Skocz do zawartości
Forum

Jedzonko na wakacjach :)


Gość stroptam

Rekomendowane odpowiedzi

Gość stroptam

Wróciliśmy właśnie z mężem z wakacji, all inclusive, pogoda dopisała... Tylko naszym dzieciakom, 5 i 7 lat, chciałam też pokazać jakieś lokalne specjały, a one i tak jadły ciągle to samo: jakieś makarony, kanapeczki... Zresztą to samo jak jesteśmy w podróży, w knajpkach czy na stacjach... Wasze pociechy też stronią od nowości? Co najczęściej wybierają? :) Chciałabym swoje nauczyć czegoś nowego... :)
Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Moje dzieci są dużo młodsze od Twoich (3,5 roku i 1, 8 m-cy) ale wydaje mi się że opisywane przez Ciebie zachowanie Twoich dzieci jest całkowicie naturalne. Moje do tej pory jadły wszystko, chętnie próbowały wszystkiego co im położyłam na talerz, ale od jakiegoś czasu widzę że starsza córka zaczyna "wymyślać", niektórych potraw nie chce nawet skosztować, mówi że są "ble" zanim je spróbuje. Po dzieciach z rodziny (w przedziale wiekowym 5-10 lat) widzę że zachowują się tak jak Twoje, najbardziej lubią to co dobrze znają, co dzień mogłyby jeść swoje ulubione dania. Myślę że nie da się tu za wiele zdziałać, nie będziesz przecież karmić na siłę. Możesz jedynie spokojnie, cierpliwie proponować nowe dania, zachęcać, a jak nie chcą-trudno, smaki u dzieci tak szybko się zmieniają że może w następne wakacje ze smakiem zjedzą to czego teraz nawet nie chciały spróbować. Możesz próbować w domu razem z dziećmi ugotować jakieś podpatrzone na wakacjach danie, może wspólne gotowanie, wspomnienie wakacji, czas spędzony razem sprawią że spróbują nowego dania. Dzieci z reguły lubią pomagać w kuchni i to co same mogły przygotować -oczywiście z pomocą mamy- lepiej im smakuje.

Odnośnik do komentarza

Stroptam, nic na siłę, nie chcą, to niech nie jedzą, może to nie ten typ, który lubi poznawać nowości i to co nieznane. Być może z czasem do tego dorosną, a póki co pozostaje je zachęcać do choć spróbowania, żeby potem nie żałowały.
Ale jeśli chciałabyś tak bardzo bardzo, żeby spróbowały, to możesz powiedzieć - mało pedagogiczne, ale skuteczne ;) - że np. będą mogły zjeść słodycza jak spróbują coś nowego i tu podaj nazwę co by to miało być. Możesz powiedzieć co to w smaku przypomina, ważne by to były rzeczy tzw. zjadliwe, bo np. nie każdy ma chęć spróbować jak smakuje ślimak ;)
U mnie najstarszy syn lubi próbować nowości, średni woli jeść to co zna. Najmłodszy jak na razie zapowiada się jak najstarszy, czyli zje wszystko co dostanie ;)
Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Gość Malineczka233

Nie ma sensu zmuszać na siłę dziecka, żeby spróbował czegoś nowego, można go jedynie zachęcać, mówić mu jak to pysznie smakuje itp. U mnie zawsze działa trik: jeśli na wakacjach próbuję jakiejś nowej potrawy i chcę, żeby moje dziecko jej sprówbowało zawsze mówię odwrotnie - mama nie może dać Ci spróbować, bo to jest jedzonko tylko dla rodziców i zachwalam jakie smaczne. Mały zawsze wtedy jest zaciekawiony i prosi, żebym mu dała choć troszeczkę. Po krótkim zastanowieniu - daję :) jeśli mu smakuje mówię, że pójdę się zapytać czy takie rzeczy mogą też jeść dzieci (żeby nie wyszła na jaw moja niekonsekwencja) i biorę też dla małego, a jeśli nie smakuje - trudno chociaż spróbował :)

Odnośnik do komentarza

~Malineczka233
Nie ma sensu zmuszać na siłę dziecka, żeby spróbował czegoś nowego, można go jedynie zachęcać, mówić mu jak to pysznie smakuje itp. U mnie zawsze działa trik: jeśli na wakacjach próbuję jakiejś nowej potrawy i chcę, żeby moje dziecko jej sprówbowało zawsze mówię odwrotnie - mama nie może dać Ci spróbować, bo to jest jedzonko tylko dla rodziców i zachwalam jakie smaczne. Mały zawsze wtedy jest zaciekawiony i prosi, żebym mu dała choć troszeczkę. Po krótkim zastanowieniu - daję :) jeśli mu smakuje mówię, że pójdę się zapytać czy takie rzeczy mogą też jeść dzieci (żeby nie wyszła na jaw moja niekonsekwencja) i biorę też dla małego, a jeśli nie smakuje - trudno chociaż spróbował :)

u mnie działa tylko na młodszą, starsza mówi, że jej "nic nie smakuje"

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...