Skocz do zawartości
Forum

sen nocny i pobudka wczesnym rankiem...


Gość ataegina88

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ataegina88

Drogie mamy!
Możecie mi poradzić, co zrobić, żeby synek nie budził się o określonej porze?

Syn jest butelkowy i śpi od urodzenia we własnym łóżeczku.

Syn ma 4 miesiące i jego dzień wygląda tak:
-6.00 - mleko
-8.00-9.30 (czasem do 10.00) drzemka
-9.30 - mleko
-11.30 (12.00) - 14.00 drzemka
-14.00 mleko
-16.00-17.00 (czasem 17.20) drzemka
-17.00 mleko
-19.30 mleko i sen nocny

do Tej pory jak poszedł spać na noc, to budził się czasem w nocy 1 raz na karmienie, a czasem przesypiał bez karmienia właśnie do 6 rano ( jak był karmiony w nocy to też spał potem do 6)

Jednak od jakiegoś tygodnia budzi się o godz. 4.20 i sobie leży i gada... tak z poł godziny, potem zaczyna stękać tak z pół godziny a następnie na jakieś pół godziny zasypia no i jest już 6 i idę do niego i go karmię. Zaznaczę że nei budzi się z głodu bo próbowałam go karmić i nie bardzo chciał. Nie da się też go wieczorem położyć spać później bo 'pada z nóg'. Może ma za dużo snu w dzień i dlatego zaczął się budzić wcześniej? poradźcie!

Chciałam też od razu nadmienić, że wiem, że moje dziecko jak na ten wiek bardzo dobrze sypia i tego typu komentarze w niczym mi nie pomogą

Odnośnik do komentarza

Ataegina, jako mama dwójki dzieci wiem że każde dziecko jest inne. Dziecko to taki mały dorosły, ma swój temperament, charakter, jedno będzie śpiochem, drugie nie. Przy dziecku nie da się wszystkiego sobie zaplanować, ustawić dziecka by o tej a o tej godzinie robiło to i tamto, bo to żywa, zmieniająca się istota. Dobrze że masz świadomość że mimo tej nocnej pobudki Twoje dziecko ładnie sypia. A że budzi się w nocy o określonej godzinie? Chyba większość mam przechodziła przez ten etap. Z jakiegoś powodu dzieci budzą się w nocy o określonej godzinie, czasem wiele, wiele razy, przyczyną może być głód (co Ty wykluczyłaś), czasem potrzeba bliskości, czasem są wyspane.

Piszesz że synek po obudzeniu stęka, ale nie płacze. Śpi w swoim łóżeczku w swoim pokoju czy w Twojej sypialni? Co robisz gdy słyszysz że się budzi? Podchodzisz do niego, przytulasz, próbujesz z powrotem ukołysać do snu? Twój synuś jest coraz bardziej świadomy, możliwe że budzi się i gdy widzi że jest sam, że mamy przy nim nie ma denerwuje się, stęka bo chce Cię przywołać, a w końcu zmęczony "kwękaniem" zasypia.
Wydaje mi się że snu w ciągu dnia ma sporo, ale czy za dużo? To sprawa indywidualna każdego dziecka. Pytanie tylko czy zasypia bo jest śpiące czy też Ty go usypiasz bo taki masz "rytm" dnia i zawsze kładziesz go o mniej więcej tych samych porach. Pierwsze co bym radziła to w przypadku tak małego dziecka nie trzymać się ściśle żadnego planu, bo dziecko z tygodnia na tydzień się zmienia i z każdym miejscem będzie spało mniej, będzie miało inne potrzeby. Spróbuj może wydłużyć przerwy miedzy jego drzemkami, zabawiając go, wychodząc na spacer, czytając, pokazując różne rzeczy. Dziecko w tym wieku już wieloma rzeczami jest się w stanie zainteresować. Oczywiście nie mówię tu o przypadku gdy dziecko rzeczywiście wykazuje chęć zaśnięcia, a o sytuacji gdy jest usypiane przez matkę tylko dlatego że nadeszła określona godzina. W takim przypadku warto wydłużyć odstępy miedzy drzemkami, a tym samym wieczorna godzina zaśnięcia ulegnie przesunięciu. Piszesz też że sytuacja powtarza się dopiero od tygodnia, możliwe że jest to etap przejściowy i dziecko znów będzie spać jak dawniej.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...