Skocz do zawartości
Forum

Kuchnia węgierska


Gość Izabelin

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Izabelin

Zapraszam smakoszy do dzielenia się wypróbowanymi przepisami.

Polecam
Gulaszowa zupa węgierska

50 dag wołowej łopatki
15 dag wędzonego boczku
mała puszka pomidorów bez skórki
1 szklanka czerwonego wina
3 szklanki rosołu
2 średnie zielone papryki (chociaż ja daję czerwoną i też jest)
3 cebule
2 łyżki oleju
sól, pieprz, słodka papryka

Mięso kroję na małe kawałki, cebulę kroję na cienkie plasterki, boczek w kostkę. W garnku rozgrzewam olej i dobrze podsmażam mięso, a później wrzucam boczek i cebule. Podsmażam przez chwilę razem, doprawiam solą, pieprzem i słodką papryką. Dodaję pomidory z zalewą, wlewam rosół, czerwone wino i gotuję. Mięso duszę około godziny na średnim ogniu pod przykryciem. Wrzucam pokrojoną w kostkę paprykę na 15 minut przed końcem gotowania. Doprawiam do smaku.
Można też wrzucić podsmażone pieczarki.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Żeberka wieprzowe po węgiersku

1 kg żeberek wieprzowych
2 średnie cebule
3 łyżki smalcu
3 dojrzałe pomidory
80 dag niedużych ziemniaków
400ml rosołu (może być z kostki)
4 ząbki czosnku
1 zielona papryka
2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
sól, pieprz i szczypta kminku

Umyte żeberka podzielić na porcje, natrzeć solą i pieprzem. W dużym rondlu rondlu rozpuszczamy smalec i smażymy na nim żeberka z obu stron na złotobrązowy kolor. Następnie wyjmujemy je i poprzekładamy w cieple miejsce. Na pozostałym tłuszczu rumienimy pokrojona w kostkę cebule i przeciśnięty przez praskę czosnek. Doprawiamy sproszkowaną papryką i kminkiem. Dołożyć wcześniej podsmażone żeberka, podlać rosołem, dusić na wolnym ogniu ok. 20 minut.
Pomidory sparzyć i obrać ze skórki. Miąższ pokroić w cząsteczki, paprykę pozbawić gniazda nasiennego i pokroić w paseczki. Ziemniaki obrać i każdego pokroić na 4 części. Tak przygotowane warzywa dodać do duszących się żeberek, dusić do miękkości mięsa i ziemniaków w razie potrzeby posolić.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Bogracz

1 kg wołowiny (lub innego mięsa gulaszowego)
10 dkg smalcu
2 duże cebule
5 pomidorów
2 papryki
40 dkg ziemniaków
1 łyżka przecieru pomidorowego
1/2 łyżeczki kminku
3 ząbki czosnku
przyprawy jak do gulaszu

kluski:
10 łyżek mąki pszennej
6 łyżki wody
2 łyżki oleju

Pokroić w kostkę mięso i podsmażyć na smalcu.
Posiekać cebulę i zrumienić.
Połączyć oba składniki. Dodać kminek, czosnek (krojony lub wyciskany), pomidory (bez skórki, pokrojone w kostkę), paprykę (paseczki), przyprawy i dolać pół szklanki wody. Dusić przez 90 min. (jeśli mięso jest twarde dusić do skutku) W trakcie uzupełniać wodą. Dodać ziemniaki (kosteczka), kluski (wcześniej ugotowane, odcedzone) i przecier. Gotować jeszcze 30 minut. Uzupełniać wodą.

Ciasto na kluski:
Mąkę, wodę i olej wymieszać i zagnieść ciasto (tak by nie przylegało). Formować "sznurówki" grubości ok. pół centymetra a następnie kroić co ok. 1,5 cm. Mają wyjść malutkie podłużne kluseczki. Gotować w lekko osolonej wodzie ok. 10 min.

Sugestie:
W okresie zimowym daje pomidory z zalewy (2 puszki); już krojone lub całe pokrojone przed dodaniem. Jeśli wlejemy całą zalewie z puszek nie trzeba już dawać koncentratu.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Gulasz paprykowy

2 duże żółte papryki
3 duże czerwone papryki
1 duża cebula
1 mały koncentrat pomidorowy
30 dkg mięsa mielonego
sól
pieprz
szczypta przypraw prowansalskich
3 łyżki mąki do zagęszczenia
4 łyżki oleju uniwersalnego

Potrawę należy przygotowywać w dużym, wysokim garnku - wygodniej się miesza i nic nie wypada...
Cebulkę zeszklić na oleju. Dodać mięso i podsmażyć.
Paprykę pokroić w kosteczkę, poczekać aż mięso się podsmaży i dodać do garnka.
Dusić pod przykryciem ok. 20 min. aż papryka odda soki, dodać koncentrat pomidorowy a następnie sól, pieprz i dosłownie szczyptę przypraw prowansalskich do smaku.
Kiedy papryka jest już miękka i potrawa wręcz "pływa" we własnym sosie, mąkę rozmieszać z odrobiną wody i wlać do garnka. Mieszając intensywnie doprowadzić do zagotowania się potrawy.W zasadzie jest już wszystko gotowe, można jeszcze doprawić do smaku, dodając więcej pieprzu.
Podawać z chlebem albo, np. z plackami ziemniaczanymi.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Kurczak duszony po węgiersku

kurczak
średnia cebula
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łyżki mąki
sól, pieprz, papryka słodka, kilka łyżek słodkiej śmietany

Kurczaka pokroić na części, posypać sola, pieprzem i mąką. Oproszone kowalki obrumienić na ostrym ogniu ze wszystkich stron. Przełożyć do rondla, dodać pokrojona w kostkę i zeszklona cebule, rozrobiony w 3/4 szklanki wody koncentrat, dolać trochę wody, posypać słodką papryka i dusić do miękkości ok. 30 minut. W trakcie gotowania można ew. jeszcze doprawić. Przed podaniem zaprawić śmietaną.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Piersi z kurczaka po węgiersku

6 piersi z kurczaka,
2 średnie cebule,
2,5 łyżki masła,
2 łyżki koncentratu pomidorowego (30%),
200ml kwaśnej śmietany(18%),
1 łyżka mąki,
1/2 łyżeczki słodkiej sproszkowanej papryki (najlepiej oryginalnej węgierskiej),
sól, i pieprz do smaku

Piersi umyć, osuszyć. Natrzeć solą i pieprzem. Obsmażyć na maśle z obu stron na złoty kolor. Dodać cebulę pokrojoną w kostkę. Zeszklić. Dodać przecier i sproszkowaną paprykę. Podlać odrobinę wody i dusić pod przykryciem ok 1 godz. Dodać śmietanę, z którą uprzednio wymieszano mąkę. Zagotować. Podawać z ryżem ugotowanym na sypko.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Bigos po węgiersku

1 główka białej kapusty
70 dag boczku surowego
50 dag boczku wędzonego
10 dag smalcu
3 łyżki mąki
100ml gęstej kwaśnej śmietany
1 łyżka posiekanego koperku
ocet i sól do smaku

Kapustę poszatkować. Boczek świeży i wędzony pokroić w kostkę. Dodać wraz z koperkiem do kapusty. Podlać niewielką ilością wody. Dusić do miękkości mięsa. Ze smalcu i mąki przygotować zasmażkę. Wrzucić do kapusty. Podlać śmietaną. Dusić jeszcze przez ok 3 min. Doprawić solą i octem do smaku

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Zupa gulaszowa na ostro

600 g miękkiej wołowiny
400 g ziemniaków
3 łyżki koncentratu pomidorowego
2 cebule
2 łyżki margaryny
czerwona i zielona papryka
1 marchewka
1 pietruszka
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka ostrej papryki
2 łyżeczki kminku
1/2 łyżeczki majeranku
sól, pieprz

Mięso umyć, pokroić w duże kostkę. Marchewkę i pietruszkę obrać, umyć, pokroić w kostkę. Papryki umyć, przepołowić, oczyścić z pestek, miąższ pokroić na grubsze kawałki. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę. Cebule obrać, drobno posiekać. W szerokim rondlu rozgrzać margarynę, wrzucić cebulę, zrumienić, wymieszać z ostrą papryką. Dodać mięso, smażyć około 5 minut. Przyprawić kminkiem, czosnkiem, podlać 1-2 łyżkami wody. Dusić około 10 minut. Ziemniaki obrać, umyć, pokroić w kostkę, dodać do mięsa, przesmażyć. Wrzucić marchewkę, pietruszkę i paprykę. Dolać tyle wody, aby zupa była gęsta. Gotować jeszcze 15 20 minut. Tuż przed końcem gotowania zaprawić koncentratem pomidorowym, posypać majerankiem.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Sałatka węgierska

250 g kabaczka,
4 strąki zielonej papryki,
4 pomidory,
1 cebula,
150 g parówek,
50 g octu z dowolnej marynaty (najlepiej z ogórków),
papryka w proszku,
sól, cukier, pieprz

Pokrajonyw drobną kostkę kabaczek ugotować w osolonej i zaprawionej lekko octem wodzie na półmiękko, a następnie wrzucić na kilka minut do zalewy (marynaty), wyjąć i ułożyć w piramidkę na środku talerza, na którym będzie ta sałatka podawana. W tym czasie wstawić na kilka minut do gorącego piekarnika strąki papryki, aby nieco zmiękły, i następnie po oczyszczeniu z pestek - pokrajać w krążki, które układa się wokół kostek kabaczka. Następnie ułożyć wieniec z plastrów pomidora przeplatanych krążkami cebuli. Posypać wszystko pokrajanymi w cienkie plasterki parówkami. Posolić, popieprzyć, dodać jeszcze minimalną ilość cukru, skropić zalewą (marynatą) i odstawić na 1 godz. w chłodne miejsce. Przed podaniem posypać dla dekoracji papryką w proszku.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Risotto po węgiersku z papryką i salami

po 1 czerwonej, zielonej, żółtej papryce
1 mała cebula
1 ząbek czosnku
4 łyżki oleju
100 g ryżu
sól, pieprz
1 łyżeczka mielonej papryki
szczypta pieprzu cayenne
1 szklanka bulionu
1-2 łyżki octu
50 g węgierskiej salami w plasterkach
1 łyżka pokrojonego szczypiorku

Papryki umyć, oczyścić, pokroić w kostkę. Czosnek i cebulę obrać, posiekać. Warzywa ułożyć w naczyniu do kuchenki mikrofalowej. Dodać olej. ryż, przyprawić solą, pieprzem, mieloną papryką i pieprzem cayenne, wymieszać. Wstawić na 5 min do kuchenki nastawionej na 500 W. Dodać bulion, mikrofalować jeszcze 20-25 min. Salami pokroić w kostkę. Risotto wyjąć, przyprawić octem, solą i pieprzem. Salami i szczypiorek dodać do risotta, wymieszać.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Kotlet schabowy po tokajsku

1 kg schabu bez kości
1 mała główka modrej kapusty
30 dag kwaśnych jabłek
2 łyżki koncentratu pomidorowego (30%)
3 łyżki smalcu
2 łyżki mąki
5 dag wędzonego boczku
1 średnia cebula
2 łyżki masła
200ml tokaju
20 dag białych winogron
sól, cukier i ocet do smaku

Mięso umyć i pokroić w plastry o grubości ok 1,5 cm. Lekko rozbić. Obtoczyć w mące i obsmażyć na smalcu z obu stron na złoty kolor. Przełożyć do rondla. Na pozostałym po smażeniu mięsa, tłuszczu przesmażyć resztę mąki wraz z koncentratem pomidorowym. Rozprowadzić tokajem do uzyskania niezbyt gęstego sosu. ( gdyby okazał się za gęsty dodać odrobinę wody). Sosem tym polać obsmażone wcześniej kotlety. Dusić do miękkości. Mięso wyjąć i przełożyć w ciepłe miejsce. Kapustę umyć, pozbawić głąba i poszatkować. Jabłka obrać, pozbawić gniazd nasiennych i pokroić w kawałki. Polać sosem, w którym dusiło się mięso. Posolić i pocukrzyć do smaku. Wymieszać. Gotować do miękkości kapusty. Pod koniec gotowania dodać ocet. Na patelni stopić pokrojony w drobną kostkę boczek. Dodać masło i przekrojone na pół, pozbawione nasion winogrona. Smażyć jeszcze przez ok. 5 min. Tak powstałym sosem polać wcześniej przygotowane i przełożone na ogrzany pólmisek kotlety. Obok położyć kapustę. Podawać z ziemniakami z wody.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Leczo węgierskie

75 dag papryki - 50 dag zielonej i 25 dag czerwonej lub żółtej
60 dag dojrzałych pomidorów
łyżkę koncentratu pomidorowego
50 dag cebuli
40 dag cienkiej kiełbasy lub 20 dag kiełbasy i 4 parówki
1/3 szklanki oleju
1-2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
cukier,ostrą paprykę w proszku, sól

Obierz cebule, przetnij na połówki, pokrój na desce w dość grube półplasterki. W większym garnku rozgrzej olej, wrzuć cebulę, odrobinę ją posól. Mieszając, smaż ze 2 min, po czym ustaw mały płomień i przykryj garnek. Gdy cebula się dusi, wytnij z papryki gniazda nasienne, pokrój ją na ćwiartki. Zamieszaj cebulę, bo łatwo się przypala. W mniejszym garnku nastaw wodę. Pokrój paprykę w szerokie paski. W tym czasie cebula powinna się zeszklić. Wsyp do niej pokrojone strąki i paprykę przyprawową, zamieszaj, zabezpiecz przed przywieraniem, wlewając 3-4 łyżki gorącej wody, przykryj garnek.
Z pomidorami będzie trochę więcej zachodu, bo trzeba je obrać, a przedtem sparzyć. Włóż pomidory do garnka z wrzącą wodą i po chwili wyłącz gaz. Po 2 minutach odcedź je na durszlaku, przelej zimną wodą, włóż do miski. Nacinaj każdy na czubku na krzyż i pomagając sobie nożykiem, ściągaj skórkę. Małe pomidorki pokrój na ćwiartki, duże na ósemki, a następnie wrzuć wszystkie do duszących się warzyw. Dodaj także koncentrat (wzmacnia smak pomidorów i nadaje potrawie piękny żywy kolor), trochę soli, wymieszaj wszystko starannie i przykryj garnek.
Warzywna baza leczo będzie gotowa za 12-15 minut. Po czym to rozpoznasz? Po fantastycznym aromacie, który wypełni kuchnię, i konsystencji wszystkich składników. We właściwie ugotowanej potrawie cebula jest wprawdzie dość miękka, ale nie rozgotowana, papryka pozostaje zdecydowanie jędrna, z nieodstającą skórką, a pomidory powinny częściowo się rozpaść i wytworzyć dość gęsty sos, który zwiąże warzywa.
Pokrój kiełbasę na cienkie plasterki i lekko zrumień na patelni. Nie dodawaj tłuszczu do smażenia - nawet w chudej kiełbasie jest go dość. Parówki pokrój na dość grube plasterki, ale nie podsmażaj. Jeżeli masz w domu wegetarian, na 5 minut przed zdjęciem z ognia przełóż leczo dla nich przeznaczone do innego naczynia, a do pozostałego w garnku wrzuć wędliny i wymieszaj. Wegetariańskie możesz wzbogacić bogatą w białko roślinne ugotowaną fasolką szparagową (może być mrożona lub konserwowa). Na koniec dopraw leczo solą, cukrem i ostrą papryką.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Piersi z kurczaka a la paprykarz

1 spora cebula
2 łyżki czerwonej papryki w proszku (węgierskiej!)
piersi kurczaka na 4 osoby
1/2 szklanki bulionu z kury (z kostki)
trochę białego wytrawnego wina (jeśli jest)
1/4-1/3 szklanki śmietanki 30 proc.
dobry olej

Drobno posiekać cebulę i zeszklić na dużej patelni na małym ogniu 10-15 min, aż będzie bardzo miękka, ale nie brązowa. Dodać paprykę, dusić 2-3 minuty. Piersi rozciąć na filety, lekko zbić między dwiema warstwami folii plastikowej (można użyć torebek). Zwiększyć gaz, podsmażać filety 2-3 min z każdej strony. Kłaść partiami, żeby miały dość miejsca na patelni. Usmażone odkładać na talerz. Do patelni wlać kieliszek wina (doda smaku) i rosół. Gotować 2-3 min, zeskrobując cebulę i sos z patelni. Dolać śmietankę, pogotować 2-3 min, aż sos lekko zgęstnieje. Włożyć filety i wszystko podgrzać. Podawać z ryżem lub kładzionymi kluseczkami.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Potrawka z cielęciny

80 dag cielęciny bez kości
2-3 łyżki mąki
2 małe ząbki czosnku
3/4 szklanki rosołu z kury (ewentualnie z kostki)
1 mały pomidor
1/4 szklanki śmietanki 30 proc.
pomarańcza lub cytryna
dobry olej

Do plastikowej torebki wsypać mąkę, sól, pieprz, wrzucić cielęcinę pokrojoną w kostkę (2-3 cm), zamknąć torebkę i mocno potrząsać, aż mięso pokryje się cienką warstewką mąki. Na dużej patelni rozgrzać 3-4 łyżki oliwy i smażyć cielęcinę obracając, aby każdy kawałek zrumienił się lekko ze wszystkich stron. Czosnek obrać, pokrajać w plasterki, dodać do mięsa i lekko zrumienić. Przenieść cielęcinę i czosnek do niedużego, najlepiej żeliwnego garnka z pokrywką. Na patelnię wlać rosół i zagotować, starannie zeskrobując drewnianą łyżką zabrązowione cząsteczki, które przywarły do dna i boków. Wlać płyn do garnka z cielęciną. Pomidor wrzucić na chwilę do wrzątku, obrać, wydrążyć, wycisnąć sok, pokroić w małe kawałki. Obrać cytrynę lub pomarańczę ze skórki, ale bez białej warstwy (jest gorzka). Skórkę pokrajać na wąskie paski. Dodać pomidor i skórkę do garnka. Dusić na małym ogniu około godziny. Pod sam koniec zaciągnąć sos śmietanką. Nam potrawka najlepiej smakuje z kładzionymi kluskami.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Przysmak z indyka

1.5 kg piersi indyka lub kury
3 jajka
10 dag mąki
20 dag mielonych orzechów włoskich
olej
garść śliwek suszonych
150ml rumu
główka sałaty
pomarańcze
mandarynki lub grejpfruty do dekoracji

Mięso odkroić od kości, pociąć na cienkie kotlety. Lekko posolić. Jajka rozbić i roztrzepać w talerzu od zupy. Na drugi talerz wysypać mąkę, na trzeci - orzechy. Płaty mięsa obtoczyć w mące, w jajku i w orzechach. Smażyć z dwóch stron na gorącym oleju, aż się przyrumienią. Wyjąć z oleju i odsączyć na serwetkach. Przed podaniem ułożyć kotlety na wyłożonym zielonymi liśćmi sałaty podgrzanym talerzu. Udekorować cząstkami cytrusów oraz namoczonymi w rumie suszonymi śliwkami. Najlepszy dodatek: młode ziemniaki z wody, posypane posiekaną nacią pietruszki.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Placek po węgiersku

Placki:
ziemniaki
mąka
jajko
sól
cebula (w kosteczkę)
Sos z mięsem:
1 kg wołowiny lub wieprzowiny
3 liście laurowe
7 ziaren ziela angielskiego
2 sosy do pieczeni ciemnej (knorr)
przyprawa do mięsa mielonego (2 łyżki stołowe)
sól
1 ząbek czosnku
margaryna
pieprz
maggi
mąka
woda
ser

Z ciasta smażymy placki ziemniaczane. Duże, na całą patelnię i dość grube.

Mięso kroimy w kosteczkę, następnie posypujemy przyprawą do mięsa mielonego.
Całość wrzucamy na rozgrzany tłuszcz, a następnie dodajemy liść laurowy oraz ziele angielskie. Solimy oraz pieprzymy. Całość podpiekamy, a następnie dolewamy wody aby mięso się dusiło. Dodajemy przeciśnięty czosnek. Gdy mięso będzie już mięciutkie a woda odparuje całość znowu podpiekamy.

Następnie dolewamy zimnej wody, mieszamy wszystko, a następnie wsypujemy dwie paczki sosu do pieczeni (należy pamiętać aby woda nie była wrząca). Mieszamy wszystko do momentu aż sos zgęstnieje. Jeżeli sos okaże się zbyt rzadki możemy do garnuszka wsypać mąkę i dokładnie wymieszać z wodą. Sporządzony roztwór wlewamy powoli ciągle mieszając aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Jeżeli sos tego wymaga magujemy,pieprzymy (wg uznania)

Placek kładziemy na talerzu polewamy sosem z kawałkami mięsa, przykrywamy znowu plackiem i znowu polewamy sosem z kawałeczkami mięsa. Całość posypujemy startym żółtym serem.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Łazanki po węgiersku

30 dag makaronu łazanki
50 dag tłustego twarogu
15 dag przerośniętego wędzonego boczku
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
1 łyżka posiekanego koperku
sól do smaku

Łazanki ugotować w dużej ilości osolonej wody. Odcedzić. Przelać zimną wodą.

Dodać pokruszony twaróg. Wymieszać. Posolić do smaku. Podgrzać. Boczek pokroić w kostkę i przesmażyć na patelni. Polać nim łazanki.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Sałatka węgierska

250 g kabaczka,
4 strąki zielonej papryki,
4 pomidory,
1 cebula,
150 g parówek,
50 g octu z dowolnej marynaty (najlepiej z ogórków),
papryka w proszku,
sól, cukier, pieprz

Pokrojony w drobną kostkę kabaczek ugotować w osolonej i zaprawionej lekko octem wodzie na półmiękko, a następnie wrzucić na kilka minut do zalewy (marynaty), wyjąć i ułożyć w piramidkę na środku talerza, na którym będzie ta sałatka podawana.

W tym czasie wstawić na kilka minut do gorącego piekarnika strąki papryki, aby nieco zmiękły, i następnie po oczyszczeniu z pestek - pokrajać w krążki, które układa się wokół kostek kabaczka.

Następnie ułożyć wieniec z plastrów pomidora przeplatanych krążkami cebuli. Posypać wszystko pokrajanymi w cienkie plasterki parówkami. Posolić, popieprzyć, dodać jeszcze minimalną ilość cukru, skropić zalewą (marynatą) i odstawić na 1 godz. w chłodne miejsce. Przed podaniem posypać dla dekoracji papryką w proszku.

Odnośnik do komentarza
Gość Izabelin

Parówki po węgiersku

8 parówek
40 dkg pieczarek
3 duże cebule
koncentrat pomidorowy
1,5 szklanki bulionu
vegeta, szczypta majeranku i tymianku

Cebulę pokroić w kostkę i smażyć na oleju. Dodać pieczarki pokrojone w paski i dalej smażyć aż będą miękkie. Dodać parówki pokrojone w księżyce.
Zalać wszystko bulionem dodać koncentrat pomidorowy, przyprawy i zagęścić mąką.

Odnośnik do komentarza

Izabelin
Parówki po węgiersku

8 parówek
40 dkg pieczarek
3 duże cebule
koncentrat pomidorowy
1,5 szklanki bulionu
vegeta, szczypta majeranku i tymianku

Cebulę pokroić w kostkę i smażyć na oleju. Dodać pieczarki pokrojone w paski i dalej smażyć aż będą miękkie. Dodać parówki pokrojone w księżyce.
Zalać wszystko bulionem dodać koncentrat pomidorowy, przyprawy i zagęścić mąką.

Zaintrygował mnie ten przepis. Jak się kroi parówki w księżyce?

BĘDĄC MATKĄ NIGDY NIE MÓW, ŻE JESTEŚ NA COŚ PRZYGOTOWANA...

http://lb5f.lilypie.com/ItFmp2.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...