Skocz do zawartości
Forum

Zapis interaktywnego czatu z Adrianą Klos dotyczącego depresji poporodowej


Rekomendowane odpowiedzi

http://m.forum.parenting.pl/galeria/data/500/thumbs/Adriana_Klos.jpg http://m.forum.parenting.pl/galeria/data/500/thumbs/logo_Grupa_LXM_bez_claimu_d.jpg

Adriana Klos: Witam Wszystkich serdecznie i zapraszam do zadawania pytań!
[28.07.2010 15:01]

Jan: Witam, siostra mojej żony miała silną depresję okołoporodową. Moja żona jest w 3 miesiącu ciąży. Czy powinienem się tego obawiać?
Adriana Klos: Rzeczywiście depresje, które miały miejsce w rodzinie, podnoszą ryzyko wystąpienia depresji poporodowej, ale Pana żona nie jest na nią skazana. Ważne też są takie czynniki, jak wsparcie bliskiej osoby, dlatego, jeśli Pana żona ma takie wsparcie od Pana, to być może depresja jej nie dotknie.
[28.07.2010 15:02]

tera: Czy to prawda, że depresja porodowa prowadzi nawet do śmierci?
Adriana Klos: Rzeczywiście silna depresja poporodowa, długotrwała i nie leczona niesie ze sobą ryzyko śmierci. Matka może mieć tendencje do zrobienia krzywdy sobie lub dziecku. Jeśli obawiamy się, że nasz bliski może sobie coś zrobić, doświadcza depresji poporodowej to nie wolno go zostawiać samemu sobie. Trzeba koniecznie skonsultować tę osobę z lekarzem psychiatrą lub psychoterapeutą.
[28.07.2010 15:03]

Aniela: Moja córka jest w siódmym miesiącu ciąży i niestety jej zachowanie miejscami świadczy o tym, że chyba przeżywa depresję. Co jako matka mogę tutaj zrobić?
Adriana Klos: Na pewno warto dużo rozmawiać z córką. Słuchać tego, co ma do powiedzenia. Powstrzymać się od zbędnego poradnictwa, a przede wszystkim starać się zrozumieć, co się z nią teraz dzieje. Wsparcie bliskich osób jest bardzo ważne i być może wystarczy, aby nie doprowadzić do depresji poporodowej.
[28.07.2010 15:05]

Emi: Witam, interesuje mnie temat depresji poporodowej - czy są osoby, które są na nią szczególnie narażone?
Adriana Klos: Szczególnie narażone mogą być kobiety, które: nie mają wsparcia bliskich osób, są samotne lub doświadczają kryzysu w związku, doświadczały już wcześniej depresji lub występowały depresje w ich rodzinie, mają kłopoty finansowe, nie planowały dziecka.
[28.07.2010 15:07]

KM: Czy depresja poporodowa może być uzależniona od wieku matki?
Adriana Klos: Tak, jeżeli matka jest bardzo młoda, nie do końca dojrzała emocjonalnie, nie przystosowana do roli matki, może nie poradzić sobie w nowej roli, ale też kobiety dojrzałe, których ciąża była z komplikacjami mogą doświadczać wysokiego poziomu stresu i obaw.
[28.07.2010 15:08]

j.: Czy depresja poporodowa i baby blues to to samo?
Adriana Klos: To nie to samo. Baby blues dotyczy prawie 80% kobiet, zwykle sam mija po kilku tygodniach i jest związany ze zmianą gospodarki hormonalnej po porodzie.
[28.07.2010 15:09]

Barbara: Spodziewam się dziecka. Mój mąż bardzo chce być przy porodzie. Ja nie chcę żeby był. Boję się, że jak zobaczy, co się dzieje z moim ciałem to może czuć do mnie później niechęć. Jak mu to wytłumaczyć?
Adriana Klos: Tak naprawdę mąż nie będzie widział szczegółów porodu, ale jeżeli Pani nie życzy sobie, aby był obecny ma Pani do tego prawo. Warto szczerze powiedzieć mężowi o swoich wątpliwościach, na pewno to zrozumie.
[28.07.2010 15:10]

Thor: Jak leczyć depresję poporodową?
Adriana Klos: Wspaniałe wyniki ma psychoterapia i grupy wsparcia. Przy silnych objawach warto skonsultować się z psychiatrą i sprawdzić, czy nie jest konieczne zastosowanie farmakoterapii.
[28.07.2010 15:12]

marysia: Jak długo może trwać depresja po porodzie?
Adriana Klos: Nie leczona może trwać nawet rok albo i dłużej. Nie warto tyle czekać. Trzeba skonsultować się z psychoterapeutą. Natomiast baby blues, czyli obniżony nastrój po porodzie, powinien minąć po ok. 6 tygodniach.
[28.07.2010 15:14]

wawa1217: Witam. Jestem mamą 4 letniej córci Zuzi i 4 miesięcznej Hani. Po urodzeniu Hani lekarz stwierdził u mnie depresję. Mogę prosić o kilka rad jak wyjść z tego stanu?
Adriana Klos: To zależy od Pani sytuacji rodzinnej i emocjonalnej. Na depresję mają wpływ takie czynniki jak: kryzys w związku, w rodzinie, brak wsparcia bliskich, sytuacje stresowe. Warto byłoby porozmawiać o Pani sytuacji, wtedy na pewno łatwiej byłoby znaleźć rozwiązanie.
[28.07.2010 15:15]

Emi: Pani Adriano, gdzie można uzyskać Pani poradę "w cztery oczy"?
Adriana Klos: Oczywiście jest to możliwe, zapraszam we wtorki od 17 do 20 na ul. Postępu 21C -placówka LUX MED.
[28.07.2010 15:17]

młoda_mama: Od czasu porodu stałam się bardzo zazdrosna, mam wrażenie, że mąż wraca z pracy zadowolony, roześmiany, a jak widzi mnie i musi mi pomóc przy dziecku to robi się milczący i nie jest czuły. Ja mam wielkie od mleka piersi, krwawię i nie mogę patrzeć na siebie w lustrze. Zaczynam mieć obsesję, że mnie zdradza, że po porodzie przestałam mu się podobać i nie jestem już atrakcyjna. Pomóżcie...
Adriana Klos: Doświadcza Pani typowych objawów obniżonego nastroju po urodzeniu dziecka. Taki niepokój, zagubienie jest zrozumiały. Dobrze byłoby szczerze porozmawiać z mężem o tym, co Pani przeżywa, może będzie umiał zrozumieć. Wsparcie bliskich jest Pani teraz bardzo potrzebne. Jeśli to nie pomoże warto skonsultować się z psychoterapeutą.
[28.07.2010 15:19]

KM: Czy można zapobiec pojawieniu się depresji okołoporodowej?
Adriana Klos: Można, wsparcie bliskich, odpowiednia dieta, dużo ruchu, styl życia zgodny z zaleceniami lekarza, dbanie o siebie, wysokie poczucie własnej wartości są najlepszą profilaktyką dla depresji poporodowej. Bardzo pomagają też grupy wsparcia dla kobiet w ciąży i mam małych dzieci oraz psychoterapia.
[28.07.2010 15:20]

wawa1217: A jeśli ma się już depresję poporodową to co robić?
Adriana Klos: Jeśli jest Pani pewna, to nie warto zostawać z tym samemu. Polecam skorzystanie z pomocy specjalisty.
[28.07.2010 15:21]

justyna: Witam. Jestem 3 tyg. po porodzie i właśnie zobaczyłam, że moja rana po nacięciu zaczęła znowu krwawić (nie jest to jakieś obfite krwawienie) a przy tym dość boli. Czy to możliwe, że to miejsce znowu pękło? Dodam, że do tej pory nic się z nią nie działo i nawet już nie bolała.
Adriana Klos: Jest to pytanie do ginekologa. Proszę jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
[28.07.2010 15:23]

marex: Cztery miesiące temu urodziło nam się dziecko. Na początku moja żona była szczęśliwa, ale teraz widzę, że jest markotna, bardzo drażliwa, często płacze bez powodu. Czy to może być depresja? Co mam zrobić? Jak jej pomóc?
Adriana Klos: To może być typowe obniżenie nastroju po porodzie, które dotyczy większości kobiet. Warto być cierpliwym, porozmawiać z żoną. Raczej słuchać niż radzić. Dawać wsparcie, pomagać przy dziecku. Jeśli to coś poważniejszego, warto udać się do specjalisty.
[28.07.2010 15:24]

PL: Czy depresja poporodowa ma podłoże psychiczne, czy też np. hormonalne? Chciałabym wiedzieć na ile ma się predyspozycje psychiczne do tego rodzaju depresji, a na ile jest to po prostu nieuniknione i wynika z przyczyn medycznych?
Adriana Klos: Skłonność do depresji i depresje w rodzinie mają wpływ, podobnie jak umiejętność radzenia sobie ze stresem, sytuacja rodzinna i społeczna, dojrzałość, gotowość do bycia matką.
[28.07.2010 15:26]

pop64: Odkąd pojawiła się nasza córeczka moja żona traktuje mnie jak powietrze. Pomagam jej, wspieram, staram się odciążać, a ona nie ma dla mnie czasu nawet jak dziecko zaśnie. Jak mogę z nią porozmawiać żeby dojść do jakiegoś rozwiązania?
Adriana Klos: Jest to objaw dosyć typowy przy pierwszym dziecku. Warto być cierpliwym i szczerze mówić żonie o swoich emocjach. Może nie wie, co to dla Pana znaczy. Jest teraz bardzo skupiona na dziecku. To powinno minąć po kilku miesiącach.
[28.07.2010 15:27]

Odnośnik do komentarza

sqra82: witam, jestem mężem i ojcem. Jak można żonie pomoc w radzeniu sobie z trudami wychowania małego dziecka (oprócz zaangażowania w opiekę nad maluchem, bo to już realizuję).
Adriana Klos: Warto być jak najczęściej z żoną, rozmawiać z nią, słuchać, ale nie radzić, starać się zrozumieć, co się z nią dzieje, dawać jej wsparcie i uwagę. Uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość.
[28.07.2010 15:47]

Krysia_27: Czy można zapobiec pojawieniu się depresji okołoporodowej?
Adriana Klos: Już wcześniej odpowiadałam na to pytanie. Odpowiednia dieta, ruch, dbanie o siebie, wsparcie bliskich jest dobrą profilaktyką.
[28.07.2010 15:48]

tonieja: Czym się różni depresja poporodowa (poza okolicznościami) od depresji, która dotyka innych?
Adriana Klos: Objawy są podobne, tylko przy depresji poporodowej są związane z narodzinami dziecka.
[28.07.2010 15:48]

Meggi: Witam. W styczniu urodziłam córeczkę. Połóg trwał książkowe 6tyg. Okres przyszedł 4msce po porodzie. Nie był regularny. Przed ciąża cykle trwały u mnie od 24 do 38dni. Ostatnie dwa teraz trwały 21dni. Licząc ze kolejny tez tyle będzie miał powinnam dostać miesiączkę 2.07. A do tej pory jej nie mam. 8 i 9.07 Robiłam testy ciążowe - jeden po południu i drugi rano i oba wyszły negatywne. Mam umówiona wizytę u ginekologa, ale dopiero za jakiś czas(terminy). Chciałam zapytać, czego się mogę spodziewać? Czego wynikiem może być brak okresu? Ostatnio miałam trochę stresów - czy to może być przyczyna? Dodam ze miałam krwawienie 10.07 ok 8h i po stosunku. Pozdrawiam serdecznie.
Adriana Klos: To pytanie jest do ginekologa, a nie do psychologa. Zachęcam do wizyty u lekarza.
[28.07.2010 15:50]

tunia82: CZY DEPRESJA POPORODOWA JEST KONSEKWENCJĄ BÓLU? CZY STOSUJĄC NP. ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE MOŻNA ZMINIMALIZOWAC RYZYKO DEPRESJI
Adriana Klos: Nie ma tu takiego prostego przełożenia, jednak, jeśli Pani boi się bólu warto skorzystać ze znieczulenia. Trauma porodu dodatkowo może obniżyć nastrój w połogu.
[28.07.2010 15:52]

Łukasz: Moja żona ma do mnie ciągle pretensje. Pracuję całymi dniami, wracam do domu bardzo zmęczony. Czasem nie robię wszystkiego, o co prosi od razu. Rozumiem, że to dla niej nowa sytuacja, ale ona cały dzień jest w domu, a ja właściwie tylko tam śpię, bo dużo pracuję, żeby utrzymać rodzinę. Jak podzielić te obowiązki?
Adriana Klos: Może udałoby się Panu być częściej z żoną, ona potrzebuje teraz wyjątkowej uwagi i troski. Jeśli to nie jest możliwe, proszę starać się być cierpliwym, słuchać jej, wspierać ile się da. Nawet, jeśli jej roszczenia i emocje wydają się Panu niezrozumiałe. Pana wsparcie powinno pomóc jej odzyskać równowagę.
[28.07.2010 15:54]

stokrotka: Miałam bardzo ciężki poród, popękałam, nawet nie pamiętam, że głośno krzyczałam (powiedział mi mąż), mimo to wcale nie mam złych wspomnień związanych z porodem. Skąd to się bierze? Czy to jakiś mechanizm obronny właściwy dla kobiety?
Adriana Klos: Poród to wyjątkowa chwila dla każdej kobiety, najwyraźniej wspomnienie dziecka i słodycz bycia mamą zrekompensowały Pani trudy porodu. To zupełnie zrozumiałe.
[28.07.2010 15:56]

Edytaa: Zarówno teściowa jak i moja mama ciągle komentują to, jak zajmuję się dzieckiem, często czuję się wtedy jak wyrodna matka, mimo, że nie wydaje mi się żebym popełniała rażące błędy. Jest mi wtedy bardzo przykro. Co mogę zrobić? Chcę po swojemu wychowywać dziecko bez doprowadzania do konfliktów rodzinie.
Adriana Klos: Pani mama i teściowa, nie powinny Pani krytykować. To Pani wie najlepiej jak zajmować się swoim dzieckiem. Jest Pani na pewno dobrą mamą. Może warto powiedzieć im, że sprawiają Pani przykrość i że potrzebowałaby Pani od nich raczej wsparcia i życzliwości.
[28.07.2010 15:57]

Monique: Z natury jestem perfekcjonistką, wszystko zawsze musi być poukładane i posprzątane. Boję się, że jak urodzę dziecko to będzie mnie to bardzo denerwowało, że nie mam na nic czasu :(, że naczynia nie są pozmywane, a rzeczy porozrzucane...
Adriana Klos: Perfekcjonizm w ogóle nie pomaga w życiu. Zwłaszcza przy dziecku warto odpuścić sobie dodatkowe obowiązki, jeśli nie są konieczne, i korzystać ze wsparcia innych. Aby się tego nauczyć, czasem potrzebna jest pomoc specjalisty.
[28.07.2010 15:57]

sqra82: Jak długo może trwać depresja poporodowa ?
Adriana Klos: rok a nawet dłużej
[28.07.2010 15:59]


Odnośnik do komentarza

wawa1217: A przy stwierdzonej depresji ile około spotkań psychoterapeutycznych trzeba przejść, żeby mówić o poprawie zdrowia?
Adriana Klos: Wszystko zależy od konkretnego przypadku, czasem wystarczy kilka konsultacji, czasem terapia trwa nawet rok i dłużej.
[28.07.2010 16:00]

Marta: Jak dbać o brzuch po porodzie? Nie chcę żeby skóra była obwisła. Jest na to jakiś sposób?
Adriana Klos: Polecam ruch fizyczny i stosowanie odpowiednich kosmetyków.
[28.07.2010 16:02]

lm: a czy to nie jest przypadkiem tak, że ta depresja sama przechodzi?
Adriana Klos: Baby blues tak, ale depresja poporodowa raczej nie. Nie warto ryzykować.
[28.07.2010 15:44]

KM: Czy przy kolejnych porodach, ryzyko wystąpienia depresji maleje?
Adriana Klos: Niekoniecznie, wpływ na nią mają też inne czynniki psychiczne i społeczne, które właśnie w drugiej ciąży mogą się ujawnić i spowodować wystąpienie depresji.
[28.07.2010 15:45]

wawa1217: Czy sama psychoterapia jest wystarczająca do wyjścia z depresji
Adriana Klos: Przy silnych objawach depresji może nie wystarczyć. Warto udać się do psychiatry i rozważyć farmakoterapię. Nowoczesne leki mają minimalny wpływ na dziecko, nawet jeśli mama chciałaby karmić piersią.
[28.07.2010 15:29]

lady_m: Czytałam na stronie o warsztatach dla mam, czy może opowiedzieć Pani o nich coś więcej? Jak można się na nie zapisać?
Adriana Klos: Uczestnictwo w warsztatach poprzedza konsultacja wstępna. Zapraszam we wtorki 17 - 20. Ulica Postępu 21C. Myślę, że podczas konsultacji będzie więcej czasu na szczegółowe omówienie programu warsztatów.
[28.07.2010 15:31]

wawa1217: Jeśli chodzi o wsparcie ze strony rodziny to jest rzeczywiście brak. Wsparcie mam tylko w mężu. Po urodzeniu Hani miałam problemy ze spaniem, utratą apetytu, do tego pustka totalna i ciągłe zastanawianie się, co ja będę robić jutro, skoro na nic nie mam siły. I przede wszystkim brak energii do wszystkiego. Do tego mam od jakiegoś czasu ściskanie w gardle, które mnie drażni. Proszę o radę czy to zwykła depresja czy poporodowa. Czy one się różnią i jak wyjść z tego.
Adriana Klos: Pani opowiada o objawach. Mało wiem o Pani sytuacji życiowej, a z nią związane są przyczyny choroby. Nie wiem też jak długo trwają Pani objawy. Zachęcam do kontaktu ze mną podczas konsultacji, wtedy na pewno coś temu zaradzimy.
[28.07.2010 15:33]

Piotr: Podejrzewam u swojej żony depresję poporodową. Krzyczy i denerwuje się, kiedy dziecko płacze. Czy może zrobić krzywdę dziecku w przypływie złości?
Adriana Klos: Jeśli to rzeczywiście depresja poporodowa, to może ona zrobić krzywdę dziecku. Jeśli rzeczywiście sytuacja jest na tyle poważna, że obawia się Pan tego, proszę jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty.
[28.07.2010 15:35]

wawa1217: A na czym polega ewentualnie psychoterapia jeśli stwierdzi się depresje ? A co sadzi Pani o lekach antydepresyjnych, czy one są skuteczne ?
Adriana Klos: Leki są wskazane w silnych przypadkach depresji, polecam kontakt z psychiatrą w celu ustalenia szczegółowych informacji. Psychoterapia daje bardzo dobre rezultaty. Polega na cotygodniowych rozmowach z terapeutą; rozmawiamy o emocjach, poszukujemy przyczyn i rozwiązania problemów.
[28.07.2010 15:38]

Anniqa: Witam serdecznie, mam 29 lat i nie chcę mieć dzieci - czy to normalne? Widząc małe dziecko nie wzbudza ono we mnie żadnych uczuć. Mój partner bardzo chce zostać tatą, co mam robić? Czy nie znienawidzę w przyszłości własnego dziecka?
Adriana Klos: Jeżeli Pani nie chce być mamą, nie czuje instynktu macierzyństwa, nie musi Pani robić nic pod presją. To zbyt ryzykowne dla Pani i dla dziecka. Jednakże Pani partner chciałby mieć dziecko i również ma do tego prawo. Może chciałaby Pani sprawdzić, z czym związane są Pani obawy przed byciem mamą. Psychoterapia pozwala to zrozumieć i zmienić to, co utrudnia nam życie.
[28.07.2010 15:39]

wawa1217: Czy depresja ogólnie czy okołoporodowa czy to normalna nie związana z porodem minie sama?
Adriana Klos: Baby blues powinien minąć sam, depresja i depresja poporodowa powinny być leczone.
[28.07.2010 15:41]

Klaudia83: Nie potrafię się cieszyć z tego, że zostałam mamą! Wszyscy podziwiają mojego synka, a nikt nie zapytał, jak ja się czuję. Czy mnie nic nie boli, czy sobie radzę…Nawet mój mąż nie potrafi tego zrozumieć. Kocham mojego synka, ale też potrzebuję zainteresowania. Czy to znaczy, że nie jestem dobrą matką?
Adriana Klos: Absolutnie jest Pani dobrą matką! Pani potrzeba uwagi i zainteresowania jest jak najbardziej zrozumiała. Może Pani śmiało mówić bliskim o swoich potrzebach, oni prawdopodobnie nie wiedzą, że jest to dla Pani tak ważne. Nie tylko dziecko, ale również mama, potrzebują teraz troski.
[28.07.2010 15:43]

wawa1217: A proszę powiedzieć skąd wzięło się u mnie uczucie pustki braku sensu życia i zmęczenie, które nawet po wypoczynku nocnym się pojawia? Oczywiście po urodzeniu dziecka.
Adriana Klos: Psychoterapeuta nie zna przyczyny pustki życia danej osoby, to Pani jest najlepszym ekspertem od swojego życia. Proszę pomyśleć, może łączy to Pani z jakimiś ważnymi wydarzeniami, które ostatnio miały miejsce w Pani życiu?
[28.07.2010 15:43]

wawa1217: Jeśli chodzi o leki antydepresyjne: czy są one skuteczne, ile trzeba je przyjmować i czy są drogie?
Adriana Klos: Nowoczesne leki są skuteczne i jeśli matka zdecyduje się karmić, w śladowej ilości wpływają na organizm dziecka. Ale wszelkie szczegóły należy wcześniej koniecznie omówić z lekarzem psychiatrą.

wawa1217: A konsultacja u Pani odbywa się w Warszawie i jest płatna?
Adriana Klos:Konsultacje są płatne i odbywają się w siedzibie LUX MED przy ul. Postępu 21c.

wawa1217: Czym różni się depresja poporodowa od zwykłej?
Adriana Klos: Objawy depresji poporodowej są bardzo podobne do objawów depresji klinicznej: poczucie bezradności, lęk, zagubienie, poczucie pustki, rozpacz. W przypadku depresji poporodowej ma to związek z narodzinami dziecka.

wawa1217: Czy słyszała Pani o metodzie 1000 kroków? Jeśli tak to czy jest skuteczna i na czym polega?
Adriana Klos: Nie jest to metoda leczenia depresji poporodowej. Nie słyszałam o żadnych badaniach na temat skuteczności tej metody.

wawa1217: Dlaczego przy depresji jednym z objawów jest poczucie pustki, braku sensu życia i motywacji do czegokolwiek?
Adriana Klos: Kobieta w depresji poporodowej nie czuje więzi z dzieckiem, nie cieszy ja kontakt z nią. Właściwie nic jej nie cieszy a taka radość daje pozytywne wzmocnienie. Bez tego łatwo o poczucie pustki, osamotnienia i braku motywacji do czegokolwiek.

wawa1217: A słyszała Pani o kwasach Omega3 na depresję? Co Pani o tym sądzi?
Adriana Klos: Badania wykazały, że kwas tłuszczowy omega-3 zawarty np. w rybie, nasionach lnu czy w algach morskich, może zapobiegać wystąpieniu depresji poporodowej lub złagodzić jej objawy. Jednak zanim zdecydujemy się na przyjmowanie suplementów diety, zawierających ten kwas, trzeba skonsultować się z lekarzem.

hhanka: Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych po porodzie może wpłynąć na pogłębienie się depresji?
Adriana Klos: To może być kwestia indywidualnego przypadku; trzeba zadać to pytanie swemu lekarzowi.

verka: Bardzo boję się bólu porodowego. Jak się do tego przygotować?
Adriana Klos: To zupełnie naturalna obawa, dotyczy ona wielu kobiet przed porodem. Zajęcia w szkołach rodzenia, ćwiczenia dla kobiet w ciąży, np. joga dla ciężarnych, mogą pomóc przygotować się do porodu, nauczyć się relaksować i napinać tylko potrzebne partie mięśni czy pracować z oddechem. Zawsze może też Pani skorzystać ze znieczulenia.


Odnośnik do komentarza

ninka85: moja Mama miała bardzo długi i ciężki poród, czy to znaczy, że ja też tak będę miała? Poza tym nie miała też pokarmu. Czy to znaczy, że ja będę miała podobnie?
Adriana Klos: Sytuacja Pani mamy wcale nie oznacza, że w Pani przypadku też tak będzie. To zawsze jest sprawa indywidualna, u Pani może być zupełnie odwrotnie: szybko, sprawnie i bez komplikacji. Warto się pozytywnie nastawić, ale oczywiście trzeba konsultować się z lekarzem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...