Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "Kompleks Atlantydy"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Drogie Użytkowniczki!
Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym możecie wygrać kolejną powieść od Wydawnictwa W.A.B. "Kompleks Atlantydy". Jest to powieść o wróżkach, elfach, trollach... Jak myślicie, jakie korzyści dla dzieci/młodzieży przynosi czytanie historii z takimi bohaterami?Odpowiedzcie na to pytanie i podzielcie się swoimi spostrzeżeniami, a macie szansę, że 1 z 5 egzemplarzy trafi właśnie do Was! :)
Powieść dla dzieci od 10 lat. Podobno "każda premiera nowej książki, która opisuje przygody Artemisa Fowla przyprawia o szybsze bicie serca" ;)
Zapraszamy do postowania od dziś do niedzieli, tj. 26 lutego.

Życzymy powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Gość tatus 2010

Dzieci lubią czytać baśnie, ponieważ świat ukazany w nich jest niezwykły i tajemniczy. W baśniach występują fantastyczne stwory i postaci takie jak smoki, wróżki, czarownice, elfy, skrzaty, księżniczki czy krasnoludki. Posiadają one przeróżne magiczne przedmioty takie jak różdżki, latające dywany czy czarodziejskie pierścienie.
Wyobraźnia dzieci pełna jest fantazji. Chcieliby przeżywać cudowne przygody - uwalniać księżniczki, zabijać smoki, spotkać księcia zaczarowanego w żabkę oraz zdobywać skarby. Sądzę, że świat baśni możemy nazwać światem dziecięcych marzeń. Tylko tutaj można nosić prześliczne, długie suknie i złote pantofelki. Tu można wybrać się w podróż latającym statkiem lub dywanem.
Dzieci lubią szczęśliwe zakończenia, bo mogą wtedy z ulgą odetchnąć, że bohaterowi baśni nic się nie stało. Chcą, żeby świat był dobry, a ludzie szczęśliwi. W świecie baśni spełniają się nasze pragnienia.
Czytanie baśni przez dzieci poszerza słownictwo, uczy prawidłowego formułowania myśli w wyrazy i zdania zgodne z zasadami gramatyki, uczy słuchać, rozwija wyobraźnię a także dostarcza nowych informacji o świecie.
Baśnie to bezcenny element naszego kulturowego dziedzictwa, jest najpiękniejszym darem, jaki dorosły człowiek, a zarazem rodzic może ofiarować swojemu dziecku
Każde dziecko, bez względu na wiek, czy narodowość powinno mieć codzienny kontakt z książką.

Odnośnik do komentarza

Wróżki, elfy, trolle....jaki świat byłby bez nich szary...magiczni bohaterowie to bezcenny element powieści dla dzieci i młodzieży, to oni przenoszą dziecko w świat fantazji, marzeń, pięknych snów. Kształtują dziecięcą wyobraźnie, jego kreatywne spojrzenie na świat, uczą, że marzenia w życiu są bardzo ważne, nawet te niesamowite, mało realne.
To ci bohaterowie pozwalają dzieciom "bujać w obłokach", kształtować indywidualizm, uczą co w życiu jest tak na prawdę ważne, pokazują, że nie warto za wszelką cenę dostosowywać się do większości, że warto zachować siebie, swoje poglądy, pragnienia i swój styl.
Baśniowe, magiczne istoty pokazują ważne prawdy, w fantazyjny sposób uczą życia i dodają wiary w siebie młodym ludziom.
Wróżki, elfy, trolle...mam nadzieję, że będziecie częstym gościem na na kartach powieści moich synków, w ich, snach, marzeniach, opowieściach...

http://suwaczki.maluchy.pl/li-62613.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-62612.png

Odnośnik do komentarza

Ponieważ zabawa i fantazjowanie są dla dzieci głównymi sposobami uczenia się i zdobywania wiedzy o świecie historie o wróżkach czy trollach stanowią tutaj nieocenioną pomoc. Bohaterowie tych historii aktywnie pokonują trudności i przeszkody, są pełni samozaparcia, cierpliwi, wytrwali, wiedzą gdzie szukać pomocy w miarę potrzeby i jak korzystać ze wskazówek innych. Baśnie uczą radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, a postacie w nich opisane reprezentują określony typ: dobry lub zły.
Baśnie dają nadzieję, że nawet słaby może zwyciężyć, jeśli stawi czoło przeciwnościom losu. Skłaniają do rezygnacji z dziecięcej potrzeby zależności, dają poczucie bezpieczeństwa.
Baśnie kształtują cechy społeczne u dzieci : umiejętność życia i działania wśród ludzi, współdziałanie z otoczeniem przyrodniczym, roztaczanie opieki nad słabszymi, podporządkowanie się prawom rządzącym w zespole. Wyrabiają poczucie odpowiedzialności, zaufanie, przywiązanie i szacunek dla osób dorosłych i starszych.
Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą - nieograniczonym światem,
z którego czerpiemy przez całe życie.

CZYTAJMY DZIECIOM, ABY BYŁY MĄDRE, DOBRE I SZCZĘŚLIWE.

Odnośnik do komentarza

Wróżki, elfy, trole... im więcej postaci, im bardziej się one kojarzą dzieciom - szczególnie z nietypowym strojem czy wyglądem, tym ciekawiej. Np. w Harrym Potterze występują te postacie. Dzieci w wieku 9-10 lat są nimi zafascynowane. Interesują ich nietypowe przygody, czy na miotle, czy pośród drzew, w podziemnych tunelach. Teraz, kiedy coraz mniej dzieci wychodzą na dwór się bawić z rówieśnikami, spragnione są przygód, zazwyczaj sięgają do telewizji, dlatego warto zastosować im zamiennik w postaci książki o stworzeniach nie z tego świata. Myślę, że dla dzieci i dorosłych to może być fascynująca przygoda.

Odnośnik do komentarza

W przypadku czytania baśni o wróżkach czy księżniczkach dziecko ma szansę uruchomić kreatywność i wyobrazić sobie to, co czyta mu rodzic. W głowie szkraba powstają różne obrazy – mrocznego lasu, rycerza, księżniczki, czarownicy czy domku na kurzej nóżce. Nawet wtedy, gdy czytana książka jest ilustrowana, dziecko ma szansę modyfikować obrazy i na ich bazie tworzyć własne wyobrażenia.
Czytanie baśni dzieciom wpływa pozytywnie na rozwój koncentracji uwagi, gdyż konieczne jest skupienie się przez dłuższy czas na treści czytanego tekstu, a także to czas na wspólne rozmowy dziecka z rodzicami i dyskusje na temat przeczytanych przygód czy bohaterów
Czytanie baśni stanowi okazję do bliskości między rodzicem a dzieckiem, a także świetny sposób na spędzanie wspólnego czasu wraz z dzieckiem.
Czytanie książek z opowiadaniami z różnych stron świata pozwala ukazać maluchom różnorodność na świecie, uczy tolerancji i wrażliwości na to, co odmienne. Poprzez czytanie modelujemy u dzieci pozytywne postawy i zachowania, zachęcając je w przyszłości do samodzielnego sięgania po książki.
Rodzice powinni zdać sobie sprawę, że czytanie bajek od najmłodszych lat sprzyja harmonijnemu rozwojowi swojego szkraba.
Swoją 21 miesięczną córeczkę zachęcam aby aktywnie uczestniczyła w czytaniu bajki poprzez wydawanie odgłosów zwierzątek, które występują w książce, wskazywało rysunki, ilustrujące czytaną treść. Dzięki temu córka uczy się wiązać słyszane słowa z obrazkami.

http://www.suwaczki.com/tickers/bfareepd9xnhhr2v.png

Odnośnik do komentarza

Niesamowicie podziwiam pisarzy, którzy potrafią przenieść na papier świat wykreowany w swojej głowie! Są to czarodziejskie krainy, nowe języki, nadludzkie umiejętności... lub postaci, takie jak wróżki, elfy, smoki, nimfy, bogowie, czrodzieje, trole, jednorożce czy wiele, wiele innych, o których istnieniu nawet nie pomyśleliśmy...

Cieszę się, że bajki i opowieści dla tych najmłodszych, jak i troszkę większych dzieci są tak bogate i zróżnicowane. Występowanie takiego 'przkroju różnorodnych stworzeń' pokazuje czytelnikom (bo przecież nie tylko dzieci, ale i my nimi jesteśmy! :), że na świecie żyje 'ktoś jeszcze' oprócz pięknych księżniczek i dzielnych rycerzy!
Dzieci uczą się akceptacji dla 'inności', a fantastyczne historie często niosą ze sobą mnóstwo mądrości:

Nie trzeba być pięknym aby być dobrym.
Świat jest niezwykle różnorodny i ciekawy, a my jesteśmy jego częścią. Harmonia i współpraca ma siłę!
We wszystkim co nas otacza ukryta jest magia...

:36_13_3:

http://www.suwaczki.com/tickers/0d1yyx8dpcpxb1ea.png
http://www.suwaczki.com/tickers/dqprpx9itfxz7too.png
http://www.suwaczki.com/tickers/9ltfegz27v1ws8z4.png

Odnośnik do komentarza

Wrózki, elfy, trole- oczywiście ma sens i jest koniecznym i niodłącznym towarzyszem czasu bycia dzieckiem. To świat fantazji, dobra, walki i zwycięstwa dobra nad złem, to podróze w nieznane, inne światy, to sen. Są potrzebne dziecio, które jak gabka chłoną wszelkie informacje, ale oprócz świata prawdziwego potrzebują "świata po drugiej stronie lustra", takie obcowanie kształtuje wyobraźnię, wrażliwość, ubogaca. Ostatnio mój syn zafascynował śię "Opowiesciami z Narnii" i choc potrafi odróżnić fikcje od rzeczywistości, jak sam powiedział " chciałbym mieć taką magiczną szafę w domu". I tym podsumuję i ja- ja tez bym chciała mieć taką szafę.

http://fajnamama.pl/suwaczki/7zx85kc.pnghttp://emotikona.pl/gify/pic/10zyrafa.gif

Odnośnik do komentarza

Chyba nie ma takiego dziecka, które nie lubiło by słuchać baśni i i innych fantastycznych opowieści. Bogactwo takich historii w przeróżne fantastyczne postacie począwszy od skrzatów, elfy poprzez wróżki a skończywszy na innych wymyślnych postaciach daje dziecku szerokie możliwości do rozwijania wyobraźni i kreowania w głowie własnych niepowtarzanych wyobrażeń o tych postaciach. Każdy przecież inaczej zapewne wyobraża sobie trolla czy skrzata i jest to właśnie magia baśni ,że możemy się chociaż na chwilę przenieść w ten cudowny świat. Dziecko na podstawie takich historii uczy się także rozróżniania dobra i zła bo tak jak w bajkach tak i w życiu codziennym zdarzają się zarówno pozytywne postacie jak i takie o wrogich zamiarach o czym dziecko dowiaduje się głownie z takich historii ,których forma przekazu jest odpowiednia dla małych dzieci. Takie historie dają rodzicowi bazę i podstawę do innych ciekawych dyskusji i rozmów bardzo ważnych dla małego człowieka. Czytanie takich historii uważam, że daje dziecku dużą dawkę wiedzy i pewność że będzie w przyszłości lepiej radziło sobie w szkole:). Bardzo ważnym atutem takiego wspólnego czytania przynajmniej jak dla mnie, jest mile i pożytecznie spędzony czas z moim dzieckiem:)

Odnośnik do komentarza

Czytanie książek o bohaterach fantastycznych takich jak trole, elfy, wróżki pobudza intelekt i rozwija wyobraźnię dziecka. W tego typu bajkach są zarówno dobre jak i złe moce, te drugie zawsze przegrywają z dobrem. Bajki sprawiają, że świat realny miesza się z fantastycznym i razem tworzy zrozumiałą dla dziecka całość. Postacie typu trole, elfy, wróżki, czarownice stanowią część ich świata, w którym ożywają przedmioty, zabawki. Te wszystkie postacie przedstawiają wiele wartości, które pomagają dzieciom oddzielić dobro od zła. Wiedzą w pózniejszym życiu jak należy postępować, a czego unikać.
Dzieci uczą się opanowywać emocje i swoje obawy i nawet zła czarownica może okazać się nie taka straszna. Stają sie bardziej aktywne i bardziej otwarte na świat i nowo poznane fantastyczne postacie. Poprzez czytanie takich książek uczą sie wartości moralnych. Często postacie fantastyczne wpływają na postawę, uczą tolerancji np dla brzydkich troli.
W świecie bajek można spotkać przyjaciół, przeżyć wspaniałe przygody a przede wszystkim pozbyć się lęku. Dzieci zachwycają się postaciami fantastycznymi ponieważ mają one ludzkie cechy charakteru, są odważni , tchórzliwi, skromni pracowici.
W bajkach nie tylko dobro zwycięża zło, często ten kto jest mały i słaby wygrywa z silnym i potężnym. A to budzi w dziecku nadzieję i uczy optymizmu. Irracjonalne postacie pokazują dzieciom jakie wartości są cenione, pokazują kogo i za co spotyka nagroda lub kara. Wśród tych bohaterów jest wielu godnych naśladowania, z którymi dzieci uwielbiają się identyfikować. Pomaga to im pokonać przeszkody, odnieść zwycięstwo .

Odnośnik do komentarza

Wróżki, elfy, trolle czytanie o takich bohaterach to furtka do zaczarowanego świata fantazji, podarowanie dzieciom wędrówki w cudowny i bajkowy świat, można zafundować sobie i swoim maluchom wkroczenie w świat niesamowitych postaci i wydarzeń. Dzięki czytaniu baśni dziecko staje się lepsze, bogatsze wewnętrznie, jest to wspaniały sposób na wzmacnianie jego pomysłów i fantazji dostarcza także dziecku wiele informacji o zjawiskach i sprawach dla niego nieznanych i niedostępnych w doświadczeniach życia codziennego. Dzięki takim postacią dziecko przeżywa przygody, jakie nie mogłyby mu się zdarzyć w życiu realnym. Pobudza to ciekawość świata i rozwija dążenia poznawcze.

"Prosiłam o wszystko by cieszyć się życiem, dostałam życie by cieszyć się wszystkim"
http://darmowe-probki.blogspot.com/
http://beautydream00.blogspot.com/
zapraszam :)

Odnośnik do komentarza

Wróżki ,elfy, trole... To Swiat zaczarowany dla dzieci jak i dla dorosłych.. Tak, nawet niektórzy z Nas wracaja do naszych ulubionych książek z tymi postaciami i czytamy je naszym dzieciom. U Nas czasem też czytamy bajki o krasnoludkach, czy też o wróżkach - bo w dzieciństwie np ja czy S. Bardzo lubilismy je.
Ale u Nas jest tak że narazie moje dzieciaki tak słuchają bez zainteresowania, krzyczą, nie słuchają i wogole wiele wiele innych spraw typu zamykanie i wyrzucanie książek.. To właśnie chyba te elfiki tak mają- może jak dzieci beda starsze? ;)
bardziej Róża sięga po przypowieści Biblijne.. Czy bajki z obrazkami zwierząt, ba nawet ostatnio encyklopedie czyta po swojemu:) sobie i bratu;)

Jednak wróżki czy elfy to swiat dla dzieci starszych:) dlatego może nie umiem napisac o korzysciach z czytania tego typu bajek bo moje dzieci są za małe.. Nie rozumieją o co chodzi.. Dla mnie jednak istnieją wróżki te dobre i zle, pomogły mi w różnych przeciwnościach losu- choć niektórzy mówią że to bajki. Ale po coś poprostu zostały wymyślone. Żeby pomagać Nam budować swoją wyobraźnię, czy swoje Ja w sobie:) to tak jak z przyjacielem na Niby:) tak tak..:)

Odnośnik do komentarza

Czytanie bajek, w których występują wróżki czy elfy przynosi dzieciom bardzo wiele korzyści. Jak dla mnie najważniejszą z nich jest fakt, że dziecko uczy się, iż istnieje świat realny i świat wymyślony. Czytanie takich bajek ułatwia rodzicom wytłumaczenie dziecku, że w książkach i filmach wiele rzeczy jest wymyślona i nieprawdziwa. Małym dzieciom czasem trudno odróżnić świat rzeczywisty od wymyślonego.

Drugą korzyścią jest znakomity rozwój wyobraźni dziecka i jego postrzegania świata. Najwspanialszym przykładem jest postać świętego Mikołaja, w którą wierzy prawie każde dziecko. Dzięki temu święta są dla maluszków magicznym czasem, a rodzice starają się jak najdłużej utrzymać taką wiarę u dziecka.

Ja mojej Sanderce czytam książeczkę "Czy to bajka czy nie bajka". Już sam tytuł skłania do zastanowienia się czy to co będzie opisane jest prawdą. W książeczce opisane są krasnoludki, które pomagają w codziennych obowiązkach.

Warto czytać książki o zaczarowanym świecie, dzięki temu pomagamy naszym maluszkom wierzyć w piękny i zaczarowany świat a nie tylko szarą rzeczywistość.

http://www.suwaczki.com/tickers/nzjdgywl5lopj6o9.png
http://www.suwaczki.com/tickers/iv092n0azzw9lniu.png

Odnośnik do komentarza

Historie o wróżkach, elfach, trollach przenoszą małego czytelnika w świat nieznany, pełen fantazji i niepojętych sytuacji. Ukazują, że istnieje coś jeszcze oprócz domu, szkoły, podwórka. Są zachętą do poznawania czegoś nowego, rozwijają wyobraźnię. Oprócz rozrywki dostarczają morze emocji i pokazują, że w marzeniach można być kimś innym.

Odnośnik do komentarza

Myślę, że każde dziecko lubi czytać bądź wsłuchiwać się w baśnie. Czytając książki pobudzamy ich wyobraźnię, pomagamy im ujrzeć daną opowieść swoimi oczami.
Baśnie i bajki mają to do siebie, że ich świat jest nierealny, a postacie są wymyślone. Każde dziecko z osobna wyobraża sobie w inny sposób bohaterów, ich wygląd, głos itp To od dziecka zależy jak to będzie wyglądało. Dzieci i nie tylko lubią wierzyć, że dobro i pozytywni bohaterowie zwyciężą nad złem i przemocą. W bajkach zawsze Ci dobrzy pokonają tych złych. A za zło czeka kara. Myślę, że dobrze jest uświadamiać dzieciom, że za robienie złych uczynków zawsze spotka je kara. Dzieci też w pewien sposób uczą się jak sobie radzić z przeciwnościami losu czy też ze złem. Poznają świat, emocje, cechy nie tylko te pozytywne, także i te negatywne. Niestety świat jest złożony z dobrych i złych ludzi, dlatego warto oswajać dzieci z nim. Czytanie baśni rozwija wyobraźnię, pozwala im fantazjować, poznawać siebie, świat, pokonywać problemy, rozwija jego twórczość, a także pozwala pokazywać siebie. Więc czytajmy!

Odnośnik do komentarza

Każda baśń i ta z trollami i wróżkami jest dobra, bo przenosi w świat fantazji, pobudzając wyobraźnie młodego czytelnika. Im bardziej tajemniczo, tym bardziej książka zachęca do czytania i choć czasy się zmieniają, to chyba każdy z nas marzył, żeby choć raz przenieść się do zaczarowanej krainy. Jak byłam dzieckiem chciałam podróżować z bohaterami niekończącej się opowieści i długo było to moim pragnieniem. W świat dziecka ostatnimi czasy wprowadził mnie "Harry Potter", bo czekałam na każdą kolejna książkę jak dziecko, a jak już ją dostałam to póki jej nie skończyłam, wszystko było z boku. Każda książka, która zachęci w dzisiejszych czasach, kiedy wszystko jest podane na tacy w internecie, dzieci i młodzież do czytania jest dobra, ponieważ pobudza myślenie i fantazję i już czytanie od najmłodszych lat zaowocuje. Sama mam małe dzieci (4 lata i 11m.) i etap baśnie to w naszym przypadku " Bajarka Opowiada" (uważam, że fantastyczna książka!!!), ale zabrałam opini 10 letniej córki kuzynki, która czyta na prawdę dużo, pytając dlaczego lubi baśnie. Odpowiedz była krótka:"ciocia, bo życie codzienne jest szare, a to jest takie kolorowe i magiczne, no i na co dzień nie latam latającym dywanem :)"

Odnośnik do komentarza

Dziękujemy za ciekawe odpowiedzi:)
Jakbyśmy mogli, przyznalibyśmy nagrody wszystkim, jednak 5 egzemplarzy to zdecydowanie za mało ;)
Zdecydowaliśmy, że tym razem nagrodzeni zostają:

1. lucyna1
2. pero33
3. tatus 2010
4. kotek23
5. gosiatko81

Gratulujemy! Prosimy zwycięzców o przesłanie adresów do wysyłki nagród na konkursy@parenting.pl

Pozdrawiamy!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...