Skocz do zawartości
Forum

Predyspozycje zawodowe ucznia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,
wiele osób z racji mojego zawodu zadaje mi pytanie - Jak sprawdzić dzisiaj predyspozycje zawodowe u swojego dziecka? Co należy uwzględniać, by dobrze wybrać swój kierunek kształcenia?
Czy wy dziewczyny szukające pracy lub poszukujące swojego miejsca zawodowego na ziemi ale także mamy nastolatków potraficie odpowiedzieć mi takie pytania?

Odnośnik do komentarza

nie wiem, czy na to jest miejsce w tym wątku, ale ja żałuję, ze u nas nie ma już zawodówek, bo nie każyd uczeń nadaje się do liceum, po zawodówkach ktoś przynajmniej miał zawód, a maturę mógł sobie zrobić w technikum dwuletnim - brak zawodówek jest ciosem dla rynku pracy, bo zamiast konkretnych zawodów, mamy maturzystów, którzy niewiele potrafią...

Odnośnik do komentarza

oj Ula z nieba mi spadłaś chce być pewna że moje dziecko podejmie odpowiednią decyzji jeśli chodzi o wybór liceum w końcu od tego może zależeć jego przyszłe życie jak już wiesz on się upiera na profil chemiczny powiedz czy to może dać mu w przyszłości nie tylko satysfakcję chociaż oczywiście wiem że to jest też ważne ale też możliwość zdobycia dobrego zawodu

Odnośnik do komentarza

Jeżeli nasze dziecko samo za bardzo nie wie, co dalej zrobić ze swoim kształceniem, do jakiej szkoły się wybrać, czy wybrać liceum, czy lepiej technikum, możemy się zawsze wybrać do doradcy zawodowego albo psychologa, który może ułatwić proces podejmowania decyzji. Oprócz tradycyjnej rozmowy na temat pasji, zainteresowań czy mocnych stron dziecka, można wykonać kilka testów, standaryzowanych inwentarzy psychologicznych, które podpowiedzą, w czym nasze dziecko jest dobre – czy jest profesjonalistą i dąży do „bycia fachowcem”, czy jest dobrym przywódcą i nadawałoby się na lidera grupy, czy raczej jego głównym celem jest pomaganie innym i prace społeczne. Do takich testów należy m.in. kwestionariusz „Moja kariera” (na podstawie koncepcji Scheina), Profil Zainteresowań (polska wersja Testu Duńskiego) czy Karta Zainteresowań J. Woronieckiej. Czasami wnioski z takiego testu dają wiele do myślenia i pozwalają zweryfikować swoje wstępne decyzje co do wyboru szkoły.

Odnośnik do komentarza

NATKA08, rozumiem, że obawiasz się o to, czy syn podejmie dobrą decyzję co do wyboru szkoły. Takie obawy często towarzyszą rodzicom. Zadają pytania: A co Ty po tym będziesz robił? Gdzie znajdziesz pracę? Czy to w ogóle dochodowy kierunek? itp. Pamiętaj jednak, że to życie Twojego dziecka i chyba nie warto zmuszać go do uczenia się czegoś, czego on nie rozumie i "nie czuje". Może właśnie dobrze, że jest zdecydowany i pewny swojego wyboru i wie, co chce robić w przyszłości. Niewiele osób ma taką pewność i potem wybierają szkoły/studia z przypadku. NATKA, pytałaś wcześniej, czy istnieją licea o profilu matematyczno-chemicznym. Nie wiem skąd Ty pochodzisz i czy akurat oferta szkół z Twoich okolic obejmuje klasy o takim profilu, ale jak najbardziej są szkoły średnie, a nawet gimnazja o profilu chemiczno-matematycznym. Co do wyboru przedmiotów zdawanych na maturze teraz jest tak, że uczeń sam deklaruje, jakie przedmioty chce zdawać. To, że chodzi do klasy o profilu np. biologiczno-chemicznym, nie oznacza, że musi zdawać na egzaminie dojrzałości i biologię, i chemię. Może wybrać tylko jeden z tych przedmiotów, np. chemię i potem wybrać studia związane z chemią.

Odnośnik do komentarza

witam moje wątpliwości zostały rozwiane już znaleźliśmy odpowiednie liceum im Staszica w Warszawie o profilu matematyczno - przyrodniczym mam nadzieję że uda mu się tam dostać bo kryteria doboru są tam strasznie rygorystyczne najlepiej być laureatem jakiegoś konkursu i mam nadzieję że jakoś się uda za 4 dni pierwszy etap chemicznego konkursu w którym startuje więc trzymajcie kciuki dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość DoradcyPrzyszłości

Wspierając swoje dziecko w wyborze dalszej edukacji warto opierać się nie tylko na swojej wiedzy na temat jego predyspozycji czy zainteresowań, ale widzieć je w rozwoju - rozumieć co się z nim dzieje i dlaczego, a więc uchwycić wszystkie istotne dynamizmy rozwojowe. Świetnym do tego narzędziem jest test skłonności zawodowych Achtnicha. Warto go oczywiście omówić z doradcą kariery.Tekst linka

Odnośnik do komentarza

Może zanim dojrzeje do decyzji o tym czym chciałby się zajmować to jeszcze trochę czasu może jednak zdecyduje się na liceum a pózniej studia. Ja miałam problem z taką decyzją bo myślałam że nie dam rady a teraz wybrałam kierunek zarządzanie studia w Łodzi i szczerze powiem że ta uczelnia motywuje do nauki swoimi metodami projektowymi i warsztatowymi. Więc myślę że daj czas dziecku i niech samo zdecyduje.

Odnośnik do komentarza

Moja córka odkąd pamiętam chciała zostać lekarzem. W tym roku kończy gimnazjum i wybór liceum zdeterminowany jest przygotowaniemdo egzaminu na studia medyczne. Dlatego myślimy nad http://www.lifeskills.pl/ , która kształci przyszłych liderów i kandydatów na studia medyczne. Mają autorski program nauczania i indywidualną strategię nauczania. Mam nadzieję, że egzamin poszedł jej dobrze, bo naprawdę przykładała się do nauki. Ale rozumiem, że nie wszystkie dzieci mają sprecyzowane plany na przyszłość. Wtedy dobre licum może być najlepszym wyborem. Da czas na podjęcie decyzji.

Odnośnik do komentarza

Jak najszybciej. Badania okreslające predyspozycje dziecka przeprowadza się już w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
https://zdrowie.enel.pl/artykul/jak-sprawdzic-predyspozycje-dziecka
Szczególnie w przypadkach kiedy stwierdzone są wady dysleksji oraz leworęczności. Ewentualnie kiedy dziecko ma problemy z rzeczami manualnyim ( jak z budowa wieży z klocków). Można wtedy przeprowadzić korekcję, zapisać dziecko na odpowiednią terapię.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...