Skocz do zawartości
Forum

obrzezanie w Afryce...


maura

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie przed chwilą skończyłam oglądać na Planet szokujący reportaż o obrzezaniu dziewczynek w Afryce. Unicef i kilka innych organizacji od lat walczą z tym barbarzyńskim "zabiegiem" wykonywanym najczęściej dziewczynkom przed zamążpójściem (mniej więcej w 13,14 roku życia) choć na filmach były pokazane dużo młodsze dziewczynki. Zabieg jest wykonywany przez znachorki, na prośbę matki dziecka, bez znieczulenia, bez higieny... Ranę spinają kolcami akacji i wiążą dziecku nogi na 4 tygodnie żeby rana się zrosła. Wszystko to dla mężczyzn, którzy uważają, że nieobrzezane narządy kobiece są obrzydliwe, a nieokaleczona w ten sposób kobieta nie daje rozkoszy i jest nie do ujarzmienia bo zachowuje popęd seksualny. Podobno mimo ogromnego postępu jaki wywołała edukacja społeczeństw afrykańskich i tak jeszcze dziennie wykonuje się ok.6000 zabiegów. Szczęście mają dziewczynki, którym się to robi w gabinetach ginekologów ze znieczuleniem. Obrzezane dziewczynki już jako dorosłe kobiety często umierają podczas porodu lub ich dzieci. Piszę o tym ponieważ jeszcze nie opadłam z emocji. Chyba nigdy nie zapomnę tych krzyczących z bólu dziewczynek... Jak matka, która sama doznała tego bólu zresztą może pozwolić by jej własne dziecko przeszło taką traumę? Jestem w szoku...

Odnośnik do komentarza

maura mialam dokładnie takie same emocje jak Ty kiedy czytałam ksiązki i ogladałam materiały na ten temat :(
Niby edukacja idzie na przód, ponoć wsród rodzin bogatszych i wykształconych odchodzi sie juz od wszelkich zabiegów tego typu, ale bieda jest tam dominujaca i wsród "plemin" zyjacych gdzies na wsiach to popularne wsiaż :( i to bardzo martwi
nie mowiac własnie o bólu tych dziewczynek zresztą chłopców tez.
Masakra.
Nalezy wierzyc, ze Unicef dotrze do nich wszystkich i zaprzestanie takim praktykom.

Odnośnik do komentarza

wiecie co? Ja też czytałam i miałam świadomość od lat, że tak jest głównie wśród plemion na wsiach ale co innego jest przeczytać a co innego zobaczyć w reportażu filmy kręcone amatorską kamerą... Tego się nie da opisać słowami... Już samo oglądanie to trauma a co do piero przeżycie tego... Wczoraj dziękowałam bogu, że urodziłam się w Europie...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...