Skocz do zawartości
Forum

Nowe zasady wypłacania "becikowego" od 1 listopada


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
na stronce Gazety Prawnej znalazłam następujący artykuł:

"Od 1 listopada, aby otrzymać "becikowe", kobieta będzie musiała przedstawić dokument potwierdzający korzystanie z opieki lekarskiej od 10. tygodnia ciąży.
Zmianę wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy z grudnia zeszłego roku - ta sama, która wydłużyła urlopy macierzyńskie i urlop "tacierzyński".

Jak tłumaczyła wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak, wprowadzenie tego wymogu było podyktowane "troską o zdrowie przyszłych matek i dzieci". Apelowali o to także niektórzy parlamentarzyści. Także w ocenie minister zdrowia Ewy Kopacz nowe przepisy przyczynią się do "ratowania wielu dzieciaków przed chorobami"

W myśl ustawy od 1 listopada przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jak również o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, wymagane będzie przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Tak więc - jak wyjaśnia resort pracy - kobieta, której 10. tydzień ciąży będzie przypadał po dniu 31 października 2009 r. będzie musiała przedstawić zaświadczenia lekarskie, natomiast kobieta, która po 31 października 2009 r. będzie w ciąży dłużej niż 10 tygodni, nie będzie miała takiego obowiązku. Nie będzie ona mogła bowiem dokumentować pozostawania pod określoną formą opieki medycznej od 10. tygodnia ciąży, skoro dopiero od 1 listopada 2009 r. wejdą w życie przepisy określające te formy opieki medycznej, a przepisy ustawy wymagają pozostawania pod taką opieką od 10. tygodnia ciąży.

Warunek ten nie dotyczy oczywiście opiekunów prawnych dziecka i rodziców adopcyjnych.

Jak informuje MPiPS, wzór zaświadczenia oraz formy wymaganej opieki lekarskiej będą określały przepisy rozporządzenia ministra zdrowia wydanego w porozumieniu z ministrem pracy i polityki społecznej.

Resort pracy zwrócił się z prośbą do urzędów zajmujących się wypłacaniem świadczeń rodzinnych o zamieszczenie informacji na temat zmian dotyczących "becikowego" w miejscu powszechnie dostępnym dla osób zainteresowanych. O zmianach informuje warszawiaków już od marca stołeczny ratusz.

Nowe zasady wypłaty "becikowego" spotkały się z dezaprobatą środowisk feministycznych

Nowe zasady wypłaty "becikowego" spotkały się z dezaprobatą środowisk feministycznych. Zdaniem Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny uzależnienie wypłaty "becikowego" od przedstawienia zaświadczenia, że matka pozostawała pod opieką lekarza może negatywnie odbić się na sytuacji kobiet ciężarnych. Zdaniem feministek nowe przepisy nie wpłyną na skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza, za to z pewnością pozbawią młodą matkę "becikowego", które w trudnej sytuacji ekonomicznej rodziny stanowi poważny element wsparcia domowego budżetu po pojawieniu się na świecie dziecka.

Ustawę autorstwa LPR, wprowadzającą tzw. becikowe, Sejm uchwalił w grudniu 2005 r. Jednorazową zapomogę w wysokości 1 tys. zł otrzymują wszystkie matki, niezależnie od dochodu. Jeśli rodzina uprawniona jest do zasiłku rodzinnego, czyli jej dochód netto nie przekracza 504 zł miesięcznie na osobę, możliwe jest także uzyskanie dodatku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, również w wysokości 1 tys. zł. Gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, próg dochodowy to 583 zł.

Pisemny wniosek o "becikowe" można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (w miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne) w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia. Do wniosku powinny być dołączone dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się "becikowe", skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia oraz pisemne oświadczenie, że na dziecko nie została już pobrana zapomoga (np. przez drugiego z rodziców)."

A co w sytuacji jak mieszkam za granicą, moja ciąża jest prowadzona tutaj, ale dziecko będzie miało polskie obywatelstwo, a co za tym idzie będzie nam przysługiwało becikowe. Najbardziej komiczne w tej sytuacji jest to, że tutaj opieka prenatalna wygląda nieco inaczej, pierwsza wizyta jest w 6 tygodniu a druga dopiero w okolicach 20. Czy ktoś ma pojęcie gdzie mogę zadać pytanie dotyczące tej kwestii?

Odnośnik do komentarza

Zastanawiam się czy jest sens zadawać takie pytanie skoro mieszkasz poza granicami Polski, nie płacisz podatków tutaj to dlaczego miałabyś pobierac becikowe? - myslę za na tego typu odpowiedź mogłabyś liczyć. Ja nie oceniam, broń boze, tylko myślę ze taką odpowiedź mogłabyś otrzymać.

Odnośnik do komentarza

jak dla mnie nie powinniście brac becikowego w polsce jeżeli mieskzacie za granicą i tam będzie urodzone dziecko. Wybacz ale uważam że skoro tam się zdecydowaliscie mieszkać to "bierzcie" pieniadze z tamtego kraju. Dla mnie osoby które wyprowadzają sie za granice powinny tracić prawo do becikowego tak samo jak i do głosowania w wyborach.

Odnośnik do komentarza

Szani84
jak Dla mnie osoby które wyprowadzają sie za granice powinny tracić prawo do becikowego tak samo jak i do głosowania w wyborach.


wypowiem sie bo mieszkam za granica,pomijam becikowe,bo nie bralam ani na jedno ani na drugie dziecko

no ale troszke pojechalas za daleko z tym "traceniem praw do glosowania"
co nastepne? zrzeczenie sie obywatelstwa:lup::lup::lup:

Odnośnik do komentarza

patrycja`81
Szani84
jak Dla mnie osoby które wyprowadzają sie za granice powinny tracić prawo do becikowego tak samo jak i do głosowania w wyborach.


wypowiem sie bo mieszkam za granica,pomijam becikowe,bo nie bralam ani na jedno ani na drugie dziecko

no ale troszke pojechalas za daleko z tym "traceniem praw do glosowania"
co nastepne? zrzeczenie sie obywatelstwa:lup::lup::lup:

a dlaczego pojechałam????????
według mnie nie powinny mieć prawa do wybierania rządu itp. osoby nie mieszkające w polsce...
ale to inny temat. Poprostu takie jest moje zdanie i już.
co do obywatelstwa nigdy w życiu.

Odnośnik do komentarza

patrycja`81
„Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeśli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat"

tyle w temacie:D

ja iwem jakie są przepisy itp. Ja wyraziłam tylko swoje zdanie..... według mnei nie powinni i już!!!!

Odnośnik do komentarza
Gość Michael Tran

Od Michael Tran : Nie chce komentowac kompletnie z nikim na temacie pobrania kasy od "funduszu" lub prawo jak to powinno ? Szczerze mówiąc ze aż smutno to wszystko zrozumieć was? Jakby ktoś komuś zazdrosczylo lub dalej idące "rasizm" między swoimi obywatelami ? Mieszkam tutaj w PL od czasu PRL i posiadam także obywatelstwa RP ponad 1/4 wieku, dziwie mi się jak Polacy pojechali do USA.Kanady,UK, Niemiec, itp... szukali sobie tam nowego życia ? Jak im dobrze lub nie to nie jest całkowite nasze tematy... jak otrzymują tam środków społecznych albo i nadal w PL... sadze ze to ich zasługi albo nawet walki z przepisami prawnymi i z urzędami administracyjnymi... nie bądźmy już siedzami w czyjeś spraw jak nie możemy ułatwić i pomagać im... bo są w końcu wasze ludzie i narody ??? Przykre wyrazić cokolwiek na tym miejscu w szczegolniach dni Świąteczne Katolickie w PL... Życzymy każdemu aby życie im co raz lepiej, bo uważam nie jest powodem abyśmy gorzej żyli ...!!!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...