersią i podawaniu wit D3. Światło słoneczne w naszym klimacie ma działanie przeciwkrzywicze tylko w miesiącach letnich, u dzieci przebywających na powietrzu, poza obszarem dużych miast. Tak na prawdę wystarczy 1 min naświetlania promieniami słonecznymi odbitymi (przez liście, pod parasolem) twarzy i rączek w tym okresie żeby wytworzyła się w organizmie odpowiednia dawka wit D3.

U dzieci w naszym klimacie dawka profilaktyczną wit D3 dla dzieci urodzonych z prawidłową wagą i karmionych piersią jest wit D3 w dawce 500-100jednostek międzynarodowych (co odpowiada 2 kroplom wit D3 lub 1 kropli preparatu Vigantol) podawanych od 3 tygodnia życia. Dawka lecznicza stosowana w wypadku rozpoznania krzywicy to 5tys jednostek stosowanych przez 6 tygodni.

Stwierdza się obecnie, prawdopodobnie ze względu na duże rozpowszechnienie karmienia piersią wyraźne zmniejszenie zapadalności na krzywicę.. Wyraźny spadek rozpoznawanej krzywicy być może spowoduje w najbliższej przyszłości wprowadanie profilaktyki przeciwkrzywiczej u dzieci karmionych piersią (i bez problemów zdrowotnych) od 5 miesiąca życia. Coraz częściej też widuje się ostatnio samoistne hiperkalcemie spowodowane nadwrażliwością na wit D3 (czasem przedawkowaniem wit D3 lub Wit A). Spotyka się też czasami rozpoznawanie krzywicy u dzieci, u których kształt czaszki nie jest wynikiem krzywicy lecz rodzinnej budowy czaszki.

Do objawów nadmiaru wapnia w surowicy krwi (hiperkalcemii tzn np sytuacji przedawkowania wit D) należy :brak łaknienia, nudności, wymioty, zaparcia, wzmożone pragnienie, wielomocz, nadciśnienie, zaburzenie świadomości, niewydolność nerek, zwapnienia nerek, kamica nerkowa, wrzód żołądka, zapalenie trzustki, śpiączka. Objawy te jednak występują naprawdę rzadko i tylko przy długotrwałej hiperkalcemii lub zatruciu wapniem.

Objawy niedoboru wapnia to tężyczka, kurcze mięśni, zaburzenia w EKG, niskie ciśnienie, opóźnienie rozwoju umysłowego, zaćma, zmiany barwnikowe skóry (nie mówi się o krzywicy gdyż organizm radzi sobie z niedoborem wapnia poprzez mobilizacje wapnia z kości). Hipowitaminoza D- krzywica niedoborowa.

Odnośnik do komentarza

mam takie pytanko... czy sa jakies mamy, ktore nie podaja lub nie podawaly dziecku witaminy D3? ja zauwazylam, ze moje dziecko ma po tej witaminie bole brzuszka i zastanawiam sie nad odstawieniem. to w koncu 65% alkohol!!! moj partner jest przeciwny podawaniu wszelkiego rodzaju specyfikow i ja tez powoli zaczynam myslec, ze nie ma potrzeby podawania tego dziecku, ale z drugiej strony mam strach przed krzywica...

http://www.ticker.7910.org/an1cCx00aTD0012MDAwOTI1N3wwMDAwNTU0ZGF8SmFzb24gaXN0IA.gif

Odnośnik do komentarza

ja nie podaje pediatra mi nie przepisała i zaczynam sie denerwowac bo mały ma taki czas że czasami sie poci a czasami nie !!!!!!!!!
mały dostawał vitad3 ale w kapsułkach ale mały strasznie ulewał i kazała odstawic a teraz jak to czytam to sie denerwuje
ale karmie małrgo sztucznie bebiko i stwierdziła ze jest wit d3 wystarczająco ale w takim razie dlaczego mały sie po ci mam wizyte za 2 tyg
czy uważacie ze powinna, sie wybrac wcześniej do lekarza??????????

http://www.suwaczek.pl/cache/c8854520ec.pngpatryk
http://www.suwaczek.pl/cache/9eabe53f6a.pngdawid
http://parenting.pl/galeria/data/772/thumbs/Obrazki_839a.JPGhttp://parenting.pl/galeria/data/832/thumbs/Obrazki_1089.jpghttp://s2.pierwszezabki.pl/008/0084369b0.png?9840

Odnośnik do komentarza

Mysmy nie podawali prawie wcale witaminki D bo malemu zbyt szybko zarastalo ciemiaczko i byla obawa ze zarosnie costam i bedzie trzeba operowac.
Lekarka dala nam do wyboru albo ew.krzywica ktora zwykle "znika" ok 3 r.z albo operacja. Wybor byl wiadomy.Wystarcza nam witaminka zawarta w mleku Nan.

Dzis Kacper nadal witaminy nie dostaje a jest zdrowym dzieckiem i zadnych objawow krzywicy nie ma.

Szczęsliwa mama

Odnośnik do komentarza

rekine a moze po prostu ponosi Cie troche panika... jak to nas mamy zazwyczaj... moze zaczekaj jeszcze chwilke i zobaczysz... skoro maluszek poci sie czasem a czasem nie to moze to wplyw tej pogody pokreconej i tego jak jest akurat ubrany... moze czasem za cieplo... ;)

antalis no wlasnie ja chyba tez przerwie podawanie. kiedys nie podawano takich rzeczy dzieciom i caly swiat nie mial krzywicy... fakt, moze zachorowan bylo wiecej, choc nie wiem-nigdzie tego nie wyczytalam, ale na pewno nie wszyscy ludzie chorowali... :)

http://www.ticker.7910.org/an1cCx00aTD0012MDAwOTI1N3wwMDAwNTU0ZGF8SmFzb24gaXN0IA.gif

Odnośnik do komentarza

ileene
mam takie pytanko... czy sa jakies mamy, ktore nie podaja lub nie podawaly dziecku witaminy D3? ja zauwazylam, ze moje dziecko ma po tej witaminie bole brzuszka i zastanawiam sie nad odstawieniem. to w koncu 65% alkohol!!! moj partner jest przeciwny podawaniu wszelkiego rodzaju specyfikow i ja tez powoli zaczynam myslec, ze nie ma potrzeby podawania tego dziecku, ale z drugiej strony mam strach przed krzywica...

a jaki preparat podajesz? vigantol czy devikap?

rekine21
ja nie podaje pediatra mi nie przepisała i zaczynam sie denerwowac bo mały ma taki czas że czasami sie poci a czasami nie !!!!!!!!!
mały dostawał vitad3 ale w kapsułkach ale mały strasznie ulewał i kazała odstawic a teraz jak to czytam to sie denerwuje
ale karmie małrgo sztucznie bebiko i stwierdziła ze jest wit d3 wystarczająco ale w takim razie dlaczego mały sie po ci mam wizyte za 2 tyg
czy uważacie ze powinna, sie wybrac wcześniej do lekarza??????????

w okresie letnim wystraczy przebywanie 10 minut z dzieckiem na słoncu by dostarczyć mu dzienną dawkę...byc może dlatego lekarka jeszcze zwleka z podaniem tej witaminy.

Odnośnik do komentarza

ileene
wiec to chyba to samo, bo nie dosc, ze ma bole brzuszka moje dziecko, to wczoraj sie wlasnie jeszcze do tego tak ulal, ze chlusnelo z niego na odleglosc, az sie przestraszylam... !

pewnie tak...czasem dzieci nie tolerują pewnych preparatów...devikap to chyba czysta D3, bo Vigantol jest taki oleisty, jakby z tłuszczem, bo wtedy ta witamina się najlepiej przyswaja

Odnośnik do komentarza

hej :)
ostatnio u mojego malego peditra stwierdzila ze wyginaja mu sie zebreka do gory i ma lekko plaska klate. Nie poci sietak bardzo - no chyba ze spi w foteliku lub w wozku... no ale to chyba norma :)
d3 dostaje od bardzo dawna teraz mamy nowe krople na bazie oleju co ponoc sie ma lepiej wchlaniac (jakos na v...). zeberka sie maja ponoc poprawic... zobaczymy :Smutny:
Czy u was tez tak bylo??

Pozdrawiam

http://suwaczki.maluchy.pl/li-12696.png
http://www.suwaczek.pl/cache/ee7d08d77b.png

Odnośnik do komentarza

dziewczyny, widzę że wątek sprzed jakiegoś czasu, ale może podzielę się informacjami od mojej pediatry.
otóż obecnie odchodzi się już od podawania wit. D3 w ilościach większych niż 1-2 krople (czyli dawka tzw. profilaktyczna), ponieważ przedawkowanie jej jest groźniejsze niż lekkie objawy krzywicy.
a najlepszym lekarstwem na zanik tych objawów (poza spacerami rzecz jasna) jest wprowadzanie posiłków pozamlecznych - szczególnie warzyw.
3 posiłki pozamleczne dziennie i np. rozmiękanie potylicy pięknie znika.
a powikłania są naprawdę kiepskie... można poczytać w internecie, jest mnóstwo informacji na ten temat.

sophie.

Odnośnik do komentarza

My wit D3 nie podawalismy bo podobno w anglii wiecej slonca:surprised: jak mnie jedna z dziewczyn oswiecila. Maja ma ksztaltna glowke nie poci sie ale i tak przy najbizszej sposobnosci bede chciala zeby zobaczyl ja polski pediatra mam nadzieje ze wszystko dobrze :lup:

Unfortunately, my daydreams about being skinny are always interrupted by the sound of my own chewing.

http://suwaczki.maluchy.pl/li-57644.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...