Skocz do zawartości
Forum

Prawa dzieci - za dużo czy za mało?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jaką znajomość swoich praw mają dzieci, bo z dziećmi nie mam dużo do czynienia. Natomiast zgodnie z maksymą, że nieznajomość prawa szkodzi, uważam, że dzieci powinny mieć wiedzę na ten temat. Myślę, że tu jest duże pole do popisu dla placówek edukacyjnych (szkoły, przedszkola), bo choć moje osobiste zdanie jest takie, że w pierwszej kolejności taka wiedzę powinni przekazywać rodzice, to wiadomo jak jest. Nie każdy ma świadomość jakie są prawa dziecka i nie każdy chce taką wiedzę dziecku przekazać. Niektórzy nadal uważają, że "dzieci i ryby głosu nie mają" :(

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem również dzieci powinny znać swoje prawa. W jakim stopniu tak jest, trudno to określić, bo moim zdaniem zależy to od wielu czynników: wiedza rodziców i ich sposób traktowania i podejście do tego zagadnienia, środowisko, szkoła itp.
W szkole powinno się także dziecku przekazywać tę wiedzę, od wychowawcy, nauczyciela także wiele zależy. Ja staram się przekazać dzieciom to, co uważam za ważne, przydatne, o czym powinny wiedzieć.
Dziewczynki już trochę tej wiedzy mają, ode mnie i ze szkoły. W miarę upływu czasu będą miały jej więcej, z mojej strony na pewno...
Jak wygląda sytuacja gdzie indziej, nie wiem...
Ubiegły rok był poświęcony Januszowi Korczakowi, wspaniałemu pedagogowi i przyjacielowi dzieci.
To on przyczynił się do nagłośnienia i poszanowania ich praw.
Największym osiągnięciem Polski w tej dziedzinie jest zaproponowanie i opracowanie Konwencji o prawach dziecka w 1978, przedstawienie jej ONZ i uchwalenie, na co wpływ miała postawa Starego Doktora. O nim można by pisać bardzo wiele, po prostu kochał i szanował dzieci, rozumiał jej, jak nikt przed nim, nawet umarł z nimi...
Myślę, że wspomniano o nim w szkołach szczególnie starszym dzieciom....
Wydaje mi się, być może się mylę, ale ostatnio więcej się mówi o prawach dziecka...

Odnośnik do komentarza

Dokładnie, tragedia jeśli chodzi o respektowanie, ale też częste negowanie tych praw. Oczywiście w imię "dobra dziecka" i żeby nie wyrosło na "rozpuszczonego bachora". A prawda jest taka, że to rodzice/opiekunowie są wzorem dla dziecka i to jak my je traktujemy, ono przeniesie na kontakty z innymi ludźmi.

Odnośnik do komentarza

Jedno wiem na pewno. Wszystkie dzieci mają prawo do życia w zdrowiu i szczęściu, a niestety surowy los im na to nie pozwolił. W dodatku nie ma pieniędzy na ich leczenie. Wystarczy poznać historie podopiecznych Fundacji Szlachetny Gest https://szlachetnygest.pl , aby przekonać się, jaka jest niesprawiedliwość. Wbrew wszystkiemu ja i moi bliscy gorąco ich wspieramy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...