Skocz do zawartości
Forum

Umowa na czas określony:(


Rekomendowane odpowiedzi

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177§ 3 Kodeksu pracy).

Nie ma dla mnie większego szczęścia niż świadomość, że moje dzieci s

Odnośnik do komentarza

Spokojnie, nawet gdyby pracodawca Cie zwolnił, albo sama złożyłabys wypowiedzenie, nie wiedzac ze jestes w ciazy, masz prawo powrotu do pracy albo żadania przywrócenia do niej. Wystarczy wówczas, że przyniesiesz zaswiadczenie, ze w chwili wypowiadania umowy byłas w ciazy. Kobieta ciezarna jest szczególnie chroniona i naprawde trudno ja zwolnic (dlatego jest taka "niebezpieczna" dla pracodawcy). Zaswiadczenie oczywiscie warto zaniesc, ale z doswiadczenia wiem, ze bywaja sytuacje, kiedy człowiek wolałby, zeby pracodawca dowiedział sie jak najpózniej :( Wtedy mozna sie troche wstrzymac, zeby np. oszczedzic sobie, przynajmniej w pierwszym trymestrze, nerwów zwiazanych z "ciezka" atmosfera w pracy. Ja tak zrobiłam. Oczywiscie jesli nie wykonujesz zawodu w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia albo wymagajacych wyjazdów słuzbowych lub nie jest to praca zmianowa. W tych wypadkach warto zaniesc zaswiadczenie wczesniej, zeby skorzystac z przywilejów przysługujacych ciezarnej.

Odnośnik do komentarza

MADZIA_8209
Zaświadczenie najlepiej jest oddać jak najszybciej. Żeby później nie było niepotrzebnych nieporozumień i żeby zaoszczędzić sobie stresu. Tak masz pewność, że pracodawca jest poinformowany i musi na Ciebie uważać, bo on w tym czasie za ciebie odpowiada. pozdrawiam

Spokojnie. Nie jest tak, ze przy umowie na czas nieokreslony pracownica chroniona jest od razu, a na czas określony od 3 miesiąca?

Zainteresowana, lepiej zadzwoń do PIPy i się upewnij, czy jak dasz zaświadczenie przed 3 miesiącem, to czy pracodawca nie będzie miał możliwości szybciutko Cię zwolnić.

Umowa kończy się po 3-cim miesiącu, więc ja nie wiem, jak to jest.

http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/v/vgsx049lm.png

Odnośnik do komentarza

słoneczny_blask

Zainteresowana, lepiej zadzwoń do PIPy i się upewnij, czy jak dasz zaświadczenie przed 3 miesiącem, to czy pracodawca nie będzie miał możliwości szybciutko Cię zwolnić.

Umowa kończy się po 3-cim miesiącu, więc ja nie wiem, jak to jest.

Te trzy miesiace to minimum. Funkcjonuja one, zeby chronic pracodawce przed sytuacja, gdy kazda kobieta migałaby sie od zwolnienia powołujac sie na ciaze. To ma byc co najmniej trzy miesiace, a z tego co widze, skoro Zaintersowana jest juz w ósmym tygodniu, to spokojnie sie w tych widełkach miesci. Mozesz wiec bez strachu ze Cie zwolnia chwalic sie swoim szczesciem :)

Odnośnik do komentarza

dzirewczyny moja siostra byla w takiej sytuacji dokladnie.miala na 3 miesiace na okres probny i zaszla w tym czasie w ciaze.zadzwonila wiec do pip i tam powiedzieli ze dopiero jest chroniona po skonczonych trzech miesiacach ciazy tj 12 tydzien ciazy.wiem to na pewno .co moge poradzic?powiem jak ona to zrobila.nic nie mowila pracodawcy bo by ja wywalil tylko poszla do lekarza i przedstawila sytuacje.ten wpisal w karcie bole brzucha ciaza zagrozona i jakies tam badania zlecil dodatkowo i siorka dostala zwolnienie na miesiac czasu.po tym dokladnie czasie poszla jeszcze raz dostala dla pewnosci na dwa tygodnie jeszcze i juz pracodawca nie mogl nic zrobic bo w swietle prawa umowa zostala przedluzona do dnia porodu potem na macierzynski z zusu no i tyle.na zwolnieniu lekarskim pracodawca tez nie ma prawa zwolnic dlatego.lekarz dal zwolnienie.
Prawa kobiet w ciąży w pracy

Odnośnik do komentarza

krysiak
Te trzy miesiace to minimum. Funkcjonuja one, zeby chronic pracodawce przed sytuacja, gdy kazda kobieta migałaby sie od zwolnienia powołujac sie na ciaze. To ma byc co najmniej trzy miesiace, a z tego co widze, skoro Zaintersowana jest juz w ósmym tygodniu, to spokojnie sie w tych widełkach miesci. Mozesz wiec bez strachu ze Cie zwolnia chwalic sie swoim szczesciem :)

Ale to działa od 3-ciego miesiąca, czy po skończeniu 3-ciego miesiąca? Jeden miesiac ma średnio 4,33tygodnia, więc w 8-mym tygodniu jest się w 2-gim albo 3-cim miesiącu. Jeśli praca w żaden sposób nie naraża dziecka, to po co się afiszować za wcześnie? Co innego, gdyby były tam czynniki szkodliwe.

Edit: Doczytałam, co napisała Mama Aniołka i poczekaj jeszcze :) Dla pewnści zgłoś w 13 tygodniu najwcześniej i już.

Jeśli są w pracy jakieś czynniki, które mogą narazić maleństwo, to zadzwoń do PIPy i spytaj, czy możesz się na to powołać:

anya
Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177§ 3 Kodeksu pracy).

http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/v/vgsx049lm.png

Odnośnik do komentarza

Na Twoim miejscu powiedziala bym pracodawcy jak najszybciej ze spodziewam sie dziecka. Jesli to przed nim ukryjesz to moze miec pretensje. Kolezanka tez zataila przed pracodawca ze jest w ciazy, poszla na chorobowe i ten powiedzial jej ze po porodzie juz nie ma co w pracy szukac!! A gdyby powiedziala to moze by nie byl taki surowy i poprostu przedluzyl umowe. Mam jednak nadzieje ze u Ciebie wszystko pojdzie ok i po macierzynskiem spokojnie bedziesz mogla wrocic na swoje stanowisko pracy:)

Odnośnik do komentarza

a ja mam umowę do listopada 23, na razie mój termin porodu wychodzi na 10 listopad! Ale moje pytanie związane jest nie z przedłużeniem umowy tylko z tym, że mam umowę na 1/2 etatu, ale pracuje cały( za co mi płacą),+ bonus który wypracuje, składki są odprowadzane do zusu od całości a nie od tego tylko co mam na umowie !
PYTANIE: czy gdybym poszła na L4 w przyszłości to będą mi płacić od tego co mam na umowie, czyli 1/2 etatu,czy od całości która zarabiam de facto?

Odnośnik do komentarza

Justyś
a ja mam umowę do listopada 23, na razie mój termin porodu wychodzi na 10 listopad! Ale moje pytanie związane jest nie z przedłużeniem umowy tylko z tym, że mam umowę na 1/2 etatu, ale pracuje cały( za co mi płacą),+ bonus który wypracuje, składki są odprowadzane do zusu od całości a nie od tego tylko co mam na umowie !
PYTANIE: czy gdybym poszła na L4 w przyszłości to będą mi płacić od tego co mam na umowie, czyli 1/2 etatu,czy od całości która zarabiam de facto?

w moim Zusie powiedzieliby że od całości- tzn. średnią z 12 miesięcy pracy.
Np: pracujesz 7m-cy, zarabiasz w sumie 1000zł i od tej kwoty pracodawaca płąci ZUs- czyli Zus bierze pod uwage średnią ( w tej sytuacji Twoja średnia to 1000zł) i taka kwotę Ci wypłaca.
U mnie nie ma znaczenia, że na umowie ma sie 500zł a dostaje 1000zł, no chyba że pracodawaca nie płąci składek.
Mam nadzieję, że zrozumiale napisałam.

Odnośnik do komentarza

bardzo zrozumiale, więc się cieszę bo różnica jest dostać 730 brutto na l4, a np 2000 brutto, przez to chciałam jak najdłużej ciągnąc w pracy a teraz wiem ze jak tylko cosik nie będzie mi oki to pójdę na l4, na razie powiedziałam ze chce pracować do końca czerwca, myślę że to fair, no i maja dużo czasu żeby zastępstwo sobie załatwić!

Odnośnik do komentarza

ja również mam umowę na czas określony i z tego co wiem pracodaca nie może cię zwolnić od momętu kiedy sama go poinformujesz o ciąży.Jeśli cię zwolni możesz założyć mu sprawę w sądzie,bo kobieta jest teraz chroniona od pierwszego dnia zajścia w ciąże i potrzebowała byś jedynie zaśiadczenie od lekarza od kiedy jesteś w ciąży by móc udowodnić że w momęcie zwolnienia byłaś już chroniona,musiał by przedłużyć ci umowę i wróciła byś do pracy.Natomiast jeśli wolisz obejść się bez sądów przedstaw pracodawcy zaświadczenie o ciąży jak najprędzej i umowa zostaje automatycznie wydłużona do czasu porodu.

http://www.suwaczek.pl/cache/7ae1cf3e1e.png
http://www.suwaczek.pl/cache/41439b0e6b.png

Odnośnik do komentarza

jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie,jeśli masz dobrego i wyrozumiałego lekarza to mozesz iść w kazdej chwili.Ja jestem w 12 tyg i juz od tyg siedzę na zwolnieniu w domu bo szef dążył do tego żebym sama się zolniła i już powoli tego niewytrzymywałam.Teraz znowu mi się wygraza ze nie zapłaci mi za zwolnienie,jeśli tego sobie nie przemyśli będę zmuszona udowodnić mu że jednak zapłaci

http://www.suwaczek.pl/cache/7ae1cf3e1e.png
http://www.suwaczek.pl/cache/41439b0e6b.png

Odnośnik do komentarza

Pracodawca nie może wypowiedzieć Ci umowy do koca ciąży.. Potem to już od niego zależy, albo przedłuży Ci umowę, albo zwolni..
Fajnie gdyby przedłużył Ci umowę chociaż na czas macierzyńskiego, bo nie wiem czy zasiłek macierzyński będzie Ci przysługiwał po zwolnieniu z pracy..
A jeśli chodzi o zwolnienie L4 to ja byłam od 6 tygodnia ciąży..
Pozdrawiam

http://www.suwaczek.pl/cache/7a61423504.png

http://www.suwaczek.pl/cache/73ef5b1ebc.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...