Skocz do zawartości
Forum

Dziecko moczy łóżko


Gość Kateri

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to normalne, że dziesięcioletniej dziewczynce zdarza się ciągle moczyć łóżko? Nie często, raz czy dwa w miesiącu, ale jest to mimo wszystko dość uciążliwe i krępujące. Nie wiem dlaczego nie kontroluje pęcherza, raz jej się udaje, innym razem nie. Czy powinno mnie to martwić?

Odnośnik do komentarza

U nas jest podobny problem - 8-letni chłopiec. Powodów może być zdaje się wiele. Syn jest po konsultacjach - USG jamy brzusznej oraz nerek i układu moczowego. Konsultacje psychologiczne. Wizyty u pediatrów. Wszystkie badania w normie. Mówi się, że moczenie nocne to problem psychologiczny, ale z obserwacji mojego dziecka wiem, że nie zawsze tak jest. Moczenie może być też problemem medycznym - napór na pęcherz jest taki sam w nocy, jak i w dzień. Mój syn najprawdopodobniej ma za mało wazopresyny - hormonu odpowiadającego za zagęszczenie moczu w porze nocnej. Dodatkowo ma bardzo mocny sen - napór na pęcherz nie jest w stanie go obudzić. Moczenie u tak dużych dzieci nie jest normą, choć zdarza się całkiem dużej ilości dzieciaków. Na pewno warto to zbadać i skonsultować - na początku u pediatry. Jeśli moczenie zdarza się rzadko - jak u Twojej córeczki - być może przyczyna jest zupełnie inna.

Odnośnik do komentarza

Jest to uciążliwy problem, w naszej dalszej rodzinie było takie dziecko. Konieczna okazała się konsultacja medyczna (chodzi właśnie o ten hormon zagęszczający mocz), dietetyka i psychologa. Z doraźnych rzeczy był zakaz picia po 18, pragnienie powinno być zaspakajane w ciągu całego dnia oraz wsparcie dziecka, bo nie może się czuć gorsze. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Może być to również problem na podłożu emocjonalnym, ponieważ zdarza się tak, że dziecko zwyczajnie się czegoś boi, a moczenie jest jednym z oznak strachu. Nocne moczenie jest w pewnym sensie komunikatem dla rodziców, że mogą występować jakieś problemy w szkole lub otoczeniu. Oczywiście po wykluczeniu jakichkolwiek chorób i zrobieniu wszelkich badań można pomyśleć o wizycie u psychologa. Jednakże największe znaczenie ma wsparcie od najbliższych. Pomimo tego, że sprzątanie łóżka może stać się irytujące nie wolno okazywać dziecku dezaprobaty. Najlepiej nie wyśmiewać, nie mówić o tym głośno tylko zaobserwować jak często się to zdarza i czy rzeczywiście występują jakieś przykre sytuacje w otoczeniu. Córce na pewno przyda się spokojna atmosfera w domu, rozmowy, wspólne czytanie. Warto też pamiętać żeby dziecko korzystało z toalety tuż przed spaniem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...