Doradca ds. żywienia dzieci

Jak przechowywać mleko modyfikowane

elus.dreptus

elus.dreptus

Witam! :)
Chciałabym zapytac o przechowywanie zrobionego mleka modyfikowanego. Moje dziecko czesto wypije kilka łyczków i konczy jedzenie po jakims czasie (roznie godzinka, dwie).
Ile moge przechowywac takie mleko, w jakich warunkach i dlaczego?

Kolejne pytanie dotyczy prawie 4 letniego syna, bardzo lubi mleko, jogurty, sery.
jaki jest dzienny limit nabiału dla takiego dziecka?

Przy okazji moge prosic o opinie nt menu córki ( za chwilke skonczy 7 miesiecy)
z dnia na dzien musialam przerwac karmienie piersia z powodu antybiotyków ale piers od ponad miesiaca byla dla melj głównie do popicia, na szcesciue nauczyla sie pic wode
nie chce przesadzac tez z kaszka bo boje sie ze ja po prostu utucze (urodziła sie 4060/62cm, teraz ma 7800/68cm)
do tej pory pamietam słowa pediatry starszego syna ktory był bardzo duzy
"nie mozemy pozwolic aby z Tomka zrobił sie mały budda"

ok 8 melko wypija ok 150 ml
ok 10 mleko ok 90-120ml drzemka
13 obiadek około 130g, staram sie gotowac, czasami słoiczki po godzinie lubi wypic jeszcze ok 120ml mleka
16 banan, jabkło z biszkoptem lub owocami ktore zrobilam do słoików, serek homogenizowany naturalny lub jogurt naturalny wymieszany z owocami domowej roboty
19 kapiel, 150 ml mleka z 5 miarkami kaszki przez butle
w nocy jedna pobudka 150 ml mleka z miarka kaszki
lub dwie pobudki jezeli zje malo na kolacje
w miedzyczasie chrupek kukurydziany czy biszkopt
pije tylko wode (tylko to udało mi sie ja nauczyc, herbatek nie chce, soków ja nie chce podawac - nie mam przekonania)
staram sie nie dokarmiac ja miedzy posiłkami

dziekuje i pozdrawiam serdecznie! :)

5931 elus-dreptus Kobieta, 29 lat, Leszno

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Aneta Kościołek

Aneta Kościołek

Witam,

Jeżeli widzi Pani prawidłowość w ilości spożywanego mleka - 50 - 100 ml, to najlepiej jest przygotowywać mleko o mniejszej porcji, by go nie przechowywać.

Mleko modyfikowane czyste (świeżo przygotowane) można przechowywać do 3-4 godziny w lodówce, jednakże jeżeli miało kontakt ze śliną dziecka to 1-1,5 godziny. Wraz z ślina do mleka dostają się bakterie i enzymy, które przyspieszają psucie mleka.

Sposób odżywiania niemowlęcia jest prawidłowy.
Jednakże może Pani spróbować o 8 podać małemu mleko z kaszką np. kukurydzianą lub manna ale w ilości 120 ml, a o 10 podać tartą marchewkę z oliwą z oliwek, lub jabłuszko z kleikiem ryżowym.
Na obiad - mięso (indyk, królik) z warzywami (ziemniak, brokuły, burak, marchewka, dynia) natka pietruszki (witamina C, która zwiększa wchłanianie żelaza). oraz spróbować dodać 1-1,5 łyżki ryżu (jeśli nie ma ziemniaków), to powinno spowodować ze dziecko nie będzie dojadało mlekiem. Po takim obiedzie lepiej podać wodę do picia.

27550 aneta-kosciolek Kobieta, 30 lat, Sosnowiec