Skocz do zawartości
Forum

kłopotliwa babcia


Gość nataliaa2606

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nataliaa2606

Witam
Jestem mamą 15 miesięcznej Amelki. Od ponad pół roku borykam się z pewnym problemem. Otóż moje ukochane dziecko w obecności babci zachowuję się tak jakby była ona jego całym światem. Kiedy tylko pojawia się teściowa dziecko natychmiast biegnie do niej z piskiem, a kiedy ja akurat ją karmie, czy przewijam i każe poczekać chwilkę zaczyna histerycznie płakać. Sprawę pogarsza fakt, że mieszkamy razem z teściową i doszło do tego, że jeśli ja chcę, aby mała np. spokojnie zjadła to babcia musi wyjść i się dziecku nie pokazywać. Pomimo, że mieszkamy razem teściowa ma dla Amelki bardzo mało czasu, gdyż sama pracuje. Myślałam więc, że gdyby została z nią na dłużej to przeszła by ta fascynacja, ale nic z tego. Dziecko spędziło z babcią np pół dnia i tylko bardziej płakało kiedy próbowałam je wziąć na ręce. Kiedy nie ma mnie w domu, a mała jest akurat z babcią to po powrocie jest istny cyrk, żeby ją od babci zabrać. Mała cały czas kurczowo trzyma ją za rękę i kontroluje, czy ta nie zamierza jej zostawić, a do mnie rzadko kiedy chce w ogóle podejść. Nie ukrywam, że zaczyna mnie ta sytuacje przerastać i kompletnie nie wiem co z tym robić. Jeśli ktoś z Was doświadczył czegoś takiego to proszę o kilka słów wsparcia oraz o porady jak przez to przejść.

Odnośnik do komentarza

Jeśli babcia miała czas, żeby z nią zostać na pół dnia, to chyba się nią zajmuje? Co to znaczy, że zajmuje się nią mało? moim zdaniem jeśli naprawdę zajmowałaby się nią mało, to dziecko nie chciało by się z nią bawić. a może bawi się z nią krótko, ale wymyśla atrakcyjne zabawy i 100% swojej uwagi skupia na dziecku? Moze to małej się tak podoba? Mama od karmienia, przewijania a babcia od zabawy? Może spróbuj więcej bawić się z dzieckiem, wymyślać ciekawe zabawy, wtedy nie będzie uciekać do babci.

Odnośnik do komentarza

Nataliaa2606, dzieci w tym wieku uwielbiają, gdy się z nimi spędza czas na zabawach. Może rzeczywiście jest tak jak napisała Margeritka, że babcia spędza z małą atrakcyjnie czas i dlatego tak nie chce się od niej odkleić, gdy Ty pojawiasz się na horyzoncie.
A babcia nie podkarmia jej np. słodyczami? Bo dzieci potem wykorzystują ten fakt i lgną do osoby, która ma słodycze ;)
A jak córcia zachowuje się, gdy jest z tatą i teściową jednocześnie?

Odnośnik do komentarza
Gość nataliaa2606

Mała została z babcią na dłużej tj. pół dnia dosłownie kilka razy. Tak poza tym babcia ma dla niej dziennie powiedzmy pół godziny przez które oczywiście skupia 100% swojej uwagi na niej i tak się z Amelką wścieka, że czasem aż się boję, żeby nic się córci nie stało. Ja niestety muszę godzić macierzyństwo z pracą oraz zajmować się domem. Mimo to zawsze staram się wygospodarować chociaż ze dwie godziny tylko i wyłącznie dla małej. Może moje zabawy są nieco ostrożniejsze, i rzeczywiście słodycze próbuje zastąpić owocami w przeciwieństwie do babci.

Odnośnik do komentarza

ja myślę, że ona zwyczajnie bardzo dobrze się czuje w towarzystwie babci - moje młodsze dziecko a ma teraz 2 latka jak tylko moja mama przyjeżdża to chce z nią wszystko robić - karmić, dać miseczkę, zabawkę etc. tak więc ja nie robię sobie z tego powodu kłopotów jeżeli umie się z tobą bawić jak babci nie ma a tylko na nią reaguje jak ją widzi to nie ma co się martwić to ty jako matka warto być do tego podeszła inaczej niż tak emocjonalnie

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

Odnośnik do komentarza
Gość nataliaa2606

Rozumiem, ale największy problem zaczyna się kiedy babcia chcę już sobie pójść, albo kiedy ja chcę wziąć już małą lub cokolwiek przy niej zrobić. Wtedy dziecko dostaje histerii i przez pół godziny, albo dłużej muszę je uspokajać. Kiedy babcia wychodzi Amelka przez jakiś czas buntuje się, nie chcę dać się przewinąć, ubrać itd. jest okropnie rozdrażniona. Zachowuję się tak jakbym była dla niej jakąś karą. Dopiero po jakimś czasie zaczyna się przytulać, wołać mama i normalnie ze mną bawić itd. Jest to dosyć kłopotliwe ponieważ jeszcze przez jakiś czas ze sobą będziemy mieszkać i doszło do tego, że często musimy tak się mijać, aby mała nie zauważyła babci, bo inaczej znowu zaczyna się jazda. Kiedy przychodzą do nas goście i widzą całą sytuację to często się dziwią, niektórzy po cichu szepczą mi o jakiś urokach i czarach :) Sama już nie wiem co o tym myśleć, ale jest mi przykro kiedy słyszę od innych, że u babci jej lepiej itd.

Odnośnik do komentarza

Natalia, pierwsza sprawa, to wytłumacz babci, że słodycze w tym wieku są niewskazane dla dziecka. Niech jej daje owocki, jogurty, soczki :). Jak się mała przyzwyczai do smaku słodyczy, to z czasem nie będzie chciała jeść owoców ani warzyw...
A druga rzecz, to może dałoby się tak zrobić, żebyś to nie ty zabierała córkę od teściowej, tylko niech ona przyprowadza małą. Albo jak babcia musi iść od was do siebie, to niech ona tłumaczy małej, że musi iść, żeby była grzeczna, że jutro przyjdzie, itd. To może być trudne, bo mała ma 15 m-cy, ale małymi kroczkami...
A jak nie przyniesie to efektów, to pozostaje czekać. Może z czasem mała się przyzwyczai, że babcia jest zawsze i problem minie.

Odnośnik do komentarza

kochana rozumiem że ci ciężko słyszeć takie rzeczy od innych, jednak pamiętaj że ty jesteś jej mamą i nic tego nie zmieni, a co do rozdrażnienia - no cóż czuję silną wieź z babcią i ciężko jest się jej rozstać może zatem warto przyzwyczajać do jakiegoś stałego rytmu funkcjonowania i wychodzenia babci - i tak by to babcie przez ostatnie 30 minut bycia z nią przyzwyczajała ją z myślą, że sobie za chwile wyjdzie a ona zostanie z tobą czy mężem - nie od razu będzie dobrze to znosić ale z czasem będzie coraz lepiej mam nadzieję

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...