Skocz do zawartości
Forum

jaki termin dostarczenia L4 do ZUSu?


Gość ida

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko- ile mam dni na dostarczenie zwolnienia lekarskiego do ZUSu jesli mam własną działalność? I czy jeśli mam zwolnienie na opiekę nad synkiem to czy w godzinach kiedy z małym jest mąż mogę dostarczyć druczek osobiście, czy może to być źle odebrane przez urzędników ZUS (bo skoro mam mozliwość jeździc po urzedach to moge tez pracowac i nie jest mi potrzebne zwolnienie ??)

Odnośnik do komentarza

Bez względu na to, kto jest płatnikiem składek, zgodnie z art. 62. ust. 1 ustawy zasiłkowej*, każde zwolnienie lekarskie należy dostarczyć najpóźniej w terminie 7 dni od daty otrzymania tego zwolnienia. Zwolnienie dostarcza się płatnikowi zasiłków. W przypadku osób, które są uprawnione do zasiłków po ustaniu ubezpieczenia, zasiłki wypłaca ZUS (art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy).

Należy wiedzieć, iż niedopełnienie tego obowiązku powoduje obniżenie o 25 % wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego (art. 62. ust. 3 ustawy).

Zwolnienie lekarskie można dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą poleconą, w takim przypadku datą dostarczenia zwolnienia lekarskiego będzie data nadania listu w placówce pocztowej (art. 57 § 5 pkt 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego).

*ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw nr 77 z 2010 poz. 512)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...