Skocz do zawartości
Forum

Objętość pobranej krwi


Rekomendowane odpowiedzi

Szanowny Panie Profesorze,
Próbowałem odszukać, ale na polskich portalach niewiele na ten temat.
Jaka jest średnia objętość pobieranej krwi w Polsce (jakie są statystyki dla innych państw w Europie) ?
Jak to się ma do praktycznego zastosowania w różnych wskazaniach.
Skoro standardem w PBKM jest minimum 20 ml - do dla jakiej wielkości (wagi) osoby taka objętość wystarczy ?
W tej sytuacji do jakiej masy dziecka jest sens taką próbkę przechowywać ?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Gdy ja pobierałam krew synka mówiono nam, że nawet 15 ml żeby przechowywać, tylko nie wiem, czy to nie był tylko takich chwyt marketingowy, a jak co do czego to okazałoby się za mało...
Z drugiej strony nie wiadomo jak potoczy się postęp medycyny i może nawet minimalna ilość okaże się skarbem ratującym życie.
Dodam tylko od siebie, że przy pierwszym synku nie udało się pobrać krwi (brak w pępowinie, dzidziuś lekko przyduszony), a za drugim razem mamy pobrane 101 ml.

http://suwaczki.maluchy.pl/li-62613.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-62612.png

Odnośnik do komentarza

WWojciech
Szanowny Panie Profesorze,
Próbowałem odszukać, ale na polskich portalach niewiele na ten temat.
Jaka jest średnia objętość pobieranej krwi w Polsce (jakie są statystyki dla innych państw w Europie) ?
Jak to się ma do praktycznego zastosowania w różnych wskazaniach.
Skoro standardem w PBKM jest minimum 20 ml - do dla jakiej wielkości (wagi) osoby taka objętość wystarczy ?
W tej sytuacji do jakiej masy dziecka jest sens taką próbkę przechowywać ?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie ma dokładnych danych odnośnie średniej objętości pobieranej krwi pępowinowej w Polsce czy Europie. Około 60% pobrań jest w przedziale 60-100 ml. Jednakże objętość nie ma żadnego znaczenia w praktycznym wykorzystaniu, ponieważ ważna jest ilość komórek, które się znajdują w pobranej krwi. Ta ilość to około 1 miliard komórek. Przy tradycyjnym przeszczepieniu potrzeba ich 20-25 mln na każdy kilogram masy ciała biorcy, czyli można powiedzieć, że przeciętna porcja w zupełności wystarczy dla 40-50 kilogramowego biorcy. Oczywiście większe porcje wystarczą na cięższych biorców. Jeżeli do przeszczepienia potrzeba więcej komórek niż mamy w dyspozycji wówczas najczęściej stosuje się dobieranie komórek ze szpiku i łączenie tych komórek z komórkami z krwi pępowinowej po to, by całkowita dawka komórek była wystarczająca. Tak zrobiono np. w przeszczepieniu u Dominiki (video poniżej). W przyszłości upowszechnią się techniki namnażania i ilość nie będzie żadnym problemem, także w zastosowaniach z obszaru rozwijającej się medycyny regeneracyjnej ilość nie będzie tak istotna. W PBKM przyjęliśmy standard dla pobrania 20 ml i 300 mln komórek w porcji.

6te przeszczepienie PBKM - YouTube

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedź,
Czyli dobrze wyczytałem, że standard 300 mln komórek wystarczy na 12-15 kg, a resztę trzeba dobierać ze szpiku. Czy są dostępne jakieś publikacje dotyczce skuteczności zabiegu z dobranymi komórkami ze szpiku vs samych komórek macierzystych - w jakim % można uzupełniać komórki macierzyste komórkami ze szpiku (dowolnie, czy jest jakaś granica) ?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...