Skocz do zawartości
Forum

Brak ojca


ola2710

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Zastanawiam się czy któraś z Was miała do czynienia z taką sytuacją: osoba z mojego bliskiego otoczenia rozwiodła się z ojcem swojego dziecka, gdy syn miał zaledwie kilka miesięcy. Później wszystko poszło szybko-facet nie interesował się kompletnie dzieckiem,do tej pory się nie interesuje - choć płaci alimenty; zostały mu odebrane prawa rodzicielskie. Mały nie zna swojego ojca; mieszka w domu ze swoją mamą, babcią i dziadkiem. Problem w tym,że nie pyta ani nie chce rozmawiać po zainicjowaniu takiej rozmowy na temat swojego taty; od 3.roku życia (teraz ma 5 lat) chodzi do przedszkola, wie jak wygląda pełna rodzina, wie że z jego rodziną jest "coś nie tak". Jak i kiedy porozmawiać z nim o tym? teraz na każdą próbę reaguje milczeniem,zajmuje go wtedy momentalnie jakaś zabawka i udaje,że nie słyszy co się do niego mówi...

https://www.suwaczki.com/tickers/qb3c3e5ewahdy8r5.png

Odnośnik do komentarza

moim zdaniem nie ma co na siłę rozmawiać na ten temat, kiedyś sam dorośnie do tego, aby zadawać pytania i pytać, dla niego naturalne jest, że wychował się bez taty i on sobie nie potrafi wyobrazić, że mogło być inaczej i w ogóle nie wie, kto to tata, moim zdaniem za jakiś czas sam zapyta, dla dziecka to trudne i bolesne i ja bym nie nalegała na tłumaczenia, wyjaśnienia itd, w swoim czasie.

Odnośnik do komentarza

W takim razie-czy któraś z Was była w takiej sytuacji? Trochę trudno się słucha,jak mały opowiada o czymś i używa słów "moi rodzice" (a ma tylko mamę,czasami przejęzycza się-ale to naprawdę rzadko-nazywając tatem swojego dziadka),kiedy koledzy pytają podczas zabawy "a gdzie ty masz tatusia?",to milczy...
Mimo że jego ojciec to ostatni drań,nie chce mieć z nim kontaktu,kompletnie się nim nie interesuje,to nie wolno chyba małemu mówić o nim w taki sposób..?tylko co w takim razie najlepiej powiedzieć..?
Sama spodziewam się teraz dziecka,mały wie,że moje dziecko ma mamusię,tatusia-a spędza ze mną bardzo dużo czasu i czasami słyszę od niego "dzidziuś będzie miał mamusię,tatusia i ciocię (czyli jego mamę).A nie będzie miał wujka...(jego taty)"...

https://www.suwaczki.com/tickers/qb3c3e5ewahdy8r5.png

Odnośnik do komentarza

wiesz co, ja jestem z takiej rodziny, w której zabrakło taty, to po prostu tak boli, że się nie chce o tym rozmawiać, bo rozmowa rozdrapuje ranę od nowa, ja jako dziecko mówiłam "moi rodzice" na mamę, babcię i dziadka razem wziętych:) do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć, poza tym nie wiesz, jak się życie potoczy i czy za kilka lat tata nie zmini się i może będzie zabiegał o relacje z dzieckiem...nie ma co też dziecka nastawiać negatywnie do ojca...

Odnośnik do komentarza

Nie sądzę,żeby ojciec się zmienił i kiedykolwiek zabiegał o kontakty z małym; jeśli mały kiedykolwiek miałby mieć ojca,to przyszywanego - choć mama małego jest negatywnie nastawiona do facetów, bo sparzyła się i to nie raz...
Sama miałam taką sytuację,że raz ojciec był,raz go nie było-ale to z powodu choroby alkoholowej i patrząc na to z perspektywy czasu uważam,że nie musiałam go mieć,że gdyby go nie było,to oszczędziłoby to nam wielu cierpień,wstydu i bólu.Ale małe dziecko tego nie zrozumie i nie można liczyć na to,że będzie rozumiało takie rzeczy...

https://www.suwaczki.com/tickers/qb3c3e5ewahdy8r5.png

Odnośnik do komentarza

mam identyczną sytuację. Jestem samotną matką i wychowuje syna 5letniego.Mieszkam z rodzicami. Syn nigdy jeszcze nie pytał o ojca, może dlatego,że ja naturalnie mu tłumaczę gdy tylko zaistnieje sytuacja,że tata mieszka w Anglii itd. Syn przyjął to do wiadomości i tak też tłumaczy. Miałam kiedyś sytuację w supermarkecie staliśmy przy kasie,kobieta przed nami głośno synem się zachwycała,jaki jesteś śliczny taki ciemny...mój synek nie został dłużny odparł: hmmm bo urodziłem się w Anglii a mój tata jest z Indii i jest ciemniejszy....! ;-)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...