Skocz do zawartości
Forum

Do raczkowania:)


Rekomendowane odpowiedzi

marzen@
Zdrowych dzieci się nie wspomaga, bo po co. Wszystko osiągną w swoim czasie. Ważne tylko, żeby dziecko często kłaść na podłodze na brzuszku, aby mogło ćwiczyć. Jeśli chcesz zachęcić do pełzania możesz położyć jakiś atrakcyjny przedmiot (zabawkę, pilot od tv itp.) kilka centymetrów poza zasięgiem rączek dziecka. I tyle

pełza peła, bardzo ładnie, przesuwa się do tyłu:) u nas jest dobrze, idzie jak burza:) widziałam jakieś filmiki na temat raczkowania i byłam ciekawa jak to jest u Was, bo na przykład moja starsza córka miała problem, w pozycji do raczkowania była i nie wiedziała, co robić z nogami, aby uniknąć pełzania na jednej nodze itp, ćwiczyłam ją do raczkowania i po tygodniu ruszyła sama

Odnośnik do komentarza

A jak ćwiczyłaś? Ja się bawię z córą. I podczas tej zabawy obracam ją, robię rowerek, masuję stopy, dotykam prawą nogą lewą rękę i na odwrót... Mała bardzo lubi te ćwiczenia. Po za ty dużo leży na brzuszku, dookoła ma zabawki, najpierw sprawdzam, która ją zainteresuje danego dnia, i tę zostawiam. Sama zmieniam pozycję, wtedy ona wodzi za mną wzrokiem, i przez jestbzmuszona, by się przynajmniej obrócić na bok. Probuje, ale jeszcze sama się nie obraca. 1.go skończy 6 miesięcy :)

Odnośnik do komentarza

U mnie syn ruszył jak skończył 6 m-cy i to poszedł jak burza. Kupiliśmy mu wtedy taką turlającą się kulę, aby mógł za nią się przemieszczać. Ale w żaden inny sposób go nie ćwiczyłam. Dużo leżał na brzuszku i tyle.
Córa też dużo leży i póki co przewraca się na boki od długiego już czasu. W łóżeczku zaczęła się przemieszczać obracając się i odpychając nogami od barierek. A jak na brzuchu leży, to nogi cwaniara podkurcza i się wtedy jakoś obraca w kółko. No ale to wszystko sama robi, bez wspomagaczy ;)

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlpx9irfiwi27s.png

http://www.suwaczki.com/tickers/km5shdgeaocg228v.png

Odnośnik do komentarza

nikawa
A jak ćwiczyłaś? Ja się bawię z córą. I podczas tej zabawy obracam ją, robię rowerek, masuję stopy, dotykam prawą nogą lewą rękę i na odwrót... Mała bardzo lubi te ćwiczenia. Po za ty dużo leży na brzuszku, dookoła ma zabawki, najpierw sprawdzam, która ją zainteresuje danego dnia, i tę zostawiam. Sama zmieniam pozycję, wtedy ona wodzi za mną wzrokiem, i przez jestbzmuszona, by się przynajmniej obrócić na bok. Probuje, ale jeszcze sama się nie obraca. 1.go skończy 6 miesięcy :)

nic wielkiego, ustawiałam jak do raczkowania i przekładałam rączkę, nóżkę i tak za zmianę i załapała, szła rączkami, ale nóżkami nie wiedziała, więc trochę pomagałam i było ok

Odnośnik do komentarza

Raczkowanie to potrzebny etap rozwoju dziecka. Oczywiście istnieje wiele dzieci które nie raczkowały i nie wykazują problemów w np. uczeniu się. Istnieje jednak teza naukowców potwierdzająca że jeżeli dziecko prześcignie swoje etapy rozwoju to przyjdzie taki czas, kiedy cofnie się o krok. Co to dokładnie znaczy? Wyobraźmy sobie, że dziecko nie raczkuje, a w okresie uczenia się musi dłużej uczyć się np. czytania. Często właśnie łączy się brak raczkowania z dysleksją. Czy słusznie? Może ktoś to również zauważył?

Odnośnik do komentarza

Margeritka, ja na razie tylko podczas zabawy wykonuję z małą ćwiczenia. Jak już sama uniesie na dłużej pupcie, to może zrobię coś takiego, jak zaproponowałaś. A ile Twoje dziecko miało miesięcy, gdy tak zrobiłaś?
Moja maleńka dziś po raz pierwszy obróciła się z plecków na brzuszek. Ależ to radość :) myślę, że na dniach będzie to robić co raz bardziej świadomie i pewnie zacznie się problem z przewijaniem... I ta radość będzie znikać ;p
Podczas raczkowania pracuje lewa i prawa półkula mózgu. Jest to wspaniała siłownia dla całego ciała. Dlatego jest to tak ważny etap. Rzeczywiście dzieci, które ten etap ' przeskakują' cześciej są narażone na dysleksję.

Odnośnik do komentarza

Chodzi właśnie o ten ruch naprzemienny - wtedy tworzą się nowe połączenia w mózgu. Oczywiście nie oznacza to, że nieraczkujące dziecko będzie miało problemy z dysleksją itp., acz badania wskazują, że częściej przytrafia się ona dzieciom, które nie raczkowały. Może się też trafić dziecku raczkującemu. Sama nie raczkowałam, ani moja siostra, ani mój mąż - żadne z nas nie ma problemów tego typu, nie mieliśmy też żadnych problemów z nauką. Oczywiście to żadna próba statystyczna, niemniej świadczy o tym, że bark raczkowania niczego nie przekreśla. Poza tym brak raczkowania można nadrabiać np. wspinaniem na drabinki i ścianki wspinaczkowe. W ogóle warto dbać o codzienną porcję ruchu różnego rodzaju dla dziecka :)
Nie ma etapów ważniejszych i mniej ważnych, każdy jest krokiem milowym dla dziecka.

Odnośnik do komentarza

Marzena oczywiście, że brak raczkowania niczego nie przekreśla, ale lepiej dla dziecka, jeśli będzie raczkowało, są też takie dzieci, które szybko stają na nogi i zaczynają chodzić, takiego raczkowania "jakby nie nauczysz", ale jeśli dziecko zaczyna przesuwać się na jednej nodze, albo chce raczkować i nie bardzo mu to wychodzi, bo nie wie, jak stawiać rączkę czy nóżkę, to wtedy warto pomóc:)... ja też nie raczkowałam, dysleksji też nie mam...

Odnośnik do komentarza

Rozumiem Twój niepokój Margeritko. Czułam to samo przy synku. On w ogóle nie lubił pozycji na brzuszku. A jak W ciągu dnia czasem udało mi się go tak położyć, to cały czas go obserwowałam. Miał problem z uniesieniem główki. Często miał nos w prześcieradle.
Za to teraz przy córci jestem bardziej spokojna, ale od początku widzę, że jest silniejsza, jako niemowlę. Pozycja na ppbrzuszku, to jej ulubiona. Potrafiła tak przespać 8-9h w nocy budząc się na poerwsze karmienie po tym czasie. Karmię ją piersią. Gdy jej się nudzi pozycja na prawym uszku, to z zamkniętymi oczkami unosi główkę i zmienia uszko :) teraz niestety gorzej sypia przez zęby :/ i częściej ląduje w naszym łóżku, żebym mogła jakoś funkcjonować ...a wczoraj po raz pierwszy w nocy obróciła się z brzuszka na plecki. I chyba to ją obudziło ;)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...