Skocz do zawartości
Forum

Czy jesteś mamą konsekwentną?


Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy watek. I bardzo trudny.
Tak jak trudne bywa czasem konsekwentne działanie.
U mnie: bywa różnie, ale... STARAM SIĘ.
Jak wiadomo życie i sytuacje weryfikują niekiedy moją konsekwencję względem dzieci. Oczywiście konsekwentne wychowanie jest jak najbardziej pożądane, ale czy we wszystkich dziedzinach... nie jestem pewna.

Staram się konsekwentnie realizować wymierzone synom kary (np. brak dostępu do tv czy zakaz wychodzenia z pokoju) mimo robionych przez nich słodkich oczu. Konsekwentnie staram się też doprowadzić do końca realizowane z nimi "projekty" (np. naukę czytania czy poprawnej wymowy) mimo np. braku czasu czy sił.
Ale... czasem jestem w stanie ustąpić bo wychodzę z założenia, że:
primo-dziecko też człowiek, więc MOŻE mieć rację,
secondo-dorosły też człowiek, może się mylić,
terzo-czasem-w niektórych dziedzinach-ważny jest kompromis wypracowany z dzieckiem.

Myślę, że czasem konsekwentne postępowanie rodziców, przekonanych o WŁASNEJ racji może zaburzyć dopiero co kształtującą się osobowość dziecka. Zwłaszcza, jeśli owi rodzice nie do końca mają rację - tylko komu to oceniać?

Moim zdaniem: zdrowa konsekwencja, choć czasem trudna, daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i zaufania do rodziców, że cokolwiek by się nie działo oni będą jak skała :)

Także odp. na pytanie: staram się ;)

http://suwaczki.maluchy.pl/li-70301.png
http://suwaczki.maluchy.pl/li-70299.png

Odnośnik do komentarza

Staram się być konsekwentna.
Gdy dziecku powiem, że będzie tak, albo tak, jeżeli on nie zmieni zachowania. To zwykle nie muszę tego powtarzać, bo wie, że mama "nie kłamie". Kiedyś prosił, żeby jednak bajkę włączyć, choć coś zbroił. Zapytałam, czy chciałby mamę kłamczuchę. Powiedział, ze nie. Wobec tego musiałam dotrzymać słowa. Od tej pory wystarczy, jak przypomnę, że nie będzie bajki/słodyczka, a mama nie kłamie... Wystarczyło raz dotrzymać słowa.
Trzeba tylko pamiętać o tym, jaką się wymierza karę. Żeby siebie nie ukarać (jak słyszę mamy, które mówią w piaskownicy latem, że jak natychmiast dziecko nie przestanie rzucać piaskiem, to natychmiast wracają do domu i dziś nie wyjdą, to w zasadzie współczuję tym matką, jeżeli rzeczywiście chcą być konsekwentne :P ). Nie można też milion razy reagować na tę samą sytuację "nie rób tego, bo pójdziemy do domu..." i wciąż zostawać. W takiej sytuacji dziecko się uczy, że rodzic rzuca słowa na wiatr. Mówi, że pójdziemy, ale i tak nie pójdziemy, bo mama chce sobie porozmawiać z dorosłymi...
Trochę chaotycznie, ale mam nadzieję, że w miarę zrozumiale napisałam ;)

Odnośnik do komentarza

Ogólnie uważam siebie za konsekwentną osobe. Z mężem staramy sie nawzajem dyscyplinowac, zeby nie ulegac małej ;) chociaż czasami - wiadomo- jak taki kociak ze szreka ci popatrzy tymi ślepkami w oczy to aż sie serce kruszy ;) To chyba normalne, najwazniejsze to grunt, zeby nie przekraczac tej cieniutkiej granicy miedzy pobłażaniem czasami a rozpuszczaniem!!

Odnośnik do komentarza

No i ja przeżywam jak mały płacze,obojętnie z jakiego powodu,ale staram się mu tłumaczyć że czegoś nie wolno.Mój mały jest strasznie za kinder jajkami ,kupię mu owszem ale on by chciał codziennie,tłumaczę że lepiej kupić coś innego -rozumie,nie żałuję mu,ale to jest jednach droga rzecz ze względu na zawartość

Odnośnik do komentarza

hmm ciężki temat staram się .. mocno się staram.. przy realizowaniu zadanej kary czy groźby owej kary, nie daniu się na wymuszenie płaczem, krzykiem czy słodkimi słówkami .. różnie wychodzi ale jedno jest pewne lepiej mi to idzie niż mężowi :P on jest bardziej podatny szczególnie na tą młodszą która go rozbraja raz dwa i to już niestety świadomie .. więc u nas ja jestem ta "zła" :P

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...