Skocz do zawartości
Forum

Normy żywieniowe dla niemowląt


Rekomendowane odpowiedzi

Hanan-Shaleizi
moj maly zaczal jesc inne rzeczy niz tylko mleczko jak mial ok 3 miesiaca....i nic mu nie jest....zdrowy chlop jak dab ;)....ja karmie butla wiec tezjest inaczej....a jabluszko mozna juz podawac bez obawy od 4 miesiaca (moja polozna mi powiedziala) a ja tam wczesniej dalam :)

wiecie, kiedys karmiono inaczej dzieci i raczej bardzo zadko sie slyszalo o alergiach czy jakichkolwiek problemach a do tego te dzieci byly o wiele zdrowsze i silniejsze niz teraz

i kupki ma ok ;)

wiesz cos w tym jest....ja bylam karmiona lyzeczka od 3 misiaca bo jesz z butli nie chcialam , i nic mi nie bylo no i nie jest, ale czasy sie zmieniaja i zdania na te tematy tez

Odnośnik do komentarza

w Polsce schemat żywienia niemowląt wygląda mniej więcej tak:

Pokarm kobiecy może stanowić wyłącznie pożywienie dla dziecka przez 6 miesięcy. Uzupełniać należy tylko witaminę D3 zgodnie z zaleceniami lekarza. W szóstym miesiącu życia dziecka konieczne jest jakościowe uzupełnianie składników pokarmowych

Model żywienia niemowląt karmionych piersią w poszczególnych miesiącach życia

1-6 - Karmienie piersią
od 5* - Karmienie piersią + 1 x zupa, papka jarzynowa z kleikiem ryżowym i/lub kleik ryżowy z jabłkiem, przecierem lub sokiem owocowym
od 6 - Karmienie piersią + 1 x kleik bezglutenowy (ryż, kukurydza) z warzywami (marchew, ziemniaki, pietruszka) lub papka jarzynowa z 10g mięsa (indyk, królik, jagnię),
1 x sok lub przecier owocowy
od 7 - jw + 1 żółtka
od 8 - jw. + biszkopt bezglutenowy, chrupki kukurydziane
od 10 - Utrzymać karmienie piersią, posiłki mleczne można uzupełnić mlekiem następnym. Wprowadzamy zboża glutenowe (sucharek, kasze, małe ilości bułki, chleba), chude wędliny
od 11 - jw+ 1 – razy w tygodniu twarożek, jogurt, kefir
od 12 - jw. + ostrożnie wprowadzać cytrusy, banany, kakao

*Dodatkowy posiłek wprowadza się już w 5 miesiącu przy niedostatecznej ilości pokarmu. Każdy posiłek owocowy, jarzynowy zakończyć przystawieniem do piersi. Wprowadzając posiłki dodatkowe należy zaczynać od małych ilości np. 3-4 łyżeczki. Zalecane jest wprowadzanie nowych pokarmów pojedyńczo, w odstępach kilkudniowych, rozpoczynając od najmniej alergizujących.

źródło: www.medicover.com

Odnośnik do komentarza

Hanan-Shaleizi
dzisiaj maly wciagnol prawie calego banana....ale byl pyszny :D

He no to niezle.Moja Helusia dzisiaj wypila 150 soczku jablkowo-marchewkowo-bananowego,a na obiadek zupke marchewkowa z ziemniaczkiem.Bardzo lubila:Śmiech:

Co do bananika to ja tez probowalam malej dawac na poczatku 4 miesiaca ale Jej nie pasowal wiec poczekalam az do dzis:Śmiech:

Hanan a wiesz co to za warzywo kusa?
Tesciowa wlasnie mi powiedziala ze moge to warzywo juz podawac malej z marchwia i z ziemniakiem.
Hmmmm?????? Powiedziala tez ze te warzywo dobrze robi na trawienie i pupsi.

http://www.suwaczek.pl/cache/4cc4b0ced0.png

Odnośnik do komentarza

bylam wczoraj na spotkaniu na temat zywienia niemowlat i malych dzieci w centrum zdrowia,
wiec tak,
dzieci od 4 miesaca zycia (podstawa jest mleczko) moga jesc (w odp ilosciach:Oczko:) kleiki ryzowe i kukurydziane..., banany, podduszone jabluszka i brzoskwinie, mango, marchewki, ziemniaki,kalafiory, zielony groszek, kukurydza, kapusta... pasterniaki, brukiew, (hmm u nas sie tego nie jada na ogol, ja przynajmniej nie jadlam:Spoko:) - najlepiej nie kupowac gotowych papek, robic je samemu..
nie dajemy do 6 mies: produktow gluteinowych (np. chleb, chrupki...), jajka, orzechy, nasiona, ostrego (no oczywiste :Spoko:), produktow z dod tluszczy, "odchudzonych" jogurtow.

od 6-9 miesiaca zycia mozna zaczac podawac biale mieso kurczaka i rybek, soczewice, fasole, gotowane jaja, avokado, serki homogenizowane, jogurty (polnotluste!!), mleczne puddingi, sery zolte (twarde, np.chedar)..zaczynamy wprowadzac pieczywo, makarony, tosty (bez sera, takie na sucho),
nie dawac nic z dodatkiem cukru, miodu (dawac od roku), glukozy czy soli...-min do 6 mies., jesli pozniej juz dajemy to nie codziennie.
..
z sola bardzo ostroznie, robic takie niedosolone, jesli juz solimy
wybierac produkty najlepiej bez dodatku cukru
slodycze (czekolada) max 2 razy w tyg
najlepszym napojem jest mleko i woda, z soczkami bardzo ostroznie, najlepiej dawac do posilkow, nie upijac nimi dzieci, rozrabiac je z woda (nawet do 2 roku zycia- szczegolnie u puszystych dzieci)

9-12 mies mozna zaczac dawac czerwone mieso (np wolowe, jagniece), poniewaz jest bogate w zelazo, tofu,

http://www.suwaczek.pl/cache/1083f13441.png

http://www.suwaczek.pl/cache/8c3fb7b382.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...