Skocz do zawartości
Forum

Białe krostki na języku


Inga_00

Rekomendowane odpowiedzi

mamlem:nie_mam_pojecia: taki problem. mój synek ma 4 tygodnie. dziasiaj zauważyłam na jego języczku białe plamki. Zastanawiam się czy to mogą być pleśniawki? nie chciałabym popadać w panikę ale szczerze mówiąc nie podoba mi się to. ponadto wywala język jakby miał coś w buzi, co mu niesmakuje. Proszę pomóżcie dziewczyny. Napewno ktoś miał taki przypadek.

Odnośnik do komentarza

Moja Zosia miała 2 razy pleśniawki. Łatwo odróżnić od nalotu od mleczka - nalot pokrywa większość języka (tak jak u niektóych dorosłych- biały jęzor), a pleśniawki to takie kropki, plamki. Moja Zo miała za każdym razem jedną wielkości powiedzmy 1-2 milimetry, całkiem białe. Smarowałam aphtinem, ale ciężko to szło... Mój sposób to dodatkowo smarowanie cyca przed karmieniem :) Ale tak czy siak lepiej próbować bezpośrednio na jęzorek aplikować. Aphtin naprawdę działa :)

http://suwaczki.maluchy.pl/li-26026.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-68097.png

Odnośnik do komentarza

dejanira5 ja też używam nystatynę, ale przepisała mi to lekarka na grzybka na piersi, który powstał po antybiotyku na zapalenie piersi... i również mam stosować na piersi (smarować) po każdym karmieniu i małemu 4 razy dziennie po 2 kropelki dawać na języczek... stosuję od wczoraj - efekty są już widoczne. ::):

"dziecko to uwidoczniona miłość" /// mama 3-letniego szczęścia! :)

Odnośnik do komentarza

Inga_00
mamlem:nie_mam_pojecia: taki problem. mój synek ma 4 tygodnie. dziasiaj zauważyłam na jego języczku białe plamki. Zastanawiam się czy to mogą być pleśniawki? nie chciałabym popadać w panikę ale szczerze mówiąc nie podoba mi się to. ponadto wywala język jakby miał coś w buzi, co mu niesmakuje. Proszę pomóżcie dziewczyny. Napewno ktoś miał taki przypadek.

Jeżeli zmiany są owalne, a na ich powierzchni widoczny jest biały nalot, najprawdopodobniej są to pleśniawki. Można to sprawdzić przez delikatne potarcie jednej z tych zmian - w przypadku pleśniawek zaobserwuje Pani zaczerwienienie bądź delikatne krwawienie w ich obrębie.

Takie wykwity obecne w jamie ustnej niemowlęcia sprawiają mu ból. W konsekwencji niemowlak może niechętnie spożywać pokarm, gdyż powoduje to podrażnienie zmian.

W przypadku pleśniawek u niemowlęcia koniecznie należy skonsultować się z pediatrą. W leczeniu tych zmian stosuje się doustne preparaty grzybobójcze, które zakrapla się dziecku do buzi kilka razy w ciągu dnia.

Odnośnik do komentarza

Margeritka
Potwierdzam, że pleśniawki można leczyć Aphtinem, jest tani i dobry.

Pleśniawki można leczyć Aphtinem, tak jak Pani wspomina. Należy jednak pamiętać przy stosowaniu tego preparatu, aby nie był stosowany długotrwale. Lek ten łatwo wchłania się przez błony śluzowe i kumuluje się w organizmie, ze względu na bardzo powolne wydalanie z organizmu. Mogą więc pojawić się pewne działania niepożądane po jego stosowaniu.
W leczeniu pleśniawek najbardziej skuteczne są jednak antybiotyki o działaniu grzybobójczym, bowiem pleśniawki wywołane są przez grzyby z rodzaju Candida. Do takich antybiotyków zaliczamy np. Nystatynę. Niestety lek antybiotykowy wydawany jest tylko na receptę.
Nie należy stosować do przemywania jamy ustnej u dzieci roztworu gencjany, bowiem jest to produkt na bazie etanolu, a poza tym przeznaczony jest on przede wszystkim do zastosowania zewnętrznego na skórę. Niestety czasami słyszy się o chęci zastosowania tego preparatu do przemywania jamy ustnej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...