Skocz do zawartości
Forum

Dziecko nie skupia wzroku na przedmiotach


Gość majka1993

Rekomendowane odpowiedzi

Gość majka1993

Mój synek ma już prawie pięć miesięcy a wciąż ma problem ze skupianiem wzroku na przedmiotach i wodzenia za nimi. Lekarze nie znają przyczyny, bo zarówno ze względów okulistycznych, jak i neurologicznych jest wszystko w porządku a i tak twierdzą, że ewidentnie jest coś nie tak.

Odnośnik do komentarza

witaj, przykro mi, że macie taki problem, mam nadzieję, że niedługo znajdziesz przyczynę...czasem w tym wieku wychodzą u dziecka wady z okresu życia płodowego, może warto pójść jeszcze do innych okulistów? to jest opinia jednego lekarza? na pewno warto poszukać dobrego okulisty, a dziecku pokazywać zabawki czarno-białe, silne kontrastowe

Odnośnik do komentarza

Gaworzy bardzo dużo, na mnie patrzy, kiedy się uśmiecham on też to robi. Jak zabawki są w jednym miejscu albo kiedy bardzo wolno nimi poruszam, wtedy jest reakcja, jak szybciej to robię, zaczyna patrzeć w jeden punkt. Ostatnio sam wziął sobie grzechotkę, która obok niego leżała i zaczął wkładać ją do buzi, co mnie bardzo mile zaskoczyło, bo wcześniej miał duży problem z chwytaniem. Badało go już dwóch okulistów, z ich punktu widzenia jest wszystko dobrze, ze strony neurologów też. Nadal szukają przyczyny, a ja się martwię... A Wasze dzieci w jakim wieku zaczęły koncentrować wzrok? I kiedy zaczęły sięgać po przedmioty?

Odnośnik do komentarza

Ciąża przebiegała prawidłowo? Poród naturalny? Bez komplikacji? Jaką miało wagę dziecko?
Pewnie o to samo pytano Cię w gabinecie lekarskim, prawda?
Być może Twoje dziecko potrzebuje więcej czasu.
Twój syn głuży, czy gaworzy? Bo to jest różnica. Używa sylab?
W okolicach 6 t.ż. Dziecko ma lepszy wzrok i wodzi za przedmiotami. Moja córcia chyba troszkę później. Synek chyba szybciej. Każde dziecko jest inne. Jeżeli lekarze nie widzą powodu do zmartwień, to im zaufaj. Ale bądź czujna i wciąż obserwuj. Każdego dnia baw się z dzieckiem pokazując wybrany przedmiot. Masz może czerwoną piłeczkę? Wodź ją przed oczami dziecka, pomalutku, żeby nadążyło. Piszesz, że nadąża, to powtarzaj, to ćwiczenie, na innej zabawce, na innym kolorze. Myślę, że jak maluch usiądzie, to z innej perspektywy, też będzie inaczej reagował. Dobrze, że się uśmiecha, co to za radość, prawda? :)

Odnośnik do komentarza

Zapytałaś jeszcze o sięganie przedmiotów. Myślę, że Twoje dziecko mieści się w normie rozwojowej.
Nie jestem w tej dziedzinie specjalistą, ale jako już doświadczona mama mogę tak napisać. Moje dzieci sięgały po przedmiot w okolicach 4-5 miesiąc. Wcześniej starałam się podawać grzechotki do rączek. Miałam też małe, kolorowe kółeczka. Córcia do dziś lubi się nimi bawić.
Specjalnie szukałam grzechotej jak najmniejszych, najlżejszych i najmniej skomplikowanych ;) Dzieci tak ćwiczą chwyt. Taka gimnastyka dla rączek

Odnośnik do komentarza

Noworodek dotychczas przebywał w ciemnościach, potrafi jedynie odróżnić światło od mroku i do końca pierwszego miesiąca pozostanie nadwrażliwy na światło. Widzi najlepiej w odległości 20-30cm. Co ciekawe, tuż po urodzeniu widzi w kolorach czarno-białych! Proszę nie panikować, to zachowanie jest w pełni zrozumiałe. Dziecko w tym wieku najchętniej skupia wzrok na kontrastowych przedmiotach, geometrycznych wzorach (w tym także na kontrastowej czarno - białej kolorystyce). Taka dzidzia świat w pełni barw dostrzega dopiero pod koniec czwartego miesiąca życia, zaczyna rozpoznawać pastele i szarości. Dlatego niemowlętom poleca się zabawki w czarno białej kolorystyce. Proszę popatrzeć do sklepów internetowych dla maluchów, niemowląt... jest tego sporo na rynku. Mojej Kasi kupiliśmy metę edukacyjną w kolorach czarno-biało-zielonych od Black Plum, Kaśka zadowolona więc i my też!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...