Skocz do zawartości
Forum

Wypowiedzenie z pracy w trakcie ciąży?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem. Jestem w ciązy i pracowalam na umowe na czas okreslony. podjełam prace 14.04.2014 i umowa zakonczyla sie z dniem 20.05.2014 , poniewaz z przyczyn zdrowotnych nie mogłam chodzic dluzej do pracy , bo pracuje w warunkach szkodliwych i moj ginekolog wypisal mi dnia 15.05.2014 zwolnienie, ktore przeslalam swojej firmie. Czy naleza mi sie jakiekolwiek wynagrodzenia do czasu porodu od firmy czy tez od ZUS?

Odnośnik do komentarza

Powinnas dostać L4 do porodu ( jesli miłaś umowe o prace) żeby dostawać jakaś kasę z Zus ( po 30 dniach L4 Zus wypłaca ci kasę -zasiłek) 100% twoich zarobków ( średnia z 3 miesiecy w twoim wypadku). Warunkiem otrzymania zasiłku jest wpłata przez pracodawce twoich składek społecznych co miesiac.

Po urodzeniu nic ci juz nie przysługuje

Odnośnik do komentarza

Skoro umowa wygasła dnia 20-05-2014, więc około 8 tc (2. miesiąc ciąży) to nie należy ci się zasiłek chorobowy. Chyba, że pracodawca pójdzie ci na rękę i podpisze z tobą kolejną umowę o pracę, która wygaśnie nie wcześniej niż w 13 tc, wtedy ulegnie ona przedłużeniu do czasu porodu z mocy ustawy. Tyle, że to już "pachnie" wyłudzeniem zasiłku i za taki manewr może ciebie, jak i pracodawcę ścigać ZUS

Odnośnik do komentarza

mamaali nic się nie zmieniło
"Art. 177. [Rozwiązanie umowy w okresie ciąży] § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy."

Czyli jest jak pisałam, jeśli umowa kończy się przed upływem 3 mc nie ulega przedłużeniu. Ten przepis obowiązuje od 10 lat albo i dłużej.

Odnośnik do komentarza
Gość iskierka123445

Kolejne L4 musisz dostarczac do ZUS, bedzie Ci sie nalezal zasilek chorobwy w wyskosci 100% wynagrodzenia, średnia wynagrodzenia jest liczona z okrsu ostatnich 12stu meisaiecy lub jesli byl to krotszy okres nawet 2 miesaice to wlasnie z tych dwoch. Zwolnienie musi byc nie przerwane do dnia porodu. po porodzie nie nalezy Ci sie juz niestety nic. Jestem w takiej samej sytuacji wiec jetsem dobrze zorientowana :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...