Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "Komiks"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani,

gry planszowe i towarzyskie to nie tylko zabawa. Wpływają one na wiele cech i umiejętności, które nasze dziecko może dzięki nim rozwijać i zdobywać. Wraz z Wydawnictwem Rebel zapraszamy Was do konkursu!

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/Rebel.jpg

Do wygrania mamy 5 gier towarzyskich "Komiks":
http://kontoredakcyjne.strefa.pl/komiks_rebel.jpg

Zadanie konkursowe:
Odpowiedz do pytanie: Jakie cechy i umiejętności u dziecka rozwijają gry planszowe?

Na Wasze odpowiedzi czekamy do 1 kwietnia 2015 roku do północy. Liczą się tylko zgłoszenia z zarejestrowanych profili. Wyniki ogłosimy w ciągu dwóch dni od zakończenia konkursu.

Biorąc udział w konkursie, akceptujesz jego regulamin.

Odnośnik do komentarza

Namiętnie prowadzimy rodzinne rozgrywki planszowe ;) więc czuję się niejako "w obowiązku" ;) wziąć udział w tym konkursie (czyt. dla dzieciaków)
Gry planszowe:
-uczą podstaw liczenia (na kostce, na "skokach pionków", na kartach do gry) i prostych działań matematycznych (odejmowanie i dodawanie),
-wspomagają rozwój intelektualny,
-rozwijają spostrzegawczość i wyostrzają ;) wzrok,
-wzmagają refleks, a niekiedy uczą szybkich, zdecydowanych reakcji,
-uczą strategicznego myślenia, planowania i konsekwencji w działaniu (choć to ostatnie w zalezno9ści od gry, która czasem wymaga tez nagłych decyzji),
-uczą zdrowej konkurencji i zasad współzawodnictwa,
-wzmagają zmysł koncentracji,
-uczą cierpliwości i wytrwałości (a czasem "niektórym "gagadkom" trudno poczekać na swoją kolej)
-pomagają ćwiczyć pamięć,
-uczą budowania relacji (zarówno relacji w grze jak i relacji międzyludzkich),
-integrują i tak po prostu... cieszą
Wszystko zależy od gry i od podejścia graczy dających dziecku przykład swoją postawą.
Tak czy inaczej uważam, że gry planszowe wspierają rozwój ogólny dziecka. I nie tylko dziecka :)
Dlatego i ja nadal w nie gram ;)

http://suwaczki.maluchy.pl/li-70301.png
http://suwaczki.maluchy.pl/li-70299.png

Odnośnik do komentarza

Pamiętnik kilkulatka – czyli historia o tym, jak bardzo rozwinąłem się w ciągu jednej gry planszowej (Franek lat 5).

Jak w każdą niedzielę usiadłem z rodzicami do wspólnej gry planszowej. Oczywiście rozkładaniem poszczególnych elementów zająłem się samodzielnie. Policzmy: 3 żetony dla mnie, dla taty i dla mamy – są, pionki – są (dla mnie jak zawsze zielony), kostki do gry – są. Czy jeszcze o czymś zapomniałem? Ach tak! Obowiązkowo na stole muszą znaleźć się ciasteczka do przekąszenia w najcięższych sytuacjach. Teraz mam już wszystko. Najwyższy czas rozpocząć walkę o zwycięstwo.

Jako pierwszą aktywuję swoją spostrzegawczość.
Hmm… Wcale nie tak łatwo jest przyłapać drugiego gracza na oszukiwaniu . To jednak trudniejsze niż mi się wydawało. Bo niby skąd Tato znalazł się nagle na 6-tym polu, skoro wyrzucił na kostce tylko 3 oczka? Muszę się zdecydowanie bardziej skupić.

Zwykła plansza do gry? Mama raczy żartować. Wyobraźnio działaj!
No przecież Mamo widać, że to nie jest tylko kawałek tektury. Na tej planszy wciąż coś się dzieje, coś ożywa, coś staje się moją własnością. Jedno muszę zburzyć, żeby drugie wybudować. Czy Ty naprawdę tego nie widzisz? Tam nie przemieszcza się pionek, tylko ja!

Tak. Teraz jest dobry moment. Teraz najwyższy czas na… Super moc myślenia strategicznego!
Tato coś niebezpiecznie zbliżył się do mety. Jakby mu dopiec, żeby dotarł do niej po mnie? Jaką pułapkę na niego zastawić? W którą stronę się poruszyć, by zarówno jemu, jak i Mamie, pokrzyżować szyki? To wcale nie jest takie łatwe.

A co to? Śmieszne uczucie. Jakby coś nas z Mamusią i Tatusiem scalało.
Mama mówi, że dzięki grom planszowym, rozwija się silna więź rodzinna, która niczego innego nam nie zastąpi. Od jakiegoś czasu zaczynam rozumieć o co jej chodzi. Tatuś i Mama zawsze są dla siebie milsi i weselsi po naszych niedzielnych rozgrywkach planszowych. Ja też czuję się wtedy bardziej kochany. To uczucie jest warte więcej niż najnowszy model sterowanego samochodzika.

I co?! I co?! I co?! A nie mówiłem?! Wygrałem!!! Nikt nie miał ze mną najmniejszych szans!
Rodzice mówią, że nieco za bardzo zadzieram nosa. Ja tam jednak uważam, że rozwijam jedynie poczucie własnej wartości. Bo przecież – JESTEM NAJLEPSZY NA ŚWIECIE! WYGRAŁEM!

Moja wygrana oznacza koniec gry, więc czas pakować wszystko z powrotem do pudełka. Koniec też wpisu na dzień dzisiejszy. Do zobaczenia za tydzień. Papa.

PS. Muszę Ci się pamiętniczku jeszcze do czegoś przyznać. W ubiegłą niedzielę nie byłem taki wesoły. Przegrałem. Mamusia i Tatuś powiedzieli mi wtedy, że porażki też trzeba przyjmować z godnością. Tego też nauczyła mnie zwykła gra planszowa. Dziś przegraną bym już tak bardzo się nie przejął.

Odnośnik do komentarza

Gra planszowa (każda):

-świetny pomysł na wspólną zabawę z rodziną i znajomymi,
-śmiech,
-zabawa,
-integracja,
-zdrowa rywalizacja,
-uczy przestrzegania zasad fair play,
-mnóstwo pozytywnych emocji,
-spostrzegawczość, refleks (nie wszystkie)
-koncentracja
-pewnej samodycypliny - zaczynamy grać od początku do końca
-uczą tego, że nie zawsze można wygrywać, nie zawsze jest się najlepszym, ale to nie ma większego znaczenia, bo to jest gra, w której dobrze się każdy ma bawić

Gry planszowe dla dzieci mogą być:

edukacyjne:
-mogą uczyć liczyć, pisać, czytać,
-mogą wzbogacać słownictwo,
-mogą trenować pamięć i zapamiętywanie,
-mogą uczyć języka, nowych słówek w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, itd.
-mogą uczyć części ciała człowieka, zwierząt, ptaków
-mogą uczyć budowy kwiatów, drzew,itd.
-mogą uczyć obchodzenia się z pieniędzmi,
-mogą uczyć kolorów,
-mogą uczyć dźwięków i instrumentów, które je wydają,
-mogą uczyć informacji o kontynentach i ich mieszkańcach,
-mogą uczyć pisowni trudnych słówek, ortografii;
-mogą uczyć podejmowania decyzji i ponoszenia konsekwencji przy określonym wyborze,

Gry przygodowe:

Gry zapewniające dziecku poznanie jakieś ciekawej historii.
Zdobywanie wiedzy lub po prostu informacji o bohaterze.
Dziecko uczy się w takich grach konsekwencji, gra od poczatku do końca, by dowiedzieć jak zakończy się owa przygoda.
W takim rodzaju gier może dziecko zdobywać wiedzę o różnych zakątkach świata, o zwierzętach, ludziach.
Z pewnością są to fajne i wesołe gry, które zapewniają uśmich i radość dziecko.

Gry karciane, quizy, loterie:

Gry, które uczą refleksu, spostrzegawczości, bystrości, trochę cwaniactwa - pozytywnego i dobrego.
Gry doskolalące liczenie, zapamiętywanie, wybieganie w przyszłość (co może stać się, gdy dam taką kartę lub taką).

Gry rodzinne:

Gry, które mają na celu dobrą zabawę i wspólne zdobywanie różnych informacji, celów, wykonywania zadań.
Oferują dziecku dużo fantastycznych emocji, integrują z resztą rodziny.

Gry mogą być jeszcze:
-strategiczne,
-plenerowe,
-łamigłówki,
-klasyczne.

Ważne jest by dziecko z przyjemnością brało udział w zabawach z grami planszowymi, ponieważ wtedy może się najwięcej nauczyć.

My z przyjemnością gramy z mężem w różne gry. Często wieczorami siedzimy i gramy np. w Rumikuba, Monopol, Chinczyka, czy Dookoła Świata.
Nasz syn też powoli zaczyna sięgać po gry. Mamy nadzieję, że zimowe wieczory w przyszłym roku wspólne będzimy grać i się śmiać.

Odnośnik do komentarza

Jeszcze chciałabym dodać, że warto pamiętać, aby wybierać dla dzieciaków dobrze technicznie wykone gry.
Kształtuje się przy tym poczucie dobrego gustu i estetyka (kolory, narysowane postacie, wykonane elementy).

Ważny jest też dobór gry do wieku dziecka, by dziecko było gotowe do takiego wyzwania. By dziecko mogło odnieść sukces i nie zraziło się przsy pierwszym poznaniu z grą planszową.

Odnośnik do komentarza

Gry planszowe pozwalają moim dzieciom(10 i 5)spędzić mile wolny czas z rodzicami,dziadkami czy porzyjaciółmi.

Zamiast siedzieć przed telewizorem czy komputerem ,pożytecznie spędzają czas.Pożytecznie tzn.uczą się różnych żeczy mimochodem.Poza tym jest dużo śmiechu i co najważniejsze ,"robimy coś wspólnie".

Dlaczego warto w nie grać?

Bo gry planszowe "UCZĄ"
1.kolorów "Nogi Stonogi"

2.dodawania i odejmowania "Polowanie na robale"

3.faktów historycznych "Mali powstańcy"

4.wiedzy o zwierzętach "Fauna juniora"

5.nowych słow i poszerzenia słownictwa "Scrablle","Słowostwory"

6.ekonomi "Monopoly"

7.rywalizacji "Pędzące żółwie"

8.myślenia strategicznego "Pojedynek robotów"

9.logicznego myślenia "Pentago"

10.wytrwałości,odwagi i skupienia "Hobbit"

11.pamięci i koncentracji "Coloris"

i wiele,wiele więcej....

Gramy w gry planszowe z naszymi chłopcami (10i 5l.) ponieważ gry planszowe wspierają rozwój chłopców,rozwijają osobowść,uczą poznawać swiat i przewidywać różne sytuację.Wspomagają rozwój intelektualny ,uczą zasad wygrywania ale i trudnej sztuki przegrywania,czyli daja radość z wygranej ale i smutek z przegranej.Dostarczają nam wszystkim wiele wrażeń,rozrywki i budowania relacji.

Gry planszowe pozwalają moim dzieciom i nam rodzicom spędzić mile wolny czas .
Zamiast siedzieć przed telewizorem czy komputerem ,pożytecznie spędzają czas. Pożytecznie tzn. uczą się różnych rzeczy mimochodem. Poza tym jest dużo śmiechu i co najważniejsze ,"robimy coś wspólnie". Nasze ulubione gry planszowe to "Scrabble"-coś dla mojego 10latka i "Pędzące żółwie" w które bardzo lubi grać mój5latek."Gramy w gry planszowe z naszymi chłopcami ponieważ gry planszowe wspierają rozwój chłopców, rozwijają osobowść, uczą poznawać świat i przewidywać różne sytuację. Wspomagają rozwój intelektualny ,uczą zasad wygrywania ale i trudnej sztuki przegrywania, czyli dają radość z wygranej ale i smutek z przegranej. Dostarczają nam wszystkim wiele wrażeń, rozrywki i budowania relacji.

Odnośnik do komentarza

U nas gry planszowe to wspaniała rozrywka dla całej rodziny, zawsze siadamy ze synkiem igramy popołudniami, są świetnym sposobem na aktywne spędzanie czasu wolnego. Rozwijają myślenie, wyobraźnie i kształtują charakter dziecka. Dziecko uczy się także współdziałania w grupie oraz uczy się godnie przyjmować porażkę. Gry planszowe sprzyjają kształtowaniu pożądanych cech charakteru, uczą panowania nad sobą, wytrwałego dążenia do celu i nie zrażania się niepowodzeniami. Wspaniałą zaletą gier planszowych jest losowe wyrzucanie ilości oczek, jest to wspaniała zabawa z matematyką, gdzie dziecko uczy się liczyć! Gry uczą także sposobu pokonywania trudności. Wszystkie te cechy są ważne dla dziecko w późniejszym życiu, dlatego grajmy z dziećmi jak najwięcej w gry planszowe :-)

Odnośnik do komentarza

Gry planszowe uczą przeróżnych rzeczy nie tylko dzieci, dorosłych także. Gry planszowe to przede wszystkim to wspólne spędzanie czasu. To nauka przez przyjemność, nauka o której dziecko jak i dorosły nawet nie wie, a więc ta najfajniejsza :)
Gry planszowe uczą matematyki, logiki, strategii i dedukcji a więc rozwijają umysł ścisły. Gry planszowe rozwijają wyobraźnię a więc wpływają na myślenie abstrakcyjne.
Gry mają bardzo ważną funkcję. Uczą radości z wygranej a także smaku porażki, który jest tak częsty w codziennym życiu. Emocje, które wywołuje gra mają odzwierciedlenie w codzienności, a dzięki grom dziecko poznaje je, uczy się kontrolować i radzić z nimi, dzięki czemu lepiej funkcjonuje w grupie. Mimo, że w gry planszowe gramy wspólnie, uczą one również samodzielności. Mimo, że jesteśmy razem, to często gramy przeciwko sobie. A kiedy trzeba grę zakończyć uczą nas sprzątania i utrzymywania porządku ;)

Odnośnik do komentarza

Gdy w planszówki sobie gramy,
bardzo miło czas spędzamy.
Uczymy się mimo woli,
ile tylko czas pozwoli.
Dzieci zręczność swą kształtują
i myślenie modelują.
W kostkę na szczęście chuchają,
wyobraźnią świat poznają.
Według zasad postępują,
dzielnie porażki przyjmują.
Charakter silny budują
i emocje kontrolują.
Gdy w zespole współpracują
coraz trudniej rezygnują.
Na los szczęście swoje zdają, przegrywają, wygrywają.
I wesołe mają miny,
a to radość dla RODZINY.

Odnośnik do komentarza

Gry planszowe uczą ,łącza rodzinne i znajomych,pozwalają rozwijać wyobraznię ,oraz szanować innych,Rozwijają logiczne myślenie – wspierają analizę i syntezę, uczą jak odczytywać fakty, zmuszają do główkowania i poszukiwania najlepszych rozwiązań, uczą matematyki i ekonomii.
Pozwalają dzieciom na rozładowanie w bezpieczny sposób nagromadzonego napięcia emocjonalnego. By grać, dzieci muszą nauczyć się współpracy. Jest to dla nich bezcenna umiejętność, ponieważ w codziennym życiu obszar ten u nich jest zaburzonyGry planszowe nie wymagają źródła zasilania, Internetu, czy też dostępu do komputera. Wystarczy po prostu spakować je do samochodu, czy plecaka i zabrać na wakacje, ferie, wycieczkę, czy biwak. Sprawdzają się zarówno na plaży, w górach, w parku, nad jeziorem, czy w ogrodzie. Mamy wolne popołudnie, a za oknem zimno i aż nie chcę się wychodzić? Nie musimy się nudzić. Wystarczy wyciągnąć skarb, który niedoceniony, daję nam tyle korzyści i tyle zabawy. Dzieci będą zachwycone. I na pewno nie wybiorą gry komputerowej, wiedząc jaką frajdę przynosi stara, poczciwa tak zwana planszówka.

Odnośnik do komentarza

Gdy w gry planszowe gramy,
To nową wiedzę zdobywamy.
Uczymy się nowych państw i miejscowości,
I wtedy nawet kolega nam zazdrości,
Bo wiemy gdzie leżą Tunezja i Chiny,
I wiemy jak znaleźć na mapie Pieniny.
A gdy w chemiczne gry gramy,
To wiemy ze kwas do wody wlewamy.
Gry nauczą też nas myślenia,
I dowiemy się co robić w razie omdlenie.
Poznamy jak człowiek jest zbudowany,
A jego mózg skonstruowany.
Znaczenia nowych słów się nauczymy,
I jeszcze pamięć naszą ćwiczymy.
Więc warto w gry planszowe pogrywać,
Słownictwo i wiedzę dzięki temu zdobywać.
I grę „komiks” bardzo dostać chcemy,
Bo nowych rzeczy się z niej dowiemy.

Odnośnik do komentarza

Gry planszowe mają bardzo wiele zalet i są niezwykle edukacyjne. My lubimy je za to, że dostarczają nam masę rozrywki i grając przyjemnie, całą rodziną spędzamy wolny czas. Myślę, że to jest ich największą zaletą ;)
Uczą takich rzeczy jak:
- integracja, wzmacniają więzi rodzinne a także zbliżają do siebie grupę współgraczy kształtując i rozwijając stosunki międzyludzkie, umiejętność funkcjonowania w grupie
- rozwijają wyobraźnię, kreatywność
- planowanie i strategiczne myślenie
- spostrzegawczość
- liczenie w pamięci i w ogóle ćwiczą pamięć
- zręczność
- współpraca, czasem jest konieczna podczas gry
- zdrowa rywalizacja
- radzenie sobie z niepowodzeniami oraz na odwrót wygrywania z honorem
- języki obce – zdarza się, że gry zawierają słówka obcojęzyczne
- poznawanie świata, przyrody, historii, geografii itp.
- rozwijają inteligencję
- uczą koncentracji
- zwiększanie kontaktów interpersonalnych
- wzbogacają słownictwo
- rozwijają zainteresowania
- oswajają dzieci z koniecznością podejmowania samodzielnych decyzji
- rozwijają koordynację wzrokowo - ruchową
- odpowiedniego zarządzania czasem

Odnośnik do komentarza

Do niedawna myślałam, że gry planszowe to istny przeżytek wśród współczesnych, "omamionych" nowoczesną technologią dzieci i nastolatków, jednak nic bardziej mylnego. Ku mojej uciesze wciąż są popularne i budzą takie same, niesamowite emocje jak wówczas gdy to ja byłam dzieckiem. Co więcej zdaje się, że właśnie przeżywamy ich renesans. Nic dziwnego skoro niosą za sobą tyle niezastąpionych wrażeń, a tym samym wiele korzyści.
Gra w "planszówkę" to istny wulkan emocji - tych pozytywnych, jak radość i szczęście z wygranej, jak i tych negatywnych - smutek, żal, rozczarowanie, które niesie za sobą porażka. Ważne jest zatem, aby umiejętnie wskazać dziecku jak należy radzić sobie z niepowodzeniem, od najmłodszych lat wpajać zasadę, że nie zawsze można wygrywać, ale zwycięzców zawsze należy traktować z szacunkiem. Aby nauczyć dzieci jak wyrażać emocje, należy to robić wspólnie. Gry zatem są idealnym sposobem na spędzanie czasu, z dala od zgiełku dnia codziennego, całą rodziną. Są pretekstem do budowania więzi bliskości, do poznawania siebie nawzajem, do tworzenia atmosfery pełnej przyjaźni, partnerstwa, w której dziecko będzie czuło się bezpiecznie i opowie nam o swoich problemach, bolączkach, sukcesach. W zależności od tego, w jaką grę gramy, znajdziemy mnóstwo tematów do rozmów i możliwość poznania stosunku dziecka do pewnych wartości czy przedmiotów.
Gry planszowe wpływają na ogólny rozwój dziecka. Ćwiczą pamięć, uczą koncentracji, abstrakcyjnego myślenia, a także podstawowych czynności jak liczenie czy poszerzanie zasobu słownictwa. Z takiego, wydawać by się mogło, zwykłego grania można wynieść nową wiedzę historyczną, przyrodniczą, geograficzną.
Nieraz podczas gry dziecko musi wykazać się dobrym refleksem i spostrzegawczością, a nic tak niedoskonali tych cech jak częste ćwiczenia - np. przez "planszówkę".
Można w nie grać nie tylko z rodziną, mamą i tatą, ale kolegami ze szkoły, indywidualnie bądź drużynowo - uczą więc współpracy, sposobu na odnalezienie swojego miejsca i swojej roli w grupie społecznej. Uczą siły perswazji, przekonania innych do swoich argumentów, ale także wyważenia cudzych. Gry wpływają na umiejętność budowania strategii i rozwiązywania problemów nie tylko doraźnie, ale i dalekosiężnie.

Odnośnik do komentarza

Przyszło nam żyć i -o zgrozo- wychowywać nasze dzieci w czasach, gdy wszystko trzeba (?!) robić szybko, efektywnie i z zyskiem. Dziecko czasem przeszkadza, zawraca głowę,potrzebuje nas- nie wiedzieć czemu ;)
I dlatego pewnie w hierarchii wartości i w relacjach z dziećmi prym wiedzie często nieszczęsna... wygoda :(
Jeśli w wychowaniu idzie o literaturę- to najwygodniej zaserwować dzieciom adaptację filmową dowolnego dzieła... a co tam;
jeśli idzie o kontakt z rówieśnikami- inwestujemy w zestaw do Skype,
jeśli o wychowanie- liczymy na szkołę, świetlicę, nauczycieli... niech sobie radzą, za to im płacą, a co...
Smutne, ale prawdziwe. Znak naszych czasów.
A może by tak, drodzy Rodzice, wspólnie i kreatywnie spędzić czas z pociechami?!
Jak?... no tu z pomocą przychodzą rozmaite gry planszowe, które:
- są okazją do bycia razem- w sposób czynny i prawdziwy;
- są pretekstem do rozmowy o wartościach, rywalizacji, wygranych i przegranych sytuacjach w życiu, o...wszystkim;
- uczą: w zależności od tematyki gry: liczenia, ortografii, nazw krajów czy zwierząt; obcojęzycznych słów itp., ale też uczą przyjmować zwycięstwo i porażkę, przestrzegać norm, szanować przeciwnika...
- wzbogacają zasób słownictwa;
- doskonalą pamięć i koncentrację uwagi- jakże ważne umiejętności...
Czas wspólnych gier (z rodzicami, rodzeństwem czy kolegami) to- przede wszystkim- czas zabawy.
Ale zabawy, która niesie za sobą mnóstwo korzyści- kształci i wzmacnia relacje z drugim człowiekiem.
A...umiejętność budowania relacji z drugim człowiekiem... to najcenniejsze, co możemy dać naszym dzieciom na resztę życia...

Odnośnik do komentarza

Przedewszystkim super zabawe z dorosłymi,take zabawy są dla dzieci ważne,rozwijają myślenie,kreatywność,uczą radości z wygranych,ale czasmi muszą uczyć się niestety przegranych,do tego też podchodzimy z z abawą,chińczyk ,pchełki,wiele innych gier planszowych a rodości co niemiara,brawa podskoki i szczery uśmiech mojej pociechy,

Odnośnik do komentarza

Gry planszowe
Rozwijają mózg
Zajmują ręce
Pobudzają zmysły
Rozluźniają ciało
Są powodem do rozmów
Wyloluja dużo usmiechow
Pobudzają logiczne myslenie
Umysł się relaksu bo ma mniej rożnych bodźców
Ciało ulega rozluźnieniu
Nie wzbudzają przemocy niż gry w komputerze
Milo by było pograć z dzieckiem i pokazać fantastyczny świat gier planszowych.

Odnośnik do komentarza

Witam,
do mojej poprzedniej odpowiedzi dodaje krótki wierszyk:

Gra planszowa same pozytywne strony ma,
dla nich głowę traci, nawet nie jedna dama.
Wojtek codziennie w szkole na świetlicy w nie gra,
i twierdzi, że jest mistrzem - nikt mnie nie ogra!
W poniedziałek z Zosią i Gosią w "Memo" grał,
pamięć ma bardzo dobrą więc je szybko pokonał.
We wtorek Franek i Maniek z nim w "Chinczyka" grali,
szczęście Wojtkowi sprzyjało i ograć go nie zdołali.
W środe z Karolem "Skojarzenia" wzieli,
dużo przy tym myśleli, ale oboje zwyciężyli!
W czwartek z mamą w "Monopoly" grali,
i wspólnie tatę pokonali.
Wojtek bankierem był doskonałym,
liczył dobrze pieniądze i był bardzo miły.
W piątek w "Ortografię" cała klasa na lekcji grała,
Słownictwo swe wzbogacili i wiedzą jak się pisze : żyła.
Trudny to tydzień był dla Wojtusia,
ale jaka mądra z niego dusza!

Odnośnik do komentarza

Dużo by tu można było wyliczać ale nic nie nie będę wymyślać. Otoż gry planszowe przede wszystkim mowę rozwijają i słownictwo odpowiednie dopierają. Po drugie wyobraźnia dzieci się rozwija wręcz wyciąga się nagle jak długaśna żmija. A po trzecie no cóż gry planszowe rodziny zbliżają bo wieczory wszystkim umilają

Odnośnik do komentarza

Gry planszowe rozwijają wyobraźnię, relaksują, nie męczą wzroku, integrują i zbliżają do siebie członków rodziny.
To świetna rozrywka, przy której jest dużo śmiechu, radości i zabawy.
Przy okazji gry planszowe dają dziecku możliwość zdobywania wiedzy, kształtują jego umiejętności i sprawności, pobudzają aktywność poznawczą i twórczą, wspomagają jego społeczny i emocjonalny rozwój.

Ponadto rozwijają one u dzieci:
- uwagę,
- pamięć,
- logiczne, strategiczne i twórcze myślenie,
- kreatywność,
- procesy poznawcze,
- orientację przestrzenną,
- wolę działania,
- zdolność dedukcji,
- umiejętności społeczne i interpersonalne.

Uczą przewidywania, przestrzegania zasad, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie, uczą jak z godnością przyjąć krytykę, pogodzić się z porażką czy ustąpić w rywalizacji, uczą cierpliwości, koncentracji, wytrwałości, dociekliwości, rozwiązywania problemów oraz pokonywania trudności, wzbogacają doświadczenia, pobudzają do działania, pozytywnie wpływają na komunikację.

Poza tym gry planszowe dają dziecku możliwość przyjmowania różnych ról i pozycji w hierarchii, a konieczność czekania na swoją kolej, stawia je naprzemiennie w roli aktywnego i biernego uczestnika gry.

Można więc śmiało powiedzieć, że spełniają one wiele funkcji, m.in.:
- kształcącą (poznawczą),
- usprawniającą,
- aktywizującą,
- inspirującą,
- wychowawczą.

Jednym słowem gry planszowe są wspaniałym środkiem do rozwijania inteligencji naszych pociech i wyposażają je w umiejętności oraz cechy charakteru przydatne w dalszych etapach nauki.

Odnośnik do komentarza

Granie w gry planszowe przez dzieci wspomaga ich kontakt z rówieśnikami i budowania z nimi wzajemnych relacji,
uczy współpracy i zdrowej rywalizacji bez oszukiwania zgodnie z określonymi zasadami ale ćwiczą też takie pozytywne kombinowanie ;)
Uczą wygrywania ale także ćwiczą reakcję na przegraną i odpowiedniego dystansu do tego niepowodzenia. Ćwiczą zasady komunikacji między sobą a także zorientowanie na działania innych osób.
Granie w gry planszowe wpływa na lepszą koncentrację i umiejętność skupienia się na wykonywanym zadaniu.
Uczy sztuki planowania i konsekwencji w działaniu,
ćwiczy umiejętność przewidywania, spostrzegawczość, pamięć, logiczne myślenie a niekiedy i zręczność.
Wspomagają naukę zarządzania czasem w którym chce się zaplanowane rzeczy wykonać. Rozwijaja wyobraźnię i ćwiczą refleks.
Uczą także cierpliwości (dla młodszych dzieci oczekiwanie na swoją kolej to wieczność) i wytrwałości w dążeniu do celu (mety) nie przejmując się niepowodzeniami (np. jakieś pola na planszy które powodują potrzebę cofnięcia pionka).
Uczą podstaw matematycznych mogą też zmotywować do nauki czytania. Doskonali też sprawność małych rączek np. przy przesuwaniu swojego pionka.
Młodszym dzieciom mogą również pomóc nauczyć się i utrwalić nazwy poszczególnych kolorów albo poznać nazwy nieznanych sobie przedmiotów, zwierząt czy roślin.
Pomóc może w nauce też innych rzeczy w końcu rynek gier planszowych jest bardzo bogaty i różnorodny.

Odnośnik do komentarza

Jakie cechy i umiejętności u dziecka rozwijają gry planszowe? Pokusiłam się o ujęcie tematu w formie wiersza:
„ZALETY GIER PLANSZOWYCH
Kto kocha gry planszowe - ten nie zaprzeczy,
jak ważna jest to sprawa dla zapewnienia wszechstronnego rozwoju tak młodzieży, jak i dzieci.
Kształci bowiem pamięć i umiejętność logicznego myślenia,
każdą wolną chwilę w twórczy czas przemienia.
Odwagę i umiejętność podejmowania decyzji stymuluje,
poczucie odpowiedzialności za własne wybory kształtuje.
Nauka dyscypliny i cierpliwości jest również z tym związana,
a zasada gry „fair play” w życiu stosowana.
Radzenie sobie z przeszkodą i akceptowanie ewentualnego niepowodzenia
codziennie świat młodego człowieka w twórczy sukces zmienia…

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...