Skocz do zawartości
Forum

Dieta w cukrzycy ciężarnych


mineralka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
od tygodnia mam stwierdzoną cukrzycę ciążową - cukier nie skacze mi jakoś drastycznie ale mam kiepskie wyniki ketonowe - mam zjadać 6-8 posiłów dziennie - w tym w nocy jeśli poczuję się głodna - wiem że mam odstawić cukier słodycze i białą mąkę oraz ograniczyć owoce - przyznam się że uwielbiam słodycze - ale dla zdrowia dziecka odstawiłam je i wcale nie żałuję - jednak mam problem - co mogę przegryzać lub podgryzać - co niepodniesie mi cukru i po czym nie przytyję ??? - wiem najprostsze to warzywa no ale ileż można - najbardziej chodzi mi o podgryzanie czegoś przed TV lub u znajomych kiedy wszyscy będą coś jedli a mnie będzie ciężko wytrzymać

http://www.suwaczki.com/tickers/km5stv73mq7jshre.png

http://www.suwaczki.com/tickers/zrz6j44j4vsm7c39.png

http://www.suwaczki.com/tickers/oxp71zajtmx0mb6v.png

Odnośnik do komentarza

Witam Panią,
Dieta kobiety w ciąży musi być dobrze zbilansowana pod względem ilości energii oraz składników odżywczych. Zwłaszcza jeśli ciąży towarzyszy cukrzyca, posiłki powinny być odpowiednio skomponowane pod względem jakościowym i ilościowym.

To, na czym najbardziej należy się skupić podczas dobierania produktów w diecie cukrzycowej to rodzaj węglowodanów w nich zawartych. I tak węglowodany dzielą się na takie, które zawierają :

-cukry biegnące (najszybciej wchłaniane)
-cukry maszerujące (średnie tempo wchłaniania)
-oraz cukry pełzające (wolne tempo wchłaniania).

Istotą postępowania w cukrzycy jest kontrolowanie przyswajania cukrów, tak, by poziom glukozy nie wzrastał, ani też nie spadał gwałtowanie. Stąd też cukrzycy powinni zrezygnować z produktów które zawierają cukry biegnące, natomiast żywność bogatą w cukry maszerujące spożywać z produktami, które zawierają cukry pełzające.

Równocześnie istotne jest też odpowiednie spożycie błonnika pokarmowego zawartego w warzywach, owocach i pełnoziarnistych produktach zbożowych. On także hamuje zbyt szybkie i niebezpieczne dla zdrowia wchłanianie glukozy.

Poniższe przykłady przedstawiają produkty należące do poszczególnych grup:

Cukry biegnące to : wszelkiego rodzaju słodycze (czekolada, cukierki, batony, torty, ciasta, ciastka), słodzone przetwory owocowe (dżemy, konfitury, powidła), miód, cukier, fruktoza, glukoza, słodkie soki, , słodkie napoje, słodkie jogurty, maślanki i mleka.

Cukry maszerujące to : białe pieczywo, makarony, ziemniaki, ryż i drobne kasze, jogurty naturalne, kefiry, maślanki, owoce, desery owocowe bez cukru, mleko.

Cukry pełzające to :pieczywo z ciemnego przemiału: razowe, graham, produkty zbożowe z otrębami, płatki owsiane naturalne, jęczmienne, grube kasze (pęczak, jęczmienna, gryczana), wszystkie warzywa, otręby owsiane, pszenne, orkiszowe.

Dlatego ustalając dzienny jadłospis, należy go zaplanować, robiąc wcześniej zapasy produktów, które zawsze mogą nam się przydać. Jeśli cała dieta jest dobrze skomponowana, a ilość glukozy we krwi wyrównana, wówczas spada ochota na słodycze.

Pozdrawiam!
Beata Jabłonowska

Odnośnik do komentarza

Witam,

Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem. Wyróżniamy 3 najważniejsze typy cukrzycy to:
- cukrzyca typu 1, występująca u dzieci, związana jest z brakiem wydzielana insuliny przez trzustkę. W tym typie podaję się insulinę. Jest nie wyleczalna. Chociaż próbuje się wszczepiać komórki beta wysp trzustkowych, które wydzielają insulinę.
- cukrzyca typu 2 - nieinsulinozależna, występuje u osób otyłych i często zmniejszenie masy ciała powoduje że nie ma potrzeby podawania insuliny lub leków zwiększających jej wydzielenie. W zaawansowanych stadiach jest nieuleczalna.
- cukrzyca ciężarnych - objawia się u kobiet w ciąży, po ciąży zazwyczaj pacjentka nie ma potrzeby przyjmowania insuliny. Jednakże u 10-15% kobiet u których wystąpiła cukrzyca w ciąży w ciągu 10 lat występuje cukrzyca typu 2.

Cukrzyca nie jest jak grypa, czy angina gdzie po podaniu leków pacjent zdrowieje.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Odnośnik do komentarza

Witam, niedawno miałam przeprowadzony test obciążenia glukozą 75g. Moje wyniki na czczo 92, po godzinie 171, a po dwóch 130.
Na wizycie pani ginekolog poradziła mi abym zaopatrzyła się w glukometr i mierzyła cukier na czczo i godzine po posiłku (wynik powinien być niższy niż 140). Od kilku dni dokonuje pomiarów. W dniu dzisiejszym np. na czczo 92, godzine po śniadaniu (3 kromki chleba jasnego z paprykarzem 151, a dwie godziny po – 94. Stwierdziłam, że nie powinnam jeść jasnego pieczywa więc na kolacje zjadłam również 3 kanapki chleba razowego również z paprykarzem i po godzinie wynik był 154 więc jeszcze większy. Dodam, że do śniadania piłam kawe z mlekiem i pół łyżeczki cukru a do kolacji tylko wode.
Wiem, że bardzo ważna jest dieta ale po ciemnym pieczywie i bez kawy wynik był jeszcze wyższy, a po 2 godzinach jest w normie. Czy takie pomiary są groźne dla mnie i mojego dziecka? Czy powinnam w takim wypadku mierzyć cukier 2 godz po posiłku? Czy konieczna jest konsultacja z lekarzem przy takich wynikach, czy też po prostu kontynuować dietę? Proszę o radę i z góry dziękuje.

http://www.suwaczki.com/tickers/211xe6ydgbjiep0h.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...