Skocz do zawartości
Forum

Masaż niemowlaka. Kiedy? Jak? Kto?


Rekomendowane odpowiedzi

Masażem (indyjski Shantala) zachwyciłam się jak mój Joachim miał parę miesięcy. Zabrałam się do lektury, chodziłam na krótkie zajęcia o masażu.

Zaczęłam go masować. Dziecie jednak miało już kilka miesięcy i często uciekało mi z nóg albo miało inny rytm niż ja wyczytany z książki. Obecnie mam większą wiedzę i wiem, jak sobie poradzić w takich sytuacjach. Teraz Jo ma 2,5 roku, powróciliśmy do masażu kilka miesięcy temu i co jest w tym najpiękniejsze, że Joachim chce masować mnie! Oczywiście jest to szybkie i wg jego wizji, ale prawda, że dzieci nam oddają co im dajemy jest wielka.

Zalety masażu są nieocenione w pierwszym okresie życia dziecka. Niemniej jednak myślę, że wyzwaniem jest niezaniechanie tej praktyki jak dziecko jest starsze i rozszerzenie na partnera również.

Jakie są Wasze doświadczenia?

PS
chcę jeszcze poznać masaż szwedzki i masaż chiński (leczniczy, na sucho bez olejku)

Magdalena, mama Joachima (2006) i Laetiti (2009)

Odnośnik do komentarza

Właśnie oto chodzi, że masaż nie jest trudny, a wiele może dać. Dla mnie co jest ważne, że jest to moment, abyśmy dobrze się przyjrzeli naszyemu dziecku, bez ubranka, bez pieluszki.

Zakładanie czy zdejmowane ubranek jest w płaczu, szybko. Pozostaje patrzenie w czasie kąpieli. Przy masażu dajemy sobie więcej czasu, dziecko obracemy na prawo, lewo, na brzuch.

A z jakiej książki Leno korzystałaś?

Magdalena, mama Joachima (2006) i Laetiti (2009)

Odnośnik do komentarza

Jedyną ksiązkę po polsku, którą czytałam to Joanny Kaczary "Masaż niemowlęcia".
Jako wstęp może być. Z pewnością najlepiej uczy się z książki o licznych zdjęciach, a to nie ta książka.

Inne pozycja znam po francusku, a na pierwszym miejsce Frederic Leboyer.
Sama uczyłam się na początku właśnie z tej książki.

O masażu Shantala możesz poczytać na mojej stronie masazshantala.pl

Prowadzę również kursy dla rodziców tego masażu (w Warszawie i okolicach).

Jest to masaż w sumie bardzo prosty do nauczenia. Do wykonywania samemu w domu. Najtrudniejsze chyba na poczatku to jest zwolnienie tempa. Zawsze tak się gdzieś spieszymy, że jak przychodzi co wykonywania bardzo powolnych ruchów... to jest trudno nam to zrobić. Przynajmniej ja tak miałam.

Druga trudność myślę to płacz dziecka (i to z pewnością nie tylko podczas masażu :-)
Czy przerwać jak dziecko płacze? Co oznaczać może ten płacz?

Magdalena, mama Joachima (2006) i Laetiti (2009)

Odnośnik do komentarza

Witam dziewczyny jestem tu nowa i wlasnie trafilam na interesujacy mnie temat.Jesli jet to mozliwe to prosze dac mi namiary na temat masazu w necie bardzo bym chciala z tego skorzystac.Mam 4 miesiecznego szkraba i przezywam horror moje malenstwo placze podczas ubierania na spacer,po kapieli moze masaz wplynie na niego pozytywnie.Pozdrawiam

http://suwaczki.maluchy.pl/li-22896.png
http://img30.glitterfy.com/9/glitterfy124805357D34.gif
BOZE DZIEKUJEMY CI ZA TEN CUD

Odnośnik do komentarza

masazshantala.pl (info i kursy okolice Warszawy)
shantala.pl (info i kursy okolice Gdańska)
shantala.org.pl (kursy okolice Śląska)
rehababy.com.pl (Bydgoszcz)

może jeszcze coś znajdziecie.

Masaż Shantala pochodzi z Indii. To jest codzienny relaksacyjny masaż, którym otacza się dziecko od 1 miesiąca życia do około 2 lat. Potem też nie zaprzestaje się masować, ale zmienia się trochę jego formę.

Nauka masażu tradycyjnie przekazywana była przez babcie rodzicom noworodka.

Masaż Shantala jest bardzo popularny w Holandii (kursy są nawet refundowane przez kasy chorych), we Francji.

Myslę, że masowanie swojego dziecka szczególnie w tych pierwszych miesiącach życia daje wiele nie tylko dziecku, ale i mamie, która czasami zagubiona nie wie co ma robić z płaczem, z kolkami dziecka, czasami - może źle to zabrzmi - ale jest zagubiona jak ma spędzać czas z dzieckiem.

I masaż to takie 30-45 minut spokoju i poznawania siebie. Oczywiście nie każdy seans będzie oazą spokoju w tym sensie, że dziecko będzie się do nas niebiańsko uśmiechać i gaworzyć. Czasami w czasie masażu może właśnie wyrzucić z siebie napięcie i frustracje, których nie mógł wyrzucić bez tego masowania. Czyli nie spokój w czasie masażu, ale po nim :-)

Magdalena, mama Joachima (2006) i Laetiti (2009)

Odnośnik do komentarza

polecam książkę "kojący dotyk" Wendy Kavanagh. Są tam opisane różne rodzaje masażu wraz ze zdjęciami. Bardzo łatwo nauczyć się masażu. Dużą część książki zajmuje refleksoterapia. Uciskanie odpowiednich punktów na stópkach pomaga na katar, astmę, problemy z zasypianiem, trawieniem, na ząbkowanie i ból ucha. a taki masaż stóp łatwo przeprowadzić i nie trzeba do tego rozbierać dziecka.
ja zaczęłam od relaksującego masażu twarzy. stosuję go przed spaniem. Ninka go uwielbia. pięknie się wtedy do mnie uśmiecha i stopniowo wycisza.
Ważne jest to, ze dzięki tej książce można nauczyć się zarówno pełnych sekwencji masażu trwających po 40 minut, jak i krótkich po 10 min. czy samego masażu poszczególnych części ciała.

http://tickerplayground.com/main/tickers/qe9gq5x5alron94f.png

http://s10.suwaczek.com/200901135064.png[

Odnośnik do komentarza

Bardzo chciałam masować moją córeczkę, jednak gdy była malutka po kapięli była zwykle tak głodna, że trudno ją było bez płaczu wyszykować. Kiedy trochę podrosła zaczynała obracać się na brzuszek i za nic miała usiedzieć w miejscu. Obecnie nie wiem, czy są szanse, aby polubiła masaż, który z pewnością ułatwiłby nam kładzenie ją do snu. Mówi się, że nigdy nie jest za późno, więc dziś zamówiłam sobie książkę na Allegro.

Dziękuję za temat.

http://lb1f.lilypie.com/fgOAp2.png
http://lbyf.lilypie.com/ys5vp2.pnghttp://davf.daisypath.com/BPo8p2.png

Odnośnik do komentarza

My probujemy, probujemy.. ale efekt jest marny.....
jestem samouczkiem, wiec moze dlatego...?
jak coreczka byla mniejsza to po kapieli interesowalo ja tylko mleczko, teraz z kolei jest tak ruchliwa ze nie ma mowy o zadnym masowaniu..
Staram sie jednak wykorzystac chwile kiedy jest spokojniejsza i probowac probowac...
Takich chwil jednak jest niewiele..
Wiec moze nie probowac...?
Moze jakies porady od bardziej doswiadczonych mam..?

http://www.alterna-tickers.com/tickers/786895.png

Odnośnik do komentarza

W jakim wieku jest dziecko?

Spróbuj z wyliczankiami, piosenkami. Włacz je do masażu. To mogą być zmyślanki na potrzebę masażu. Ja z moim dwultakiem bawiłam się w jazdę samochodów po nim, jak miał fazę na auta. Były motory, wyścigówki itd. Zależy od wieku i zainteresowania dziecka.

Masaż nie musi być długi. Ważny jest regularny kontakt fizyczny, świadomy.

Magdalena, mama Joachima (2006) i Laetiti (2009)

Odnośnik do komentarza

Corka ma prawie rok.
Dziekuje za podpowiedz- wykorzystam!
Corka jest bardzo ruchliwa, bardzo glosno protestuje jak cos jest nie po jej mysli, przebieranie to katorga, generalnie ciezko ja wyciszyc, ona po prostu nie chce sluchac, patrzec, tylko gdzies sie wymyka, dlatego ciezko mi wylapac TE momenty, jednak staram sie - czy to podczas czytania wieczornej ksiazeczki, czy przed poludniowa drzemka po lozkowych przewalankach, masowac, gladzic miziac i dotykac to malutkie cialko :)

http://www.alterna-tickers.com/tickers/786895.png

Odnośnik do komentarza

To jest natrudniejszy wiek do masowania. Dziecko już chodzi lub zaczyna. Jego ciało dostaje bardzo dużo nowych bodźców i masaż niekoniecznie jest w jego polu zainteresowania. Nawet dzieci masowane regularnie w tym wieku są trudne do uchwycenia.

Chyba w tym okresie lepiej przejśc właśnie na mizianki, masażyki w czasie bajeczek, masowanie stóp w czasie przytulania się, masowanie dłoni.

Co może być pozyteczne to pokazanie dziecku, że masaż to relaks, aby nabrało wiedzy co to znaczy zrelaksowane ciało. Możesz to robić w formie zabawy np. wziąć ramię dziecka lekko potrząsnąć kilka razy, poczuć czy jest luźne czy nie i według tego dać sygnał dziecku: o jestes rozluźniona. Albo powiesz: rozluźnij się, relaks i znowy potrząśnij leciutko kilka razy. Jak dziecko w końcu się rozluźni, pogratuluj mu: brawo, luźna ręka. Tak możesz ze wszytskimi częściami ciała. Po jakimś czasie dziecko pozna, co to relaks i w momencie stresu usłyszawszy słowo relaks, rozluźnij się, może przywołać to wspomnienie. Tak robi się też z maluszkami.

Tak więc, próbuj teraz utrzymać z nią taki kontakt jak pisałam w poprzednim mejlu i powyżej i ponowić próbę za 6 czy nawet 12 miesięcy. Dziecko "oddali się" na tyle od Ciebie, że będzie chciało ponownie wrócić do bliskości np. pod postacią masażu.

Jeśli nie ma innego dziecka w domu do masowania, to możesz pokazać mu masowanie na partnerze (lub innym członku rodziny). Zazwyczaj dziecko lub robić to co inni robią. Widząc jak tata jest masowany, może samo też sobie tego zażyczy!

Magdalena, mama Joachima (2006) i Laetiti (2009)

Odnośnik do komentarza

od dłuższego czasu zastanawiam się nad masowaniem synka, ale z nim to ciężka sprawa. Po kąpieli nie ma mowy bo natychmiast trzeba go nakarmić a w ciągu dnia ma 101 innych zajęc. Teraz na topie jest obracanie się z brzuszka na plecy i odwrotnie, pełzanie po łózku i podciąganie się do siadania jak tylko uda się czegoś złapać. nie wiem czy z tak ruchliwym dzieckiem masaż ma wogóle szanse się udac

Odnośnik do komentarza

Witam,
osobiście dużo czytałam o masażu noworodka, niemowlaka, fantastyczna sprawa:)
jest kilka metod masażu, osobiście bardzo lubię "pędzlowanie":)
jeżeli jesteście zainteresowane nauką masażu swoich maluchów polecam bobaskowo.
Można nauczyć sie masażu shantala, pedzlowania, masaż kamieniami i piłeczką:)
zajęcia trawają 45 min, co sobota w godzinach 10 - 11, co tydzien nowa technika:)
polecam

Odnośnik do komentarza

Witam,
osobiście dużo czytałam o masażu noworodka, niemowlaka, fantastyczna sprawa:)
jest kilka metod masażu, osobiście bardzo lubię "pędzlowanie":)
jeżeli jesteście zainteresowane nauką masażu swoich maluchów polecam bobaskowo.
Można nauczyć sie masażu shantala, pedzlowania, masaż kamieniami i piłeczką:)
zajęcia trawają 45 min, co sobota w godzinach 10 - 11, co tydzien nowa technika:)
polecam

Odnośnik do komentarza

Po kąpieli nie ma mowy bo natychmiast trzeba go nakarmić a w ciągu dnia ma 101 innych zajęc. Teraz na topie jest obracanie się z brzuszka na plecy i odwrotnie, pełzanie po łózku i podciąganie się do siadania jak tylko uda się czegoś złapać. nie wiem czy z tak ruchliwym dzieckiem masaż ma wogóle szanse się udac .Co może być pozyteczne to pokazanie dziecku, że masaż to relaks, aby nabrało wiedzy co to znaczy zrelaksowane ciało. Możesz to robić w formie zabawy np. wziąć ramię dziecka lekko potrząsnąć kilka razy, poczuć czy jest luźne czy nie i według tego dać sygnał dziecku: o jestes rozluźniona. Albo powiesz: rozluźnij się, relaks i znowy potrząśnij leciutko kilka razy. Jak dziecko w końcu się rozluźni, pogratuluj mu: brawo, luźna ręka. Tak możesz ze wszytskimi częściami ciała. Po jakimś czasie dziecko pozna, co to relaks i w momencie stresu usłyszawszy słowo relaks, rozluźnij się, może przywołać to wspomnienie. Tak robi się też z maluszkami.

Odnośnik do komentarza

jest tak że do masażu jak do wszystkiego trzeba się przekonać i spokojnie nauczyć się go czy to korzystając z pomocy przeszkolonego instruktora czy z książki, ale naprawdę warto poświęcić dziecku ten czas,
tu możecie znaleźć kilka podstawowych informacji
MasaĹź Shantala - Katarzyna Piechowska

Odnośnik do komentarza

Wszystkim mamom chciałabym polecic wyjątkowy sposób na spędzenie magicznych chwil ze swoim maluszkiem.
Masaż Shantala sprzyja nawiązaniu bezpośrednich fizycznych oraz emocjonalnych więzi z dzieckiem. Uspokaja maluszka, rozluźnia, zmniejszając niepokój a ponieważ bazuje na dotyku jest dla niego czymś naturalnym oraz niezwykle przyjemnym. Wspomaga rozwój psychomotoryczny. Masowane dzieci lepiej poznają swoje ciało a co za tym idzie akceptacją je, są ufniejsze i bardziej pogodne.
Sama tego doświadczyłam. Gorąco polecam:36_1_11:
Zainteresowanych zapraszamy na kurs 22.09.10 w EDS kids w Blue City

edskids:15_5_16::15_5_16:

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...