Skocz do zawartości
Forum

Odczyn Coombsa dodatni - oboje rodzice A Rh(-)?


olencja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
właśnie odebrałam wyniki badań i okazało się że mam dodatki odczyn Coombsa - czyli w surowicy obecne są przeciwciała. Jestem w 20 tyg ciąży, to będzie moje trzecie dziecko. Najdziwniejsze jest dla mnie to, że oboje z mężem mamy taką samą grupę krwi A Rh (-), więc nie wiem skąd ten konflikt serologiczny??? Proszę o pomoc gdyż dopiero w przyszłym tygodniu mam wizytę u ginekologa, a ta niepewność mnie przerasta.

Odnośnik do komentarza

To jednak możliwe, dostałam odpowiedź na innym forum:

"Witaj jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ czynnik Rh składa się z 49 antygenów, a to że jesteście Rh- oznacza tylko tyle że nie posiadacie antygenu D, który najczęściej powoduje konflikt i dlatego jesteście oznaczeni jako Rh d czyli (-). Czynnik Rh posiada jeszcze antygeny C i c oraz E i e które mają znaczenie kliniczne przy konflikcie serologicznym, czyli po polsku te antygeny mogą również powodować konflikt. Jeżeli ty np. posiadasz dwa antygeny cc a ojciec dziecka CC to możesz wytworzyć przeciwciała przeciwko antygenowi C jeśli dziecko go odziedziczy po ojcu. Czy masz coś jeszcze napisane na tym badaniu np. jakiego antygeny dotyczą przeciwciała lub jaki posiadasz fenotyp czynnika Rh?"

Jutro idę do mojej ginekolożki po skierowanie na szczegółowe badania. Chciałabym żeby okazało się to jakąś pomyłką. No nic, zobaczymy...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...