Poradnia laktacyjna Parentingu

Pobudzić laktacje.

olunia

olunia

Witam serdecznie.
Jestem mamą po raz pierwszy i mam problem z utrzymaniem laktacji. Doradców
domorodnych jest wielu, ale niestety wszystko co do tej pory póbowalam nie
dało efektów.
Moja córeczka skończyła właśie 4 miesiace i do połowy trzeciego miesiąca
karmiłam ją wyłącznie piersią.
Gdy skonczyła 3,5 miesiąca zaczęło nie wystarczać jej pokarmu w piersiach,denerwowala się podczas karmienia, dlatego najpierw przystawiałam ją do jednej , a następnie do drugiej piersi.Wydawalo mi się ,że nadal jest głodna więc zaczęłam dokarmiać butelka i bezsensownie oczekiwac aż pokarm się w tym czasie nagromadzi,żeby kolejne karmienie było piersią.
Dodam tylko,że nasza córeczka jest bardzo niecierpliwa i okropnie głośno daje sygnaly,że cos jest nie tak.Stąd tez moja decyzja o dokarmianiu-skoro dziecko płacze z głodu.
Przez kilka dni staralam się systematycznie odciagać pokarm w czasie
dokarmiania butelka.Efekt chwilowo był dobry,ale brak systematyczności
spowodowal,że pokarmu mam jeszcze mniej.
Bardzo prosiłabym o radę co mam zrobić zanim moje dziecko przestawi się całkiem na butelkę, a ja stracę pokarm :(
Czy wystarczy to co opisalam,czy tez powinnam sie wybrać po porade
osobiscie do poradni?
Bardzo zależy mi na dalszym karmieniu piersia!
Bedę bardzo wdzieczna za kaza rade.
Z góry dziękuje i pozdrawiam serdecznie!
Olga

--

937 olunia Kobieta, 0 lat

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Dorota Szatkowska

Dorota Szatkowska

Witam.
Oczywiście domorodnych doradców nie brakuje, a nawet ci z tytułami nie zawsze są sensowni. Jeśli "przyzna" się Pani z jakiej okolicy pochodzi, może będę mogła poradzić kogoś sensownego, bo bez kontaktu osobistego trudno będzie pomóc.
Zacznijmy od tego, że dzieci płaczą z 1000 różnych powodów, nie tylko z głodu. Pytanie dlaczego dziecko denerwowało się podczas karmienia? Może było niewygodnie? Może pokarm leciał za szybko? A czasami w wieku 3 miesięcy dziecko jest bardzo zainteresowane otoczeniem, a cycuś to nuda.(znamy sposoby i na to!) Albo ruszają ząbki i karmienie drażni obolałe dziąsełka.
Aby ponownie pobudzić laktację, potrzeba albo częściej przystawiać dziecko, albo pobudzać piersi laktatorem po karmieniu. Nawet nie musi nic lecieć. Chodzi o sygnał dla piersi i mózgu: potrzeba więcej mleka.
Zasada jest prosta, im mniej dziecko ssie, tym mniej mleka jest produkowane. I faktycznie niedługo może on zupełnie zaniknąć, skoro nikt go nie potrzebuje :cry:
A teraz 100 pytań do...
Czy córeczka jeszcze chętnie ssie pierś? Ile razy na dobę?
Ile teraz waży i ile dokarmiania dostaje?
A jak przybierała na wadze przez pierwsze 3 miesiące?
Czy przyjmuje Pani jakieś leki? Antykoncepcja?
Czy w ciąży piersi powiększyły się i czy był nawał pokarmu?

--

70% fotelików samochodowych dla dzieci montowanych jest nieprawidłowo. Sprawdź, czy Twoje dziecko jest bezpieczne!

www.fotelik.info

659 dorota-szatkowska Kobieta, 108 lat, Warszawa
olunia

olunia

Witam.
Bardzo dziękuje za odpowiedz!
Jak najbardziej odpowiem na wszystkie pytania.Mieszkam w Wieliczce, wiec do Warszawy kawal drogi natomiast do Krakowa przyslowoiowy"rzut beretem".Jeśli moze Pani mi kogos polecić bedę wdzięczna.Oczywiscie zastosuję się do wszelkich Pani wskazań bo nie ukrywam,że najlatwiej jest mi kontaktowac sie przez e-mail.Zalezy mi jednak bardzo na dalszym karmieniu piersia i dlatego jesli będzie to bardziej wskazane skontaktuje sie z kims kogo Pani mi poleci.
Odpowiadajac na dalesze pytania :
Córeczka chetnie ssie piers jak tylko jest w niej pokarm.Ja odciagając widzę,że jest go mało (piersi małe i miekkie)stąd tez myslę,że glównym powodem niezadowolenia córeczki jest brak pokarmu.
Daję jej jeść średnio co 2-3 godziny, zarówno jak przystawiam do piersi jak i gdy podaje butelkę.
Waży teraz 6kg i do czasu kiedy była karmiona wyłącznie piersia bardzo ładnie przybierała na wadze,tak twierdziła Pani doktor, ktora jednak sprawdzając normy w ksiażce powiedziała,że mogłaby ważyc wiecej niz ksiązkowo. Troche mnie to zbiło z tropu, ponieważ jesli waga byla dobra to po co wiecej, ale widocznie tak juz maja lekarze :)
Waga poczatkowa to 3040 a do czasu karmienia wyłącznie piersia ok 5 kg.
Dokarmiania dostaje 150 ml, głównie karmienia od południa, czyli jakieś 2,3 razy. Czasem zjada całe a czasem tylko częśc.Dziaisj obawiam sie,że bedzie trzeba wiecej razy dokarmic, ponieważ mam wrażenie,że pokarmu jest jeszcze mniej niż wczoraj.
Nie przyjmuję leków,jedyne co to tylko witaminy,które brałam w trakcie ciąży.
Miałam nawał pokarmu na początku karmienia, później piersi były większe i wiem teraz ,że najwiekszym moim błędem było nie odciaganie pokarmu po karmieniu.
Od wczoraj jak sie naczytałam postów na różnych forach internetowych starałam sie przystawiać córeczkę do piersi przy każdym karmieniu, a nastepnie odciagać pokarm (co 2,5 godziny) i nawet, gdy juz nic nie leciało dalej starac się pobudzić.
Mam nadzieje,że nie pogorszyłam jeszce bardziej sprawy moim ostatnim postepowaniem i uda się przywrócić jeszcze nie tak dawny stan, czyli pokarm w moich piersiach.
Bardzo dziekuje za okazane zainteresowanie moim problemem. bardzo chciałabym nie myśleć o tym tak intensywnie, bo wiem,że to tez ma negatywny wpływ ale nie bardzo sie da.
Bedę z niecierpliwościa oczekiwac na odpowiedz od Pani!
Dziekuje jeszcze raz!!
Olga

--

Dorota Szatkowska

Dorota Szatkowska

Witam serdecznie!
Czytam i czytam i bardzo się cieszę. Podjęła Pani bardzo rozsądne postępowanie!
To jest właśnie droga do pobudzenia piersi do produkcji mleczka. Przystawiać co 2 - 2,5 godziny, również przed tym karmieniem, które z zamierzenia ma byc z butelki. A po karmieniu odciągać jakieś 15 minut z przerwami każdą pierś. Sugerowany rytm, to tzw. 7,5,3 minuty. Czyli 7 minut prawa, 7 minut lewa, 5 minut prawa i tak dalej...
Ja wiem, że to nieciekawa perspektywa, ale taka procedura zwykle trwa 4-5 dni i widać efekty. Proszę się jednak nie spodziewać, że piersi znów będą wielki i nabite. Nie, nie. Nie na tym etapie laktacji. To, że piersi są bardziej miękkie, to pełna fizjologia.
Kolejna sprawa, to zmniejszanie ilości dokarmiania. 150 ml to naprawdę nie jest dużo. Jeśli córcia waży 6 kg, to orientacyjnie zjada na dobę ok. 700 ml. Czyli od Pani zjada zdecydowaną większość, czyli ok. 550 ml. To oczywiście dane szacunkowe. Jak zmniejszyć dokarmianie? Po 2 dniach intensywnego stymulowania piersi, może Pani przygotować porcje mniejszą o 10 ml niż zwykle. Czyli zamiast 50 to 40 ml. Zamiast 3 x 50 ml, podajemy 3x 40 ml. I tak codziennie, albo co drugi dzień coraz mniej.
Całą tę procedurę należałoby prowadzić pod kontrolą wagi. Może mogłaby Pani ważyć córcię w przychodni co 3-4 dni? Oczekiwalibyśmy przyrostów dobowych 17 - 20 gram.
A polecam z Krakowa p. Marię Kaleta ze szpitala im. Żeromskiego. Niestety nie mam teraz namiarów. Jak zdobędę dam znać.
Serdecznie pozdrawiam, prosze pytać, trzymam kciuki, czekam na wieści!
PS. Czy dobrze zrozumiałąm, że uważa Pani iż powinna była odciągać przez minione 3 miesiące pokarm do końca po każdym nakarmieniu córci? To by dopiero było, ho ho. Pokarmu miałaby Pani na pewno dużo... za dużo. Może mogłaby Pani otworzyć mleczarnię, albo wykarmić pół Wieliczki? :Oczko: A poważnie mówiąc, to mogłoby doprowadzić do zastojów, zapalenia, a w najgorszym razie ropnia piersi. Co za dużo, to nie zdrowo.

--

70% fotelików samochodowych dla dzieci montowanych jest nieprawidłowo. Sprawdź, czy Twoje dziecko jest bezpieczne!

www.fotelik.info

olunia

olunia

Witam serdecznie!
Ogromnie dziękuję za wszelkie informacje! Cieszę się,że dobrze zaczęłam i mam nadzieję,że wytrwam i będą efekty.
Rada z podaniem konkretnego czasu odciagania z podziałem na minuty jest dla mnie bardzo pomocna, ponieważ nigdzie wcześniej tego nie znalazłam.
Chciałam jeszcze tylko zapytac czy konieczne jest odciagnie za pomocą elektrycznego odciagacza czy nie ma to dużego znaczenia i mozna ręcznie?
Staram się zawsze zaczynać od karmienia piersia nawet jeśli ma to trwac tylko chwilę i dopiero podaję pokarm w butelce.
Jest jedna nieścisłość, która chciałam sprostować.150 ml to dokarmianie jednorazowe butelką. Czasem zjada wszystko,po wcześniejszym przystawieniu do piersi a niekiedy tylko dojada np: 100ml, zostawiając resztę.
Będę się starać zmniejszać ilość dokarmiania i mam nadzieję,że córeczka bedzie się jeszcze najadać pokarmem z piersi.
Uzbrajam się zatem w cierpliwość i zobaczymy za kilka dni.
Odnosząc sie do wątku odciągania pokarmu po karmieniu przez pierwsze 3,5 miesiąca, którego oczywiście nie robiłam :( myślę,że przy mojej niewielkiej posturze to Wieliczka miałaby niewielką pociechę z mleczarni :)
Może lepiej by było, mieć problem ze zbyt duzą iliścia pokamu niż problem z kryzysem laktacyjnym. Na dzień dzisiejszy tak mi się wydaje, natomiast wiadomo,że skrajności nigdy nie są dobre.
PS. Na moim pokarmie córcia przez pierwsze 3 tygonie przybrała 950 gr, później przybierała nieco wolniej ale zgodnie z normami podanymi w specjalistycznej literaturze-sprawdzone przez lekarza :) Może uda się jej jeszcze trochę przytyć na naturalnym pokarmie.

Jeszcze raz dziękuję za wszelka pomoci poświęcony czas ! Mam nadzieję,że następne wieści ode mnie będą pozytywne.
Pozdrawiam serdecznie!
Olga

--

Dorota Szatkowska

Dorota Szatkowska

Witam.
300-400 ml na dobę to jednak sporo, ale utrzymanie i odbudowanie laktacji jest w pełni możliwe.
Proszę spróbować dowiedziec się jak uzyskać poradę od p. Mari Kaleta, tel. do szpitala, gdzie pracuje 012 644 01 44
Byłabym spokojniejsza, gdyby jednak umówiła się Pani na wizytę, omówiła na spokojnie co i jak, no i kontrolowała wagę dziecka.
Życzę powodzenia i pozdrawiam. Oczywiście czekam na wieści!

--

www.fotelik.info

caze

caze

witam :)

przepraszam ze sie wtrace w ten watek ale mam dokladnie taki sam problem co Olunia ......

jesli mogłabym prosic o jakas rade bylabym bardzo wdzieczna....

jestem mama po raz 2 - Gabrysia ma 4 tyg i wydaje sie byc ciagle glodna....., moje piersi najpierw produkowaly duzo mleczka aczkolwiek nigdy niebylo nawalu pokarmu, wczesniej przystawialam ja tylko do jednej piersi i jej to starczalo a w tej chwili dostaje juz 2 piersi i jescze jej brakuje, w trakcie karmienia gdy piers stanie si ejuz miekka i mala to Gabi sie zaczyna denerwowac, plakac itp i wtedy przystawiam ja do drugiej piersi i gdy juz wyciagnie wsyztsko znow szuka i sie zlosci :(
juz niewiem co robic odciagalam laktatorem wlasnei systemem 7-5-3 ale mimo wszytsko nic - zero reakcji od strony piersi i mleczka niejest wiecej, juz nawet probowalam bawarek, herbatek itp co " ponoc" ma pobudzac laktacje ale tez nic, chwytam sie juz wsyztskich sposobow zeby niebylo ze czegos niezrobilam a moglam coby coreczka miala wystarczajaco mleczka.....
od 3 dni na wieczor Gabrysia dostaje ok 100ml sztucznego mleczka z czego zjada ok 60ml czasem 80ml - zdecydowalam sie na mieszanke bo juz jestem wycycana na maxa i zywcem niemam mleczke i mala si estrasznei stresuje przy cycu......
niechcialabym wogole dawac mieszanki ale juz mam wrazenie ze niemam wyjscia :(

dodam ze coreczke przystawiam do piersi na zadanie czasem co 2-3 godz ale jednak czesciej sie zdaza ze jest to co godz a czasme co 40min w zaleznosci jak mala potrzebuje.....

Gabrysia urodzila sie z waga 4,08kg , 2 tyg temu wazyla 4,13kg a teraz wazy 4,45kg - niewiem czy przybiera dobrze na wadze czy za malo... niewiem gdzi eto sprawdzic a tutaj w Anglii jakos tak mimo tego ze pytalam co i jak nieudzielono mi konkretnej odpowiedzi

ten sam problem mialam przy pierwszym dziecku i wtedy synka karmilam tylko ok 8tyg bo po podaniu obu piersi dalej plakusial i chcial jesc i po podaniu mieszanki dopiero byl zadowolony no i tak jakos sie skonczylo karmienie...
tym razem chce powalczyc i jestem zdesperowana

bardzo prosze o pomoc .................
Katarzyna

--

http://www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/60894.sigmaker.pnghttp://www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/134923.sigmaker.png http://s2.pierwszezabki.pl/002/002001920.png
" Nie rezygnuj z celu tylko dlatego ze jego osi

992 caze Kobieta, 0 lat
Dorota Szatkowska

Dorota Szatkowska

Witam serdecznie.
Świetnie, że chce Pani zawalczyć!!!
Na początek dobra wiadomość! W ciągu ostatnich 2 tygodni córcia przybiera 22 g na dobę, co jest wynikiem wręcz książkowym. Oby tak dalej!!!
Z tego co przeczytałam wnioskuję, że najgorzej z mleczkiem jest po południu. Klops kompletny. Rozumiem to, wierzę, że tak może być, sama przerabiałam. To bardzo powszechny problem, ale jest to pełna fizjologia. Gdzieś już o tym pisałam, że po południu poziom prolaktyny jest najniższy w ciągu całej doby i dzieciaczki chcą być wtedy przy piersi niemal non-stop. Pocieszę Panią, że zwykle to się normuje, gdy dziecko podrośnie. Powiedziałabym, że miedzy 2 a 3 miesiącem życia dziecka. Chyba bliżej trzeciego. Cóż można zrobić? Wczesnym rankiem jest zwykle najwięcej mleka i dzieci czasem nie mogą zjeść wszystkiego. Wtedy można odciągnąć i podać wieczorem. Można też uzbroić się w cierpliwość i urządzać wieczorne sesje karmienia, czyli praktycznie nie odkładać dziecka, ale karmić z "4 piersi" lub więcej. Opisywałam ten sposób, chyba nawet w tym wątku. Dzięki temu dziecko wysysa mleko ze wszystkich rezerw piersi, z każdej strony.
Chciałabym sie upewnić, czy dziecko jest przystawiane prawidłowo. Czy podczas karmienia jest Pani i dziecku wygodnie? Czy dziecko jest zwrócone do Pani brzuszkiem i nie musi skręcać główki? Czy leży wygodnie na podusiach, zwiniętym kocu itp. czy też trochę "wisi w powietrzu"? Czy obydwie wargi ma wywinięte i wygląda jak glonojad na piersi? Czy chwyta większą część otoczki?
Jeśłi nie do końca wszystko jest ok, dziecku może być niewygodnie, skraca karmienia i mleczka może być coraz mniej.
Podawanie mieszanki, to już ostateczność. Proszę starać się nie zwiększać tej ilości i zawsze przed butelką podać pierś. Najlepiej byłoby skonsultować się ze specjalistą.
International Lactation Consultant Association
Proszę poszukać przez ten adres konsultanta IBCLC w pobliżu Pani miejsca zamieszkania.
Jeśli miałaby Pani jakieś wątpliwości co do ułożenia dziecka, czy sposobu przystawienia, proszę dać znać, to wstawię tu linki do zdjęć.

--

www.fotelik.info

caze

caze

dziekuje bardzo za odpowiedz....

ciesze sie ze mała przybiera na wadze prawidlowo i tu mnie pani pocieszyła :Śmiech:

jesli chodzi o przystawianie Gabrysi do cyca to z tym "glonem" wiem oco chodzi i mala wczesniej tak wlansie ciagnela ale teraz jednak mam wrazenie ze juz tak to niewyglada... myslalam ze jakbym ja zle przystawiala to by mnie bolaly sutki bo tak czasem bylo i wtedy zabieralam piers i zaczynałam od nowa...
ale tym razem wargi malej niesa tak wywiniete wlasnie a bym powiedziala ze niewidac ust ale raczej bierze wieksza czesc brodawki do buzki - to chyba powinno byc dobrze tak??
staram sie zeby mała zawsze byla odwrocona do mnie brzuszkiem - jesli karmie ja na siedzaco to glowke ma na moim przedramieniu a nozki staram sie podtrzymywac druga reka - lub leza na moim udzie raczej niezwisaja......
a jak karmie na lezaco to tez mala odwrocona do mnie brzuszkiem .....

co do metody "4 piersi" to tak szczerze w tym watku nienatknelam sie na ten opis.... :Nieśmiały: no chyba ze jest gdzies opisane na innym watku to poszukam zeby Pani niemusiala pisac jescze raz :) mam nadzieje z egdzies na to trafie :)

wczesniej pisalam ze mala dostaje sztuczne mleczko na wieczor ale niestety u mnie caly dzien jest taki sma problem z mleczkiem nie tylko popoludniu i na wieczor :( mala niedaje mi czasu sie napelnic ale w dzien jescze jakos staram sie ja czyms zajac itp coby jednak piersi mialy czas na regeneracje.... ale wieczorem podawalam sztuczne zeby mala byla najedzona i pospala troche dluzej.......
wczoraj wieczor niepodalam jej mleczka sztucznego i jakos dalismy rade na moim z czego sie ciesze ale poprostu cyckala prawie puste piersi na zmiane i jakos sie udalo :)

co do laktatora to dodam ze po karmieniu malej staram sie odciagac ale z dwoch piersi jest tego ok 5ml - czyli nic
jesli mala przysnie przy cycu i niedoje to czasme udaje sie wyciagnac ok 20ml z obu piersi -
raz podalam jej sztuczne mleczko w poludnie i wtedy omijajac jedno karmienie z piersi mialam okazje sciagnac mleko z "pelnych" piersi i wtedy wyciagnelam tylko 80ml z obu piersi wiec tez niezawiele ....... ale z reguly jest sciagane codziennie tylko niecale 5ml :(

a moz ewina jest gdzies w moje diecie czy jak?? pije duzo bo mam pragnienie , jestem ciagle glodna wiec staram sie jesc bo innaczej od razu mi slabo i niedobrze wiec tak czy tak musze.....

juz niewiem co jescze moge zrobic :Szok:
ide poszukac tego konsultanta w mojej okolicy - dziekuje za wskazowke :)
pozdrawiam
Katarzyna

dopisane :

znalazłam w innym watku opis o karmieniu na "4 piersi" ale mam pytanko jak ja mam tą moaj dziecine przystawic spod pachy?? hihii akos mi tak dziwnie no ale moze cos wykabinuje :)
co do podanego linku w sprawie doradcy niestety niema tam nic w mojej okolicy :( no ale moze pojde do przychodni i tam popytam i moze tu mi kogos wskarza i zobaczymy jakie pomysly maja anglicy na laktacje ;)

pozdrawiam :D

--

http://www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/60894.sigmaker.pnghttp://www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/134923.sigmaker.png http://s2.pierwszezabki.pl/002/002001920.png

992 caze Kobieta, 0 lat
caze

caze

witam :)

chcialam sie tylko pochwalic ze jakos dajemy rade i poki co Gabrysia zjada tylko moje mleczko :D
jak tylko moge staram sie odciagac laktatorem moje mleczko i trzymam w lodowce na czarna godzine, poki co system sie sprawdza i jakos sie unormowalo tak wiec jest dobrze :D

metode na "4 piersi" opanowalam i stosujemy jesli malej jest malo cycania i dociaga sobie reszte ....

dziekuje za pomoc i goraco pozdrawiam :D

--

992 caze Kobieta, 0 lat
Dorota Szatkowska

Dorota Szatkowska

:brawo:
TAK TRZYMAĆ!!!

--

www.fotelik.info