Kadrowa

Wyższa pensja w styczniu

asia78

asia78

Witam!!

Chcialam zapytac o nastepujaca rzecz, bo wysychalam jednym uchem i tylko polowy. Wczoraj na tvn24 (chyba) mowili, ze jak pracownik zdecyduje sie na wyplate pensji grudniowej w styczniu to ma szanse na wieksza, bo jest zmiana przepisow podatkowych. Czy Pani tez cos takiego wie?

--

http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjIxM7M0VrIGXDAS1AKo39.png
http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjIxM7M0UrIGXDAS0QKn52.png
http://anderkowa.posadzdrzewo.pl

287 asia78 Kobieta, 36 lat, Lublin

Odpowiedzi znajdują się poniżej

A.Rutkowska

A.Rutkowska

Witam
W zeszłym roku też chodziły takie pogłoski. Wydaje mi się, że nie od pracownika zależy kiedy dostanie wynagrodzenie tylko od wewnętrznych przepisów w zakładzie pracy a jeśli takich nie ma to reguluje to kodeks pracy. Pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie najpóźniej do 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Jeśli w twoim zakładzie pracy dają taką możliwość to może warto poczekać z wynagrodzeniem do stycznia. Najlepiej poinformowana powinna być księgowość w zakładzie pracy. Trudno mi powiedzieć czy wyższe wynagrodzenie jest możliwe w styczniu za grudzień. Może w prywatnych firmach mają na to jakiś sposób. Niewiele mogę pomóc w tym temacie.

--

2189 a-rutkowska Kobieta, 0 lat
A.Rutkowska

A.Rutkowska

Możliwość przesunięcia wypłaty wynagrodzenia za pracę na początek kolejnego miesiąca nie może stanowić naruszenia przepisów prawa podatkowego. Zgodnie bowiem z regulacjami Kodeksu pracy, wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w stałym i z góry ustalonym terminie, nie później jednak niż do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. W związku z tym, przesunięcie wypłaty wynagrodzenia za pracę o kilka dni w celu zmniejszenia zaliczki na podatek dochodowy nie należy poczytywać za obejście prawa. Ponadto przesunięcie wypłaty grudniowej na styczeń 2009 r. jest także korzystne dla pracodawcy, albowiem rok obrachunkowy pokryje się w takim przypadku z kalendarzowym.

Warto pamiętać, że pracodawca obliczając wysokość zaliczki na podatek za styczeń w przypadku wypłaty w tym miesiącu wynagrodzenia za 2 miesiące (np. grudzień 2008 r. i styczeń 2009 r.) może zastosować tylko jedne koszty uzyskania przychodów oraz jedną kwotę zmniejszającą podatek. Stawki te mają bowiem zastosowanie do przychodów osiągniętych od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca.

--

2189 a-rutkowska Kobieta, 0 lat